Իսրայելցի պատգամավորը լքել է կառավարության իշխող կոալիցիան կրոնական վեճի պատճառով, ինչը վարչապետ Նաֆթալի Բենեթին զրկել է մեծամասնությունից խորհրդարանում, հայտնում է AP-ն։
Իդիթ Սիլմանի հեռանալը մեծացնում է նոր խորհրդարանական ընտրությունների հնարավորությունը Բենեթի կառավարության իշխանության գալուց մեկ տարի անց, որն այժմ սահմանափակված է 120 տեղանոց խորհրդարանով եւ, ամենայն հավանականությամբ, կպայքարի գործելու համար:
Սիլմանը՝ Բենեթի կրոնական-ազգայնական «Յամինա» կուսակցությունից, դեմ է հանդես եկել պետական ​​հիվանդանոցներում խմորիչով պատրաստված հացի եւ սննդի բաժանմանը, ինչը կրոնական ավանդույթների խախտում է Զատիկի ժամանակ, հայտնել է «Կան» հանրային հեռարձակողը:
Բենեթի ութ քաղաքական կուսակցություններից կազմված կոալիցիան՝ իսլամիստներից, արմատական ​​ազգայնականներից մինչեւ լիբերալներ, միավորված բացառապես նախկին վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուի դեմ իրենց ընդդիմությամբ, այժմ 60 տեղ ունի Քնեսեթում:
Քնեսեթը ներկայումս արձակուրդում է, եւ պարզ չէ՝ արդյոք ընդդիմությունն այժմ բավարար աջակցություն կունենա՝ անվստահության քվե անցկացնելու եւ երեք տարվա ընթացքում հինգերորդ անգամ ընտրությունների ուղարկելու իսրայելցիներին:
Սիլմանն ասել է, որ կաշխատի աջակողմյան կառավարություն ձեւավորելու համար, հայտնել է Կանը:
Իսրայելում երկու տարվա ընթացքում տեւական քաղաքական ճգնաժամի պայմաններում 4 անգամ ընտրություններ են անցկացվել:
Փակուղում հայտնված ընտրությունները վերջապես հաղթահարվեցին հունիսին, երբ Բենեթը եւ նրա դաշնակիցները տապալեցին Բենիամին Նեթանյահուին 12 տարի իշխանությունից հետո՝ քիչ հավանական դաշնակիցների կոալիցիա ստեղծելով:
Այժմ ընդդիմության առաջնորդ Նեթանյահուն շնորհավորել է Սիլմանին եւ «ողջունել նրա վերադարձը տուն՝ ազգայնականների ճամբար»։

Израильский депутат  покинула правящую коалиции правительства из-за религиозного спора, что лишило премьер-министра Нафтали Беннета  большинства в парламенте, передает AP.
Уход Идит Силман повышает вероятность проведения новых парламентских выборов менее чем через год после прихода к власти правительства Беннета - теперь оно ограничено 120-местным парламентом и, вероятно, будет бороться за свое функционирование.
Силман из религиозно-националистической партии Беннета «Ямина» выступила против раздачи дрожжевого хлеба и продуктов питания в государственных больницах, что является нарушением религиозных традиций во время праздника Песах, сообщила общественная телерадиокомпания «Кан».
Коалиция Беннета, состоящая из восьми политических партий, от исламистов до радикальных националистов и  либералов, объединенных исключительно своей оппозицией бывшему премьер-министру Биньямину Нетаньяху, теперь имеет 60 мест в Кнессете.
Кнессет в настоящее время находится на каникулах, и неясно, будет ли теперь у оппозиции достаточно поддержки, чтобы провести вотум недоверия и отправить израильтян на избирательные участки в пятый раз чуть более чем за три года.
Силман сказала, что  будет работать над формированием правого правительства, сообщил Кан.
В Израиле за два года в условиях затяжного политического кризиса выборы проходили 4 раза.
Зашедшие в тупик выборы наконец были преодолены в июне, когда Беннет и его союзники свергли Бениамина Нетаньяху после 12 лет пребывания у власти, создав коалицию из маловероятных союзников.
Нетаньяху, ныне лидер оппозиции, поздравил Силман и «приветствовал ее возвращение домой в лагерь националистов».