Եվրոպան մեծացնում է ամբողջ աշխարհից ածխի մատակարարումները՝ Ռուսաստանից ներմուծման համար Եվրամիության ենթադրյալ արգելքի եւ գազի դեֆիցիտի դեմ պայքարի ֆոնին, գրում է Reuters-ը։
Եվրահանձնաժողովը երեքշաբթի առաջարկել է Մոսկվայի դեմ նոր պատժամիջոցներ կիրառել, այդ թվում՝ արգելել ռուսական ածուխի գնումը եւ ԵՄ նավահանգիստներ ռուսական նավերի մուտքը։
Մարտին եվրոպական երկրները ներմուծել են ընդհանուր առմամբ 7,1 միլիոն տոննա ածուխ, որն օգտագործվում է էլեկտրաէներգիա եւ ջեռուցում արտադրելու համար, ինչը 40,5 տոկոսով ավելի է անցյալ տարվա համեմատ եւ ամենաբարձր մակարդակը 2019թ․ մարտից ի վեր՝ համաձայն Braemar ACM նավային բրոքերի վերլուծության:
Braemar ընկերության վերլուծաբան Մարկ Նյուջենթի խոսքով՝ Կոլումբիայից եւ ԱՄՆ-ից մատակարարումները բարձր են եղել՝ ի պատասխան Ատլանտիկայից մատակարարների հետ կոնֆլիկտի, որն ամենաարդյունավետ այլընտրանքն է եվրոպացի վերջնական օգտագործողների համար:
Braemar-ի տվյալները ցույց են տվել, որ ԵՄ-ն մարտին ներմուծել է 3,5 միլիոն տոննա ռուսական ածուխ, ինչը ամենաբարձր ամսական ցուցանիշն է 2020թ․ հոկտեմբերից ի վեր։
Braemar-ի տվյալներով՝ մարտի 28-ից ապրիլի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում գրանցվել է ռուսական ածխի ներմուծման ամենաբարձր մակարդակը փետրվարի 24-ին ներխուժման սկզբից ի վեր․ ԵՄ է ներմուծվել 887 000 տոննա ռուսական ածուխ։
Գերմանական ածուխ ներկրողների VDKi խումբը հայտարարել է, որ երկիրը պետք է կարողանա այլընտրանքներ գտնել ռուսական ածուխի ներկրմանը մինչեւ ձմեռ, սակայն կլինեն տեխնիկական խնդիրներ եւ ծախսերի ավելացում:
ԱՄՆ-ից ներմուծումը մարտին կազմել է 809 000 տոննա՝ տարեկան կտրվածքով ավելանալով 30,3 տոկոսով եւ հասնելով 2019թ․ հոկտեմբերից ի վեր ամենաբարձր մակարդակին։
Աճել է նաեւ ներմուծումը Հարավային Աֆրիկայից՝ մարտին ժամանել է 287 000 տոննա՝ նախորդ տարվա մարտին մատակարարումների բացակայության համեմատ։
Ավստրալիան նաեւ հայտնաբերել է Եվրոպայից գնման նոր սպառողական հետաքրքրություն․ այս տարվա առաջին եռամսյակում ածուխի ներմուծումը կազմել է 537 000 տոննա՝ համեմատած 2021թ․ նույն ժամանակահատվածում մատակարարումների բացակայության հետ:
Սակայն Ինդոնեզիան եւ Ավստրալիան, որոնք աշխարհի խոշորագույն ածուխ արտահանողներից են, հասել են իրենց արտադրության գագաթնակետին եւ դժվար թե կարողանան բավարարել Եվրոպայի լրացուցիչ մատակարարումների կարիքը, եթե Եվրամիությունը արգելի ռուսական ածուխի ներմուծումը, ասել են հանքարդյունաբերության ղեկավարները:
«Մեծ մտահոգություն կա ռուսական ածխի առեւտրի հետ կապված ռիսկերի վերաբերյալ (ավելի լայն պատժամիջոցների պատճառով), ուստի դա արդեն ազդում է մատակարարման վրա»,- ասել է առեւտրին ծանոթ աղբյուրը:

Europe is ramping up coal shipments from around the world amid a proposed European Union ban on imports from Russia and a fight to reduce gas shortages, Reuters writes.
The European Commission on Tuesday proposed new sanctions against Moscow, including a ban on the purchase of Russian coal and a ban on Russian ships entering EU ports.
The new restrictions come at a time of uncertainty over future Russian gas supplies to the EU later this month after the Kremlin demanded that buyers start paying in rubles.
In March, European countries imported a total of 7.1 million tons of thermal coal, which is used to generate electricity and heat, up 40.5% from last year and the highest level since March 2019, according to an analysis by the broker Braemar ACM.
Braemar data showed that the EU imported 3.5 million tons of Russian thermal coal in March, the highest monthly figure since October 2020.
According to Braemar, the weekly period from March 28 to April 1 saw the highest level of Russian thermal coal imports since the invasion began on February 24, with 887,000 tons of Russian thermal coal imported into the EU.
Colombian thermal coal imports totaled 1.3 million tonnes in March, up 47.3% year-on-year, data from Braemar showed.
U.S. imports totaled 809,000 tons in March, up 30.3% year on year and reaching the highest level since October 2019.
Imports from South Africa have also increased, with 287,000 tons arriving in March compared to no shipments in March last year.
Australia has also detected a renewed buying interest from Europe with thermal coal imports totaling 537,000 tons in the first quarter of this year, compared to no supplies for the same period in 2021.
But Indonesia and Australia, among the world's largest coal exporters, have reached their production limits and are unlikely to be able to meet Europe's need for additional supplies if the European Union bans Russian coal imports, mining executives said.