«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Ազգային ժողովի «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները նախօրեին Ազատության հրապարակում հրավիրել էին հանրահավաք՝ հանուն Հայաստանի և Արցախի պաշտպանության: Բավականին սուր ելույթներից հետո ընդունվեց նաև հայտարարություն, որով փաստացի հաստատագրվեցին այն կարմիր գծերը, որոնք տրորելը, այսինքն՝ հանրահավաքի կողմից ներկայացված սկզբունքների չիրագործումը «անխուսափելիորեն կհանգեցնի համաժողովրդական լեգիտիմ հակազդեցության բոլոր հնարավոր միջոցներով և եղանակներով»։
Ի դեպ, մեկ ժամով Ֆրանսիայի հրապարակում կազմակերպված ակցիան, երբ փակվեցին հարակից բոլոր փողոցները, իսկ հրապարակում դրվեց Արցախի դրոշը, փորձագիտական շրջանակների գնահատմամբ, նաև խորհրդանշական էր: Մասնավորաբար, քաղտեխնոլոգ Վիգեն Հակոբյանը «Փաստի» հետ զրույցում նշում է, թե հենց այստեղից 2018 թ. սկսվեց «Արցախի դրոշի իջեցման գործընթացը»:
«Փաստ» թերթի տեղեկություններով, ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, որը ստացած վնասվածքի պատճառով չէր կարողացել ֆիզիկապես ներկա գտնվել հանրահավաքին, թիմակիցների հետ հեռախոսազրույցների ժամանակ իր գոհունակությունն է հայտնել թե՛ հանրահավաքի կազմակերպչական աշխատանքների, թե՛ ելույթների ու, ընդհանրապես, բովանդակային առումով, թե՛ նաև մասնակիցների բավական պատկառելի թվաքանակի տեսանկյունից»:

YEREVAN. – Past daily of the Republic of Armenia (RA) writes: The [opposition] "Armenia" and "With Honor" factions of the National Assembly had convened a rally at [downtown Yerevan’s] Freedom Square the previous day in defense of Armenia and Artsakh [(Nagorno-Karabakh)].
After rather sharp speeches, a statement also was adopted whereby those red lines were actually confirmed the trampling of which (…) "will inevitably lead to a legitimate popular reaction by all possible means and methods."
According to Past newspaper’s information, RA second President [and opposition “Armenia” bloc leader] Robert Kocharyan, who was not able to physically attend the rally due to the injury he sustained, expressed his satisfaction—during the telephone conversations with [his political] teammates—both in terms of the organizational work of the rally and the speeches [during it], and, in general, in terms of content, as well as from the viewpoint of the quite considerable number of participants.