Նախագահ Էմանուել Մակրոնը Ֆրանսիայի նախագահական մրցավազքի բացահայտ ֆավորիտն է, բայց որոշիչ կարող է լինել մի մեծ անհայտ գործոն. աննախադեպ թվով ֆրանսիացիներ ասում են, որ վստահ չեն, թե ում օգտին են քվեարկելու կամ ընդհանրապես մտադիր չեն քվեարկել, ինչը մեծ անորոշություն է ստեղծում, գրում է AP-ն։
Եվրոպաամետ ցենտրիստը շարունակում է առաջատար դիրքեր զբաղեցնել հարցումներում։ Նրա հիմնական մրցակիցը՝ ծայրահեղ աջերի առաջնորդ Մարին Լը Պենը, վերջին օրերին թափ է հավաքում։ Երկուսն էլ լավ վիճակում են՝ ապրիլի 24-ին կայանալիք նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլ անցնելու համար:
«Վստահություն չկա»,- նախազգուշացրել է Մակրոնը շաբաթ օրը Փարիզի մոտ իր առաջին մեծ հանրահավաքի ժամանակ: «Մի հավատացեք հարցումներին կամ մեկնաբաններին, ովքեր ձեզ կասեն, որ... ընտրություններն արդեն կայացել են, որ ամեն ինչ լավ է լինելու»,- իր կողմնակիցներին ասել է նա։
Այս տարվա երկրորդ փուլի սցենարները ցույց են տալիս, որ Լը Պենը զգալիորեն կրճատել է տարբերությունը Մակրոնի հետ 2017-ի համեմատ, երբ նա պարտություն կրեց:
Հարցումները դեռ նրան Մակրոնից հետ են պահում, բայց՝ շատ ավելի մոտ՝ ցույց տալով հռետորաբանության եւ իմիջի մեղմմանն ուղղված նրա վաղեմի ռազմավարության իմաստությունը, ինչը թույլ է տալիս Լը Պենին Մակրոնի դեմ ձայներ, ինչպես նաեւ աջակցություն ստանալ ծայրահեղ աջերից:

President Emmanuel Macron is the clear favorite in France's presidential race Sunday yet a big unknown factor may prove decisive: an unprecedented proportion of people say they are unsure who to vote for or don’t intend to vote at all, AP writes.
The pro-European centrist is still comfortably leading in the polls. His main challenger, far-right leader Marine Le Pen, appears on the rise in recent days. Both are in good position to reach the presidential runoff on 24 April, which would make them replay the 2017 election that Macron won handily.
There’s “no certainty,” Macron warned during his first big rally on Saturday near Paris.
“Don’t believe in polls or commentators who would sound definitive and tell you that ... the election is already done, that everything is going to be all right,” he told his supporters.
Scenarios for this year's runoff vote show that Le Pen has narrowed the gap with Macron significantly compared to 2017, when she lost.
Polls still put her behind Macron, but much closer, apparently showing the wisdom of her long-standing strategy to soften her rhetoric and image, allowing her to gain votes against Macron as well as support from the extreme right.