Չինաստանի պետական նավթավերամշակող գործարանները կատարում են ռուսական նավթ մատակարարման շուրջ առկա պայմանագրերը, սակայն խուսափում են նոր պայմանագրերից՝ չնայած բարձր զեղչերին, գրում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով սեփական աղբյուրները։
Պետական Sinopec ընկերությունը՝ Ասիայի խոշորագույն նավթավերամշակող ընկերությունը, CNOOC-ը, PetroChina-ն եւ Sinochem-ը ձեռնպահ են մնացել մայիսյան մատակարարումների համար ռուսական թարմ բեռնափոխադրումներից, հայտնել են գործակալության աղբյուրները:
Չինաստանը եւ Ռուսաստանը վերջին տարիներին ավելի սերտ կապեր են զարգացնում, իսկ վերջերս՝ փետրվարին, նրանք հայտարարեցին «առանց սահմանափակումների» գործընկերության մասին: Չինաստանը հրաժարվել է դատապարտել Ռուսաստանի գործողություններն Ուկրաինայում կամ դրանք ներխուժում անվանել։
Չինաստանը բազմիցս քննադատել է Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան պատժամիջոցները, թեեւ շաբաթ օրը հայտարարել է, որ Պեկինը միտումնավոր չի շրջանցում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները։
Չինաստանը, որն աշխարհի խոշորագույն նավթ ներկրողն է, ռուսական նավթի հիմնական գնորդն է․ օրական 1,6 միլիոն բարել, որի կեսը մատակարարվում է խողովակաշարերով՝ պետական պայմանագրերի շրջանակում։
Աղբյուրներն ակնկալում են, որ Չինաստանի պետական ընկերությունները կկատարեն ռուսական նավթ մատակարարելու իրենց երկարաժամկետ եւ գործող պայմանագրերը, սակայն կխուսափեն նոր գործարքներից:

Государственные нефтеперерабатывающие компании Китая выполняют существующие контракты на поставку российской нефти, но при этом избегают заключения новых контрактов, несмотря на высокие скидки, «прислушиваясь к призыву Пекина к осторожности в условиях усиления западных санкций против России в связи с ее вторжением в Украину», пишет Reuters со ссылкой на собственные источники.
Государственная компания Sinopec, крупнейший в Азии нефтепереработчик, CNOOC, PetroChina и Sinochem воздержались от торговли свежими российскими грузами на майские поставки, сообщили источники агентства.
Китайские государственные компании не хотят, чтобы их считали открыто поддерживающими Москву, покупая дополнительные объемы нефти, после того как Вашингтон в прошлом месяце запретил поставки российской нефти, а Европейский союз ввел санкции против ведущих российских экспортеров «Роснефти» и «Газпром нефти» , заявили источники.
Китай и Россия в последние годы развивают все более тесные связи, и совсем недавно, в феврале, объявили о партнерстве "без ограничений". Китай отказался осудить действия России в Украине или назвать их вторжением. читать далее
Китай неоднократно критиковал западные санкции против России, хотя и заявил в субботу, что Пекин не намеренно обходит санкции против России.
Китай, крупнейший в мире импортер нефти, является главным покупателем российской нефти - 1,6 миллиона баррелей в день, половина которой поставляется по трубопроводам в рамках государственных контрактов.
Источники ожидают, что государственные компании Китая будут соблюдать свои долгосрочные и существующие контракты на поставку российской нефти, но избегать новых сделок.