ԱՄՆ-ն այսօր հայտարարել է Ռուսաստանի խոշորագույն բանկի եւ մի քանի կարեւոր պետական ձեռնարկությունների, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի պետական անձանց եւ նրանց ընտանիքների անդամների դեմ պատժամիջոցների, Ռուսաստանում նոր ներդրումներն արգելելու եւ ամենախիստ ֆինանսական «ավերիչ» տնտեսական միջոցների մասին, որոնք համաձայնեցվել են G7-ի եւ ԵՄ-ի հետ։ Այս մասին ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նշվում է նաեւ, որ ամբողջական արգելափակող պատժամիջոցներ են կիրառվում ռուսական «Սբերբանկ»-ի եւ «Ալֆա-Բանկ»-ի, ռուսական կարեւորագույն խոշոր ձեռնարկությունների նկատմամբ, ինչպես նաեւ Ռուսաստանում նոր ներդրումների արգելք է սահմանվում։
Սպիտակ տունը նաեւ հայտարարել է «ռուսական վերնախավի եւ նրանց ընտանիքների անդամների նկատմամբ ամբողջովին արգելափակող պատժամիջոցների մասին, ներառյալ նախագահ Պուտինի չափահաս զավակների, արտգործնախարար Լավրովի կնոջ եւ դստեր, Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի անդամների, այդ թվում՝ ՌԴ նախկին նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի եւ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի դեմ պատժամիջոցները»:
«ԱՄՆ գանձապետարանն արգելել է Ռուսաստանին պարտքի վճարումներ կատարել ԱՄՆ իրավասության ներքո գտնվող հիմնադրամներից։ Ներկայում պատժամիջոցները չեն խոչընդոտում Ռուսաստանի սուվերեն պարտքի գծով վճարումները՝ պայմանով, որ Ռուսաստանը կօգտագործի ԱՄՆ-ից դուրս միջոցները։ Սակայն Ռուսաստանը համաշխարհային ֆինանսական առումով մեկուսացած է եւ այժմ պետք է ընտրություն կատարի պարտքի մարման համար առկա միջոցները սպառելու եւ դեֆոլտի միջեւ»,- ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ:

The US today announced economic measures to ban new investment in Russia and impose the most severe financial sanctions coordinated with the G7 and the EU against Russia's largest bank and several of its most important state-owned enterprises, as well as against Russian government officials and members of the their families. This is stated in a statement from the White House.
According to the statement, full blocking sanctions are imposed on Russian banks: Sberbank and Alfa-Bank, the most important large Russian state-owned enterprises, as well as a ban on new investments in Russia.
The White House also announced full blocking sanctions on the Russian elite and their families, including sanctions on the adult children of President Putin, the wife and daughter of Foreign Minister Lavrov, members of the Russian Security Council, including former Russian President and Prime Minister Dmitry Medvedev and Prime Minister Mikhail Mishustin.
The US Treasury has banned Russia from making debt payments from funds under US jurisdiction. Currently, sanctions do not prevent payments on Russian sovereign debt, provided that Russia uses funds outside the jurisdiction of the United States. However, Russia is a global financial pariah and will now have to choose between running out of available funds to make debt payments or defaulting, the White House said in a statement.