Գերմանիայի ֆինանսների նախարար Քրիստիան Լինդները «կարողության կորուստ» է կանխատեսում Գերմանիայի քաղաքացիների համար Ուկրաինայում տիրող ճգնաժամի հետեւանքով:
«Ուկրաինայում տեղի ունեցող պատերազմը մեզ բոլորից ավելի աղքատ է դարձնում, քանի որ մենք ստիպված ենք ավելի շատ վճարել ներկրվող էներգիայի համար: Այդ կարողության կորուստը չի կարող մարվել պետության կողմից»,- ասել է նախարարը Bild am Sonntag թերթին:
Սակայն, նրա խոսքով, դաշնային կառավարությունը «կմեղմացնի ամենամեծ ցնցումները»: Այդպիսով, բնակչության լայն շերտերը թեթեւություն կզգան, կարիքավորներն աջակցություն կստանան, իսկ սպառնալիքի տակ գտնվող ձեռնարկությունների գոյությունը կապահովվի: «Սակայն քանի որ ֆինանսական ռեսուրսները սահմանափակ են, այդ միջոցները կարող են միայն ժամանակավոր լինել»,- հավելել է նա:
«Ես լուրջ մտավախություն ունեմ տնտեսական զարգացման առնչությամբ: Աճը նվազում է, գները՝ աճում»,- հավելել է նախարարը: Նա նշել է, որ դաշնային կառավարությունն անում է ամեն հնարավորը՝ խուսափելու համար այսպես կոչված՝ ստագֆլյացիայի (իրավիճակը, որում տնտեսական անկումն ուղեկցվում է գնաճով` խմբ.) վտանգից:
«Երկարաժամկետ հեռանկարում մենք պետք է նոր հիմքեր դնենք բարգավաճման համար: Գերմանիան պետք է թարմացնի սոցիալական եւ էկոլոգիական շուկայական տնտեսության աճի իր մոդելը»,- ասել է նախարարը:

Министр финансов Германии Кристиан Линднер ожидает «потерю благосостояния» для жителей Германии в результате кризиса в Украине.
«Война в Украине делает всех нас беднее, например, потому что мы вынуждены платить больше за импортируемую энергию», - сказал министр газете Bild am Sonntag. – «Эта потеря благосостояния также не может быть поглощена государством».
Однако, по его словам, федеральное правительство «смягчит самые большие потрясения». Таким образом, широкие слои населения почувствуют облегчение, нуждающиеся получат поддержку, а существование предприятий, находящихся под угрозой, будет обеспечено. «Но поскольку финансовые ресурсы ограничены, эти меры могут быть только временными», - добавил он.
«У меня есть серьезные опасения по поводу экономического развития. Рост снижается, цены растут», - отметил Линднер. Он сказал, что федеральное правительство делает все возможное, чтобы избежать опасности так называемой стагфляции.
«В долгосрочной перспективе нам придется заложить новые основы для процветания. Германия должна обновить свою модель роста социальной и экологической рыночной экономики», - сказал министр.