ՀՀ մարդու իրավունքների նախկին պաշտպան Արման Թաթոյանը ֆեյսբուքյան գրառում է արել, որում ասվում է․
«Այս քարտեզները 44-oրյա պատերազմի ժամանակ հայտնաբերել էի ադրբեջանական զինծառայողների մոտ. գրպանի զինվորական գրքեր են:
Պարզ երևում է, որ Հայաստանի զգալի մասը (Սյունիք, Գեղարքունիք և այլն) ներկայացված է` որպես պատմական Ադրբեջան` պատմական փաստերի բացահայտ կեղծիքներով: Անգամ նշված են «ադրբեջանական տեղանուններ»:
Օրինակ՝ «Երբ Ռուսական կայսրությունը փլուզվեց, Ադրբեջանի տարածքը 130 հազար կմ. քառակուսի էր, 1918-1920 թթ. Ադրբեջանի դեմոկրատական հանրապետության տարածքը 114 հազար կմ քառակուսի էր: ԽՍՀՄ շրջանում Ռուսաստանին (Դերբենդի Խանություն, 7 հազար կմ քառակուսի), հայերին (մինչև 1923 թ. Զանգեզուրի, Եղեգնաձորի, Սևանի, Դիլիջանի շրջանները, սահմանամերձ գյուղերը, 1946 թ. 40 կմ քառակուսի, 1969 թ. Թովուզից 7.6 կմ քառակուսի, Ղազախից մոտավորապես 50 կմ քառակուսի) 10.9 հազար կմ քառակուսի է տրվել: Վրաստանին 9.5 հազար կմ քառակուսի է տրվել, այսինքն տարբեր ժամանակներում 27,4 հազար կմ քառակուսի: Մեզ մնացած 86.6 հազար կմ քառակուսուց 13.110 կմ քառակուսին դեռ օկուպացված է:»:
Այսինքն` նրանք եկել էին այս ամենն «ազատագրելու»:
Գրքերում կան նաև խորքային հայատյացություն բորբոքող արտահայտություններ` մեր Հայրենիքի մասին բացահայտ կեղծիքներով. «այս երկիրն իմն է, քոնն է, մերն է», «պատվարժան քաղաքացին չպետք է հանդուրժի խորհրդանիշների պղծում», «խորհրդանիշները պետք է պահպանվեն այնպես, ինչպես երկրի նամուսը, հարգանքն ու պատիվը», «բոլոր խորհրդանիշները սուրբ են» և այլն:
Սա ադրբեջանական իշխանությունների քարոզչություն է, տարիների քաղաքականություն, որ այդ երկրում ձևավորել է հայերի նկատմամբ էթնիկ ու կրոնական ատելության ինստիտուցինոնալ համակարգ` սերունդներով:
Սրանք են ադրբեջանական պատերազմական և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների գլխավոր պատճառները բոլոր ժամանակներում»:

Экс-омбудсмен Армении Арман Татоян обнародовал на своей странице в Facebook карты, найденные у азербайджанских военнослужащих во время 44-дневной войны.
«Эти карты я нашел у азербайджанских военнослужащих во время 44-дневной войны: это карманные военные книжки.
Явно видно, что значительная часть Армении (Сюник, Гегаркуник и др.) представлена как исторический Азербайджан с явными фальсификациями исторических фактов. Упоминаются даже «азербайджанские топонимы».
Например, «Когда распалась Российская империя, территория Азербайджана составляла 130 тыс. км. была площадь, 1918-1920 гг. Территория Азербайджанской Демократической Республики составляла 114 тысяч квадратных километров. В СССР России (Дербентское ханство, 7 тыс. кв. км), армянам (до 1923 г. Зангезурская, Ехегнадзорская, Сянская, Дилижанская области, приграничные села, в 1946 г. 40 кв. км, в 1969 г. 7,6 кв. км от Товуза, около 50 км от Казахстана кв.) было дано 10,9 тыс. кв. км. Грузии отводилось 9,5 тысячи квадратных километров, т.е. 27,4 тысячи квадратных километров в разное время. Из оставшихся нам 86,6 тысяч квадратных километров 13 110 квадратных километров все еще оккупированы.
То есть они пришли все это «освободить».
Встречаются в книгах также выражения, разжигающие глубокую ненависть к армянам явными фальсификациями о нашей Родине. «Эта страна моя, ваша, наша», «почетный гражданин не должен мириться с осквернением символов», «символы должны храниться так же, как честь, уважение и достоинство страны», «все символы священны» и так далее.
Это пропаганда азербайджанских властей, политика многих лет, сформировавшая в этой стране институциональную систему национальной и религиозной ненависти к армянам на протяжении поколений. Это основные причины военных преступлений против человечности в Азербайджане во все времена», - отметил Татоян в своей записи.