Իսրայելցի պատգամավորը լքել է կառավարության իշխող կոալիցիան կրոնական վեճի պատճառով, ինչը վարչապետ Նաֆթալի Բենեթին զրկել է մեծամասնությունից խորհրդարանում, հայտնում է AP-ն։
Իդիթ Սիլմանի հեռանալը մեծացնում է նոր խորհրդարանական ընտրությունների հնարավորությունը Բենեթի կառավարության իշխանության գալուց մեկ տարի անց, որն այժմ սահմանափակված է 120 տեղանոց խորհրդարանով եւ, ամենայն հավանականությամբ, կպայքարի գործելու համար:
Սիլմանը՝ Բենեթի կրոնական-ազգայնական «Յամինա» կուսակցությունից, դեմ է հանդես եկել պետական ​​հիվանդանոցներում խմորիչով պատրաստված հացի եւ սննդի բաժանմանը, ինչը կրոնական ավանդույթների խախտում է Զատիկի ժամանակ, հայտնել է «Կան» հանրային հեռարձակողը:
Բենեթի ութ քաղաքական կուսակցություններից կազմված կոալիցիան՝ իսլամիստներից, արմատական ​​ազգայնականներից մինչեւ լիբերալներ, միավորված բացառապես նախկին վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի դեմ իրենց ընդդիմությամբ, այժմ 60 տեղ ունի Քնեսեթում:
Քնեսեթը ներկայումս արձակուրդում է, եւ պարզ չէ՝ արդյոք ընդդիմությունն այժմ բավարար աջակցություն կունենա՝ անվստահության քվե անցկացնելու եւ երեք տարվա ընթացքում հինգերորդ անգամ ընտրությունների ուղարկելու իսրայելցիներին:
Սիլմանն ասել է, որ կաշխատի աջակողմյան կառավարություն ձեւավորելու համար, հայտնել է Կանը:
Իսրայելում երկու տարվա ընթացքում տեւական քաղաքական ճգնաժամի պայմաններում 4 անգամ ընտրություններ են անցկացվել:
Փակուղում հայտնված ընտրությունները վերջապես հաղթահարվեցին հունիսին, երբ Բենեթը եւ նրա դաշնակիցները տապալեցին Բենիամին Նեթանյահուին 12 տարի իշխանությունից հետո՝ քիչ հավանական դաշնակիցների կոալիցիա ստեղծելով:
Այժմ ընդդիմության առաջնորդ Նեթանյահուն շնորհավորել է Սիլմանին եւ «ողջունել նրա վերադարձը տուն՝ ազգայնականների ճամբար»։

An Israeli lawmaker left the government's ruling coalition over a religious dispute, which robbed Prime Minister Naftali Bennett of a majority in parliament, AP reports.
The departure of Idit Silman raises the possibility of new parliamentary elections less than a year after the Bennett government came to power, now limited to a 120-seat parliament and likely to struggle to keep itself functioning.
Silman of Bennett's religious-nationalist Yamina party has opposed the distribution of yeast bread and food in public hospitals, which is a violation of religious traditions during Passover, the public broadcaster Kan said.
Bennett's coalition of eight political parties ranging from Islamists to radical nationalists to liberals, united solely by their opposition to former Prime Minister Benjamin Netanyahu, now has 60 seats in the Knesset.
The Knesset is currently in recess, and it is unclear if the opposition will now have enough support to force a no-confidence vote and send Israelis to the polls for the fifth time in just over three years.
Silman said she would work to form a right-wing government, Kahn said.
In Israel, in two years, in the context of a protracted political crisis, elections were held 4 times.
The stalled election was finally broken in June when Bennett and his allies toppled Benjamin Netanyahu after 12 years in power, creating a coalition of unlikely allies.
Netanyahu, now the leader of the opposition, congratulated Silman and "welcomed her return home to the nationalist camp."