Բրյուսելում ընթանում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հանդիպումը՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի միջնորդությամբ։ Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, որի թղթակցին տեղեկացրել են Հայաստանի կառավարության մամուլի ծառայությունից։
«Փաշինյանի, Միշելի և Ալիևի հանդիպումն արդեն սկսվել է»,- նշել են Հայաստանի կառավարության մամուլի ծառայությունից։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Նիկոլ Փաշինյանն առանձնազրույց է ունեցել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ։ Զրուցակիցներն անդրադարձել են այսօր նախատեսված Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևի եռակողմ հանդիպմանը և կարևորել երկխոսության շարունակականությունը:
Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրել է ադրբեջանական ստորաբաժանումների վերջին գործողությունների հետևանքով Արցախում ստեղծված իրավիճակը, հումանիտար խնդիրներն ու ընդգծել միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը:
ՀՀ վարչապետը և Շառլ Միշելը մտքեր են փոխանակել նախորդ տարվա դեկտեմբերի 14-ին Բրյուսելում կայացած եռակողմ հանդիպմանը ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքի վերաբերյալ:
Կողմերը հույս են հայտնել, որ այսօրվա եռակողմ բանակցությունները կլինեն արդյունավետ, ինչը կնպաստի կայունությանն ու խնդիրների համապարփակ կարգավորմանը:
Նիկոլ Փաշինյանը և Շառլ Միշելը քննարկել են նաև Հայաստան-ԵՄ երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցեր, մասնավորապես ԵՄ-ի կողմից Հայաստանի համար հայտարարված 2.6 միլիարդ եվրոյի տնտեսական և ներդրումային պլանի իրագործման ընթացքը:

The meeting of the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan and the President of Azerbaijan Ilham Aliyev has started in Brussels through the mediation of the President of the European Council Charles Michel, Armenian government said in a statement.
Earlier Nikol Pashinyan had a private conversation with the President of the European Council Charles Michel. The interlocutors referred to their further trilateral meeting and discussed the continuation of the dialogue.
Nikol Pashinyan presented the situation in Artsakh due to the recent actions of the Azerbaijani units, the humanitarian issues and stressed the need for a targeted response from the international community.
The two exchanged views on the implementation of the agreements reached at the trilateral meeting held in Brussels on December 14 last year.
The parties expressed hope that today's trilateral talks will be fruitful, which will contribute to stability and a comprehensive settlement of the issue.
Nikol Pashinyan and Charles Michel also discussed issues related to the Armenia-EU bilateral agenda, in particular, the implementation of the 2.6 billion euro economic-investment plan announced for Armenia by the EU.