Գերմանիայի ռազմաօդային ուժերն ակնկալում են իսրայելական «Ստրելա-3» հակաօդային պաշտպանության համակարգ ստանալ, հաղորդում է Defense News-ը:
Գերմանիայի պաշտպանության նախարարության խոսնակը նշել է, որ տարածքային հակահրթիռային պաշտպանությունը համարվում է գերատեսչության մշտական պահանջը, քանի որ Բունդեսվերի զինված ուժերը 2018թ․ ներկայացրել են իրենց վերջին ռազմավարական հայեցակարգը։
Նա նկարագրել է Arrow համակարգը որպես մի քանի տարբերակից «մեկ տարբերակ»:
The Jerusalem Post-ն ավելի վաղ հայտնել է, որ Լյուֆթվաֆեի շտաբի պետ, գեներալ-լեյտենանտ Ինգո Հերհարցն Իսրայել կատարած այցի ժամանակ հստակ ասել է, որ Գերմանիան ցանկանում է ձեռք բերել «Ստրելա-3»-ը։
Իսրայելական «Ստրելա» հրթիռային համալիրների ընտանիքն առաջին անգամ մշակվել է 1980-ականների վերջին, որին 1990-ականներին եւ 2000-ականներին հաջորդել են «Ստրելա-1» եւ «Ստրելա-2» համակարգերը, ապա 2017թ․ շահագործման է հանձնվել «Ստրելա-3»-ը։
Համակարգն օգտագործում է Green Pine ռադար եւ Citron Tree մարտական կառավարման համակարգ: Համակարգի հիմնական կապալառուն Israel Aerospace Industries-ն է, իսկ Boeing-ը նախկինում հանդես է եկել որպես ենթակապալառու:

The German Air Force expects to receive the Israeli Strela-3 air defense system.
Domestically, plans to build a defense system for Germany and possibly neighboring countries are tentatively called the German Iron Shield, according to Defense News.
A Defense Ministry spokeswoman noted that the state of affairs in favor of Arrow-3 was based on the agreement of "all political decision makers" in Berlin, although no contracts had been signed.
She added that the territorial missile defense is considered a constant requirement of the department, since the armed forces of the Bundeswehr presented their latest strategic concept in 2018.
She described the Arrow system as one option out of several. No decision has been made on when and how this capability gap will be filled, the spokeswoman added.
The Israeli Strela family of missile systems was first developed in the late 1980s, followed by the Strela-1 and Strela-2 systems in the 1990s and early 2000s, culminating in the Strela- 3, which went into operation in 2017.