Նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ֆրանսիայի նախագահական մրցավազքի բացահայտ ֆավորիտն է, բայց որոշիչ կարող է լինել մի մեծ անհայտ գործոն. աննախադեպ թվով ֆրանսիացիներ ասում են, որ վստահ չեն, թե ում օգտին են քվեարկելու կամ ընդհանրապես մտադիր չեն քվեարկել, ինչը մեծ անորոշություն է ստեղծում, գրում է AP-ն։
Եվրոպաամետ ցենտրիստը շարունակում է առաջատար դիրքեր զբաղեցնել հարցումներում։ Նրա հիմնական մրցակիցը՝ ծայրահեղ աջերի առաջնորդ Մարին Լը Պենը, վերջին օրերին թափ է հավաքում։ Երկուսն էլ լավ վիճակում են՝ ապրիլի 24-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ անցնելու համար:
«Վստահություն չկա»,- նախազգուշացրել է Մակրոնը շաբաթ օրը Փարիզի մոտ իր առաջին մեծ հանրահավաքի ժամանակ: «Մի հավատացեք հարցումներին կամ մեկնաբաններին, ովքեր ձեզ կասեն, որ... ընտրություններն արդեն կայացել են, որ ամեն ինչ լավ է լինելու»,- իր կողմնակիցներին ասել է նա։
Այս տարվա երկրորդ փուլի սցենարները ցույց են տալիս, որ Լը Պենը զգալիորեն կրճատել է տարբերությունը Մակրոնի հետ 2017-ի համեմատ, երբ նա պարտություն կրեց:
Հարցումները դեռ նրան Մակրոնից հետ են պահում, բայց՝ շատ ավելի մոտ՝ ցույց տալով հռետորաբանության եւ իմիջի մեղմմանն ուղղված նրա վաղեմի ռազմավարության իմաստությունը, ինչը թույլ է տալիս Լը Պենին Մակրոնի դեմ ձայներ, ինչպես նաեւ աջակցություն ստանալ ծայրահեղ աջերից:

Президент Эммануэль Макрон является явным фаворитом в президентской гонке во Франции, но решающим может оказаться большой неизвестный фактор: беспрецедентной количество французов говорят, что они не уверены, за кого голосовать, или вообще не собираются голосовать, что вносит большую долю неопределенности, пишет AP.
Проевропейский центрист по-прежнему уверенно лидирует в опросах. Его главный соперник, ультраправый лидер Марин Ле Пен, в последние дни набирает обороты. Оба находятся в хорошем положении, чтобы выйти во второй тур президентских выборов 24 апреля.
«Нет уверенности», — предупредил Макрон во время своего первого большого митинга в субботу под Парижем. «Не верьте опросам или комментаторам, которые будут говорить вам, что… выборы уже состоялись, что все будет хорошо», — сказал он своим сторонникам.
Сценарии второго тура голосования в этом году показывают, что Ле Пен значительно сократила разрыв с Макроном по сравнению с 2017 годом, когда она проиграла.
Опросы по-прежнему ставят ее позади Макрона, но гораздо ближе, очевидно, демонстрируя мудрость ее давней стратегии по смягчению своей риторики и имиджа, что позволяет ей получить голоса против Макрона, а также поддержку крайне правых.