Յոթ երկրներ պատրաստ են քննարկել Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիքների վերաբերյալ միջազգային համաձայնագրի բովանդակությունը։ Այս մասին Ուկրաինայի նախագահը հայտարարել է թուրքական Habertürk հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում, փոխանցում է ՈՒՆԻԱՆ-ը։
«ԱՄՆ-ը, Մեծ Բրիտանիան, Թուրքիան, Լեհաստանը, Գերմանիան, Ֆրանսիան, Իսրայելը՝ սրանք դեռ բոլոր երաշխավորները չեն, բայց ես անվանեցի այն երկրները, որոնք պատրաստ են գալ եւ քննարկել անվտանգության երաշխիքների ցանկը։ Որովհետեւ սա առաջին քայլն է։ Հանդիպում այս երաշխավորների հետ, հետո անվտանգության երաշխիքների համատեղ ըմբռնում, հետո արդեն շփում ռուսական կողմի հետ»,- նշել է նա։
Նրա խոսքով՝ երկրների մի մասը պատրաստ է ամբողջությամբ աջակցել Ուկրաինային, իսկ մյուս մասը՝ ոչ, ուստի անհրաժեշտ է խորհրդականների մակարդակով հանդիպում եւ պոտենցիալ փաստաթղթի կետերի քննարկում։
Ընդ որում Զելենսկին հստակեցրել է, որ նման հանդիպում «հաստատ կլինի»։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր նաեւ, որ Ուկրաինան առաջարկել է իր անվտանգության երաշխիքների նոր համակարգի մասին միջազգային պայմանագիր ստորագրել։ Երաշխավորների թվում պաշտոնական Կիեւը տեսնում է ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի անդամ երկրներին, այդ թվում՝ Ռուսաստանին, ԱՄՆ-ին, Մեծ Բրիտանիային, Չինաստանին, Ֆրանսիային, ինչպես նաեւ Թուրքիային, Գերմանիային, Կանադային, Իտալիային, Լեհաստանին եւ Իսրայելին։

Seven countries are ready to discuss the content of an international agreement on security guarantees for Ukraine, the President of Ukraine said in an interview with the Turkish TV channel Habertürk, UNIAN reported.
"The United States, Britain, Turkey, Poland, Germany, France, Israel - these are not all the guarantors yet, but I named those countries that are ready to come and discuss the list of security guarantees. So this is the first step. A meeting with these guarantors, then a joint understanding of security guarantees, and then communication with the Russian side," he said.
According to him, some countries are ready to fully support Ukraine, while others are not, which is why a meeting at the level of advisors and discussion of the items of the potential document is necessary.
At the same time, Zelenskyy specified that such a meeting "will definitely take place".
Earlier it was also reported that Ukraine proposed to sign an international treaty on a new system of security guarantees for it. Among the guarantors, official Kiev sees the member states of the UN Security Council, including Russia, the USA, the UK, China, France, as well as Turkey, Germany, Canada, Italy, Poland and Israel.