ԱՄՆ-ն այսօր հայտարարել է Ռուսաստանի խոշորագույն բանկի եւ մի քանի կարեւոր պետական ձեռնարկությունների, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի պետական անձանց եւ նրանց ընտանիքների անդամների դեմ պատժամիջոցների, Ռուսաստանում նոր ներդրումներն արգելելու եւ ամենախիստ ֆինանսական «ավերիչ» տնտեսական միջոցների մասին, որոնք համաձայնեցվել են G7-ի եւ ԵՄ-ի հետ։ Այս մասին ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ նշվում է նաեւ, որ ամբողջական արգելափակող պատժամիջոցներ են կիրառվում ռուսական «Սբերբանկ»-ի եւ «Ալֆա-Բանկ»-ի, ռուսական կարեւորագույն խոշոր ձեռնարկությունների նկատմամբ, ինչպես նաեւ Ռուսաստանում նոր ներդրումների արգելք է սահմանվում։
Սպիտակ տունը նաեւ հայտարարել է «ռուսական վերնախավի եւ նրանց ընտանիքների անդամների նկատմամբ ամբողջովին արգելափակող պատժամիջոցների մասին, ներառյալ նախագահ Պուտինի չափահաս զավակների, արտգործնախարար Լավրովի կնոջ եւ դստեր, Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի անդամների, այդ թվում՝ ՌԴ նախկին նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի եւ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինի դեմ պատժամիջոցները»:
«ԱՄՆ գանձապետարանն արգելել է Ռուսաստանին պարտքի վճարումներ կատարել ԱՄՆ իրավասության ներքո գտնվող հիմնադրամներից։ Ներկայում պատժամիջոցները չեն խոչընդոտում Ռուսաստանի սուվերեն պարտքի գծով վճարումները՝ պայմանով, որ Ռուսաստանը կօգտագործի ԱՄՆ-ից դուրս միջոցները։ Սակայն Ռուսաստանը համաշխարհային ֆինանսական առումով մեկուսացած է եւ այժմ պետք է ընտրություն կատարի պարտքի մարման համար առկա միջոցները սպառելու եւ դեֆոլտի միջեւ»,- ասվում է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ:

США сегодня объявили о «разрушительных» экономических мерах по запрету новых инвестиций в Россию и введению самых жестких финансовых санкций, скоординированных со странами «большой семерки» и ЕС против крупнейшего российского банка и нескольких наиболее важных государственных предприятий, а также против государственных лиц России и членов их семей. Об этом говорится в заявлении Белого дома.
Согласно заявлению, вводятся полные блокирующие санкции в отношении российских банков: Сбербанка и «Альфа-банка», важнейших крупных российских государственных предприятий, а также запрет на новые инвестиции в России.
Белый дом объявил также о полных блокирующих санкциях «в отношении российской элиты и членов их семей, включая санкции в отношении взрослых детей президента Путина, жену и дочь министра иностранных дел Лаврова, членов Совета безопасности России, включая бывшего президента и премьер-министра России Дмитрия Медведева и премьер-министра Михаила Мишустина».
«Казначейство США запретило России осуществлять долговые выплаты за счет средств, находящихся под юрисдикцией США. В настоящее время санкции не препятствуют платежам по российскому суверенному долгу при условии, что Россия использует средства, находящиеся вне юрисдикции США. Однако Россия является мировым финансовым изгоем, и теперь ей придется выбирать между истощением имеющихся средств для осуществления долговых платежей и дефолтом», - говорится в заявлении Белого дома.