Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանն ընդունել է Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Լուիջի դի Մայոյի գլխավորած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից:
Նախագահ Խաչատուրյանը ողջունել է իտալական պատվիրակության այցը Հայաստան և նշել է, որ այն տեղի է ունենում Հայաստանի և Իտալիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի հոբելյանական տարում:
Վահագն Խաչատուրյանը հույս է հայտնել, որ այս այցը կնպաստի հայ-իտալական երկկողմ հարաբերությունների առավել ամրապնդմանն ու խորացմանը: Նախագահ Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ այս տարածաշրջանում դեպի երկարատև և կայուն խաղաղություն տանող ճանապարհը երկխոսությունն է և վստահության մթնոլորտի ձևավորումը: Նախագահն ընդգծել է Արցախի կարգավիճակի հստակեցման, այնտեղ ապրող մարդկանց անվտանգության ապահովման և հիմնարար իրավունքների պաշտպանության կարևորությունը:
Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարն ևս կարևորել է կողմերի միջև կառուցողական երկխոսության հաստատումը և փոխադարձ վստահության ձևավորումը: Լուիջի դի Մայոն ողջունելի է համարել, որ Հայաստանը ձգտում է առաջ շարժվել խաղաղության հաստատման ճանապարհով: Երկուստեք կարևորվել է տնտեսական ոլորտում զարգացման չօգտագործված ներուժի իրագործմանն ուղղված քայլերի ձեռնարկումը: Նշվել է, որ փոխշահավետ ծրագրեր կարող են իրականացնել մի շարք ոլորտներում մասնավորապես՝ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության ոլորտներում: Իտալիայի արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարարը նշել է, որ իր գլխավորած պատվիրակության այցը կարելի է դիտարկել որպես այդ քայլերից մեկը, քանի որ իտալական մի շարք ընկերություններ արդեն իսկ Հայաստանում ներդրումներ կատարելու հետաքրքրություն են ցուցաբերել: Հանդիպմանը մտքեր են փոխանակվել նաև միջազգային ասպարեզում տեղի ունեցող գործընթացների շուրջ:

Президент Ваагн Хачатурян принял делегацию во главе с министром иностранных дел и международного сотрудничества Италии Луиджи Ди Майо. Об этом сообщает офис президента Армении.
Президент поприветствовал визит итальянской делегации в Армению, отметив, что он приурочен к 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Италией.
Ваагн Хачатурян выразил надежду, что этот визит будет способствовать дальнейшему укреплению и углублению армяно-итальянских двусторонних отношений. Президент Хачатурян подчеркнул, что путь к длительному, прочному миру в этом регионе – это диалог, формирование атмосферы доверия. Президент подчеркнул важность уточнения статуса Арцаха, обеспечения безопасности проживающих там людей и защиты их основополагающих прав.
Министр иностранных дел и международного сотрудничества Италии также подчеркнул важность налаживания конструктивного диалога и укрепления взаимного доверия между сторонами. Луиджи Ди Майо поприветствовал тот факт, что Армения стремится к миру. Обе стороны подчеркнули важность шагов по реализации неиспользованного потенциала экономического развития.
Было отмечено, что взаимовыгодные программы могут быть реализованы по ряду направлений, в частности, в сфере информационных технологий и образования. Министр иностранных дел и международного сотрудничества Италии отметил, что визит возглавляемой им делегации можно рассматривать как один из таких шагов, так как ряд итальянских компаний уже проявил интерес к инвестированию в Армению. Стороны также обменялись мнениями о процессах, происходящих на международной арене.