Եվրոպան մեծացնում է ամբողջ աշխարհից ածխի մատակարարումները՝ Ռուսաստանից ներմուծման համար Եվրամիության ենթադրյալ արգելքի եւ գազի դեֆիցիտի դեմ պայքարի ֆոնին, գրում է Reuters-ը։
Եվրահանձնաժողովը երեքշաբթի առաջարկել է Մոսկվայի դեմ նոր պատժամիջոցներ կիրառել, այդ թվում՝ արգելել ռուսական ածուխի գնումը եւ ԵՄ նավահանգիստներ ռուսական նավերի մուտքը։
Մարտին եվրոպական երկրները ներմուծել են ընդհանուր առմամբ 7,1 միլիոն տոննա ածուխ, որն օգտագործվում է էլեկտրաէներգիա եւ ջեռուցում արտադրելու համար, ինչը 40,5 տոկոսով ավելի է անցյալ տարվա համեմատ եւ ամենաբարձր մակարդակը 2019թ․ մարտից ի վեր՝ համաձայն Braemar ACM նավային բրոքերի վերլուծության:
Braemar ընկերության վերլուծաբան Մարկ Նյուջենթի խոսքով՝ Կոլումբիայից եւ ԱՄՆ-ից մատակարարումները բարձր են եղել՝ ի պատասխան Ատլանտիկայից մատակարարների հետ կոնֆլիկտի, որն ամենաարդյունավետ այլընտրանքն է եվրոպացի վերջնական օգտագործողների համար:
Braemar-ի տվյալները ցույց են տվել, որ ԵՄ-ն մարտին ներմուծել է 3,5 միլիոն տոննա ռուսական ածուխ, ինչը ամենաբարձր ամսական ցուցանիշն է 2020թ․ հոկտեմբերից ի վեր։
Braemar-ի տվյալներով՝ մարտի 28-ից ապրիլի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում գրանցվել է ռուսական ածխի ներմուծման ամենաբարձր մակարդակը փետրվարի 24-ին ներխուժման սկզբից ի վեր․ ԵՄ է ներմուծվել 887 000 տոննա ռուսական ածուխ։
Գերմանական ածուխ ներկրողների VDKi խումբը հայտարարել է, որ երկիրը պետք է կարողանա այլընտրանքներ գտնել ռուսական ածուխի ներկրմանը մինչեւ ձմեռ, սակայն կլինեն տեխնիկական խնդիրներ եւ ծախսերի ավելացում:
ԱՄՆ-ից ներմուծումը մարտին կազմել է 809 000 տոննա՝ տարեկան կտրվածքով ավելանալով 30,3 տոկոսով եւ հասնելով 2019թ․ հոկտեմբերից ի վեր ամենաբարձր մակարդակին։
Աճել է նաեւ ներմուծումը Հարավային Աֆրիկայից՝ մարտին ժամանել է 287 000 տոննա՝ նախորդ տարվա մարտին մատակարարումների բացակայության համեմատ։
Ավստրալիան նաեւ հայտնաբերել է Եվրոպայից գնման նոր սպառողական հետաքրքրություն․ այս տարվա առաջին եռամսյակում ածուխի ներմուծումը կազմել է 537 000 տոննա՝ համեմատած 2021թ․ նույն ժամանակահատվածում մատակարարումների բացակայության հետ:
Սակայն Ինդոնեզիան եւ Ավստրալիան, որոնք աշխարհի խոշորագույն ածուխ արտահանողներից են, հասել են իրենց արտադրության գագաթնակետին եւ դժվար թե կարողանան բավարարել Եվրոպայի լրացուցիչ մատակարարումների կարիքը, եթե Եվրամիությունը արգելի ռուսական ածուխի ներմուծումը, ասել են հանքարդյունաբերության ղեկավարները:
«Մեծ մտահոգություն կա ռուսական ածխի առեւտրի հետ կապված ռիսկերի վերաբերյալ (ավելի լայն պատժամիջոցների պատճառով), ուստի դա արդեն ազդում է մատակարարման վրա»,- ասել է առեւտրին ծանոթ աղբյուրը:

Европа увеличивает поставки угля со всего мира на фоне предлагаемого запрета Европейского Союза на импорт из России и борьбы за снижение дефицита газа, пишет Reuters.
Европейская комиссия во вторник предложила новые санкции против Москвы, включая запрет на покупку российского угля и запрет на вход российских судов в порты ЕС.
Новые ограничения вводятся в период неопределенности в отношении будущих поставок газа из России в ЕС в конце этого месяца после того, как Кремль потребовал, чтобы покупатели начали платить в рублях.
В марте европейские страны импортировали в общей сложности 7,1 млн тонн энергетического угля, который используется для производства электроэнергии и тепла, что на 40,5% больше, чем в прошлом году, и является самым высоким уровнем с марта 2019 года, согласно анализу судового брокера Braemar ACM.
«Несмотря на то, что поставки российского угля в Европу в марте все еще продолжаются на довоенном уровне, начало проявляться ожидаемое изменение объемов поставок угля в Европу», — сказал Марк Ньюджент, аналитик компании Braemar. «Поставки из Колумбии и Соединенных Штатов были высокими в ответ на конфликт с поставщиками из Атлантики, обеспечивающими наиболее экономичную альтернативу для европейских конечных пользователей».
Данные Braemar показали, что в марте в ЕС было импортировано 3,5 млн тонн российского энергетического угля, что является самым высоким месячным показателем с октября 2020 года.
По данным Braemar, еженедельно с 28 марта по 1 апреля наблюдался самый высокий уровень импорта российского энергетического угля с начала вторжения 24 февраля: в ЕС было импортировано 887 000 тонн российского энергетического угля.
Немецкая группа импортеров угля VDKi заявила, что страна должна быть в состоянии найти альтернативы российскому импорту каменного угля к зимнему сезону пикового спроса, но будут технические проблемы и увеличение затрат.
Импорт энергетического угля из Колумбии в марте составил 1,3 млн тонн, увеличившись на 47,3% в годовом исчислении, свидетельствуют данные Braemar.
Импорт из США в марте составил 809 000 тонн, увеличившись на 30,3% в годовом исчислении и достигнув самого высокого уровня с октября 2019 года.
Импорт из Южной Африки также увеличился: в марте прибыло 287 000 тонн по сравнению с отсутствием поставок в марте прошлого года.
По словам Бремара, Австралия также обнаружила возобновление покупательского интереса из Европы: импорт энергетического угля составил 537 000 тонн в первом квартале этого года по сравнению с отсутствием поставок за тот же период в 2021 году.
Но Индонезия и Австралия, являющиеся одними из крупнейших экспортеров угля в мире, достигли своих пределов добычи и вряд ли смогут удовлетворить потребности Европы в дополнительных поставках, если Европейский союз запретит импорт российского угля, заявили руководители горнодобывающих компаний.
«Существует большая озабоченность по поводу рисков, связанных с торговлей российским углем (из-за более широких санкций), так что это уже оказывает влияние на поставки», — сказал один источник, знакомый с торговлей.
Хотя сжигать газ для производства электроэнергии по-прежнему дороже, чем уголь, цена на тепловую энергию, предназначенную для отопления и производства электроэнергии, в этом году достигла рекордно высокого уровня.