Չինաստանի պետական նավթավերամշակող գործարանները կատարում են ռուսական նավթ մատակարարման շուրջ առկա պայմանագրերը, սակայն խուսափում են նոր պայմանագրերից՝ չնայած բարձր զեղչերին, գրում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով սեփական աղբյուրները։
Պետական Sinopec ընկերությունը՝ Ասիայի խոշորագույն նավթավերամշակող ընկերությունը, CNOOC-ը, PetroChina-ն եւ Sinochem-ը ձեռնպահ են մնացել մայիսյան մատակարարումների համար ռուսական թարմ բեռնափոխադրումներից, հայտնել են գործակալության աղբյուրները:
Չինաստանը եւ Ռուսաստանը վերջին տարիներին ավելի սերտ կապեր են զարգացնում, իսկ վերջերս՝ փետրվարին, նրանք հայտարարեցին «առանց սահմանափակումների» գործընկերության մասին: Չինաստանը հրաժարվել է դատապարտել Ռուսաստանի գործողություններն Ուկրաինայում կամ դրանք ներխուժում անվանել։
Չինաստանը բազմիցս քննադատել է Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան պատժամիջոցները, թեեւ շաբաթ օրը հայտարարել է, որ Պեկինը միտումնավոր չի շրջանցում Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները։
Չինաստանը, որն աշխարհի խոշորագույն նավթ ներկրողն է, ռուսական նավթի հիմնական գնորդն է․ օրական 1,6 միլիոն բարել, որի կեսը մատակարարվում է խողովակաշարերով՝ պետական պայմանագրերի շրջանակում։
Աղբյուրներն ակնկալում են, որ Չինաստանի պետական ընկերությունները կկատարեն ռուսական նավթ մատակարարելու իրենց երկարաժամկետ եւ գործող պայմանագրերը, սակայն կխուսափեն նոր գործարքներից:

Chinese state-owned companies do not want to be seen as openly supporting Moscow by buying more oil after Washington last month banned Russian oil supplies and the European Union imposed sanctions on top Russian exporters Rosneft and Gazprom Neft, the sources said. .
China and Russia have been developing closer ties in recent years, and most recently, in February, they announced a "no limits" partnership. China has refused to condemn Russia's actions in Ukraine or call them an invasion. read more
China has repeatedly criticized Western sanctions against Russia, although it said on Saturday that Beijing is not intentionally circumventing sanctions against Russia.
China, the world's largest oil importer, is the main buyer of Russian oil - 1.6 million barrels a day, half of which is supplied through pipelines under government contracts.
Sources expect China's state-owned companies to honor their long-term and existing contracts to supply Russian oil, but avoid new deals.