Հայաստանի և Չինաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Պետական խորհրդի վարչապետ Լի Կեցյանն ուղերձ է հղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին: Ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Հարգելի պարոն վարչապետ,
Ձերդ գերազանցություն,
ՉԺՀ կառավարության և անձամբ իմ անունից հղում եմ սրտանց շնորհավորանքներս և լավագույն մաղթանքներս Ձեզ և ի դեմս Ձեզ՝ ՀՀ կառավարությանն ու ժողովրդին՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ:
Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր, վերջին 30 տարիների ընթացքում չին-հայկական հարաբերություններում նկատվում է առողջ և կայուն զարգացման դինամիկա։ Երկու երկրների միջև անդադար խորանում է քաղաքական փոխվստահությունը, հիմնորեն առաջ է ընթանում գործնական համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում, իսկ մշակութային և հումանիտար փոխանակումներն էլ ավելի սերտանում են։
Օգտվելով դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի առիթից՝ հայտնում եմ պատրաստակամությունս Ձեզ հետ միասին ջանքեր գործադրել տարբեր ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունները խորացնելու ուղղությամբ, հարստացնել չին-հայկական բարեկամական հարաբերությունների օրակարգը՝ ի շահ մեր երկրների և ժողովուրդների։
Մաղթում եմ Ձեզ աշխատանքային հաջողություններ և քաջառողջություն։ Մաղթում եմ Չինաստանին և Հայաստանին հավերժ բարեկամություն»:

Премьер Госсовета Китайской Народной Республики Ли Кэцян направил поздравительное послание премьер-министру Николу Пашиняну по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между двумя странами.
Как сообщает пресс-служба премьер-министра РА, в послании говорится:
«Уважаемый господин премьер-министр,
Ваше Превосходительство,
От имени правительства КНР и от себя лично выражаю сердечные поздравления и наилучшие пожелания Вам, а также через Вас правительству и народу Республики Армения, по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между Китайской Народной Республикой и Республикой Армения.
В течение последних 30 лет после установления дипломатических отношений наблюдается здоровая и стабильная динамика развития китайско-армянских отношений. Между двумя странами непрерывно углубляется политическое взаимодоверие, основательно продвигаются практическое сотрудничество в различных сферах, становится всё теснее гуманитарный обмен.
Пользуясь случаем 30-летия установления дипломатических отношений, я готов с Вами приложить совместные усилия, чтобы углублять двустороннее сотрудничество в различных сферах, наращивать новое содержание в дружественных китайско-армянских отношениях на благо наших стран и их народов.