Նիդեռլանդները ռուսաստանցիներին պատկանող 14 սուպեր զբոսանավ է առգրավել, 516 միլիոն եվրոյի ակտիվներ է սառեցրել եւ 155 միլիոն եվրոյի գործարքներ է արգելափակել Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների շրջանակներում: Այս մասին հայտարարել է Նիդեռլանդների արտաքին գործերի նախարարը Վոպկե Հեքստրան, փոխանցում է CNN-ը։
Հեքստրան պարզաբանել է, որ այս պահին Նիդեռլանդների հինգ նավաշինական գործարաններում 12 զբոսանավ է կառուցվում ռուսաստանցի շահառուների համար:
Թեեւ սեփականատերերից ոմանք եվրոպական պատժամիջոցների ցանկում չկան, «արտահանման ընթացիկ միջոցառումների պատճառով այդ նավերն այս պահին չեն կարող առաքվել»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ «այդ զբոսանավերի սեփականության կառուցվածքը հետագա քննարկման փուլում է»։
Այդ 12-ից բացի, հոլանդական նավաշինական գործարաններում սպասարկվող երկու զբոսանավ ավելի խիստ մաքսային հսկողության են ենթարկվել, եւ «այդ զբոսանավերից մեկը հետաքննվում է եվրոպական պատժամիջոցների ցուցակներում գտնվող անձի հետ կապված»:
Առաջին պատժամիջոցներից ի վեր Ռոտերդամի նավահանգստում «առանց Ռուսաստան/Բելառուս տարանցման համարյա 30.000 բեռնարկղ է կանգնեցվել» եւ հետաքննվել՝ «որոշելու համար՝ դրանք պատժամիջոցների են ենթակա, թե՞ ոչ», հավելել է նա:
Մոտ 5500 բեռնարկղ առգրավվել է՝ մեկ միավորի համար 300 եվրո արժողությամբ շքեղության իրերի պահման կասկածանքով։

The Netherlands has seized 14 Russian-owned superyachts, frozen €516 million in assets and blocked €155 million in transactions as part of sanctions against Russia, said Minister of Foreign Affairs of the Netherlands, Wopke Hoekstra, CNN reported.
Hoekstra explained that 12 yachts are currently being built at five shipyards in the Netherlands for so-called Russian ultimate beneficial owners.
Although some of the owners do not appear on the European sanctions list, due to current export measures, these vessels cannot be delivered at the moment, he said, adding that the ownership structures of these yachts are under further consideration.
In addition to those 12, two yachts in maintenance at Dutch shipyards have been placed under stricter customs controls and one of these yachts is under investigation to be linked to a person on European sanctions lists.
Since the first sanctions, almost 30,000 containers in transit to Russia/Belarus have been stopped at the port of Rotterdam and have been investigated to determine whether they are subject to sanctions measures, he added.
Nearly 5,500 containers were detained on suspicion of storing luxury goods worth 300 euros per item.