Ադրբեջանի ռազմական հռետորաբանության, հարձակողական գործողությունների եւ սադրանքների պայմաններում կուրորեն մտնել թուրք-ադրբեջանական պարտադրանքի տակ եւ խաղաղության պայմանագիր կնքել, նշանակում է եւս մեկ անգամ չոքել Ադրբեջանի եւ Թուրքիայի առաջ։ Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 6-ին,  Արտաշատում «Հայաստան, ոտքի հանուն Արցախի» խորագրով ակցիայի ժամանակ հայտարարեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը։
«Մենք պետք է սատար կանգնենք Արցախին։ Պաշտպանելով Արցախը՝ մենք պաշտպանում ենք Հայաստանի Հանրապետությունը»,– ասաց Օհանյանը՝ հավելելով, որ 2020-ին Արցախում Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի, ինչպես նաեւ ՀՀ իշխանությունների անգործության պատճառով հայտնվել ենք չափազանց բարդ ռազմաքաղաքական իրավիճակում։
«Եվ եկել է պահը, որ մենք նորից պետք է սատար կանգնենք Արցախին եւ նորից միասնական, կուռ անվտանգային համակարգ ձեւավորենք։ Պատերազմում կրած պարտությունը քիչ է, այսօր էլ ՀՀ իշխանությունների ձեռամբ մտնում ենք թուրք-ադրբեջանական պարտադրանքի մեջ։ Ճանաչելով Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, խաղաղության պայմանագիր կնքելով՝ վտանգի տակ ենք դնում Արցախի ապագան։ Չափազանց կարեւոր է, որ մեր ժողովրդի համար կարմիր գծեր գծենք, ինչպիսին է օրինակ՝ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում։ ՀՀ-ն շարունակելու է դառնալ հայ ժողովրդի եւ Արցախի անվտանգության երաշխավորը։ Մենք անհրաժեշտ քայլեր պետք է իրականացնենք Արցախի անկախության, նրա ինքնիշխանության, իր իսկ պատմական տարածքում ապրելու իրավունքի համար բանակցություների գործընթացը վերականգնելու համար»,- հայտարարեց Սեյրան Օհանյանը։

В условиях военной риторики, наступательных действий и провокаций Азербайджана слепо поддаться турецко-азербайджанскому давлению и заключить мирный договор - значит в очередной раз склониться перед Азербайджаном и Турцией. Об этом сегодня, 6 апреля, во время акции «Армения, вставай, во имя Арцаха» в Арташате заявил глава парламентской фракции «Армения», бывший министр обороны Сейран Оганян.
«Мы должны поддержать Арцах. Защищая Арцах, мы защищаем Республику Армения», — сказал Оганян, добавив, что в связи с развязанной Азербайджаном в Арцахе войной в 2020 году, а также бездействием властей Армении мы оказались в очень сложной военно-политической ситуации.
«И пришло время нам снова поддержать Арцах и снова сформировать единую, сплоченную систему безопасности. Мало нам было поражения, понесенного в войне, а сегодня с легкой руки властей Армении мы подвергаемся турецко-армянскому принуждению. Признание территориальной целостности Азербайджана, заключение мирного договора ставят под угрозу будущее Арцаха. Крайне важно, чтобы мы провели красные линии для нашего народа, так как Арцах никогда не будет в составе Азербайджана. Армения и впредь будет гарантом безопасности армянского народа и Арцаха. Мы должны предпринять необходимые шаги для восстановления переговорного процесса во имя независимости, суверенитета и права Арцаха жить на своей исторической территории», - заявил Сейран Оганян.