Եմենի նախագահ Աբդ-Ռաբու Մանսուրա Խադին իր լիազորությունները պատվիրակել է նախագահական խորհրդին, ինչն արժանացել է Սաուդյան Արաբիայի հավանությանը։ Դա հեշտացրել է յոթնամյա պատերազմի դադարեցման բանակցությունների վերսկսմանն ուղղված ՄԱԿ-ի ջանքերը, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Էր Ռիյադը հայտարարել է Սաուդյան Արաբիայի աջակցությունը վայելող կառավարությանը 3 մլրդ դոլարի չափով ֆինանսական օգնության մասին՝ նախագահ Աբդ-Ռաբու Մանսուրա Խադիի հայտարարությունից հետո։ Թագավորությունը նաեւ հուսիների հետ, որոնք պայքարում են Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայի դեմ, բանակցությունների կոչ է արել։
«Ես անշրջելիորեն նախագահական խորհրդին եմ պատվիրակում իմ բոլոր լիազորությունները՝ սահմանադրության, Պարսից ծոցի նախաձեռնության եւ նրա գործադիր մեխանիզմի համապատասխան»,- ասել է Խադին։
Սաուդյան Արաբիան խորհրդին կոչ է արել «բանակցություններ սկսել հուսիների հետ՝ Միավորված Ազգերի Կազմակերպության հովանու ներքո, վերջնական եւ համապարփակ որոշման հասնելու համար»։
Նոր ղեկավարող խորհուրդը, որն ունի նախագահ եւ յոթ փոխնախագահ, կգլխավորի Ռաշադ ալ-Ալիմին, որը վայելում է Սաուդյան Արաբիայի աջակցությունը եւ սերտ կապեր ունի քաղաքական խոշոր խմբավորման՝ «Իսլահ» իսլամիստական կուսակցության հետ։
Սաուդյան Արաբիան եւ կոալիցիայի գծով նրա գործընկեր ԱՄԷ-ն 1-ական մլրդ դոլար կներդնեն Եմենի կենտրոնական բանկում, իսկ թագավորությունը լրացուցիչ 1 մլրդ դոլար կհատկացնի նավթամթերքների եւ դրանց մշակման համար։

Yemeni President Abd-Rabbu Mansour Hadi has ceded his powers to the presidential council, which was supported by Saudi Arabia. This removed some of the obstacles to the UN efforts to restart negotiations to end the seven-year war, reports Reuters.
Riyadh announced a $3 billion bailout to the Saudi-backed government following President Abd-Rabbu Mansour Hadi's statement. The kingdom also called for talks by the Houthis, who are fighting the Saudi-led coalition.
Saudi Arabia urged the council to begin negotiations with the Houthis under the auspices of the United Nations to reach a final and comprehensive solution.
The new governing council, consisting of a chairman and seven vice-chairs, will be led by Rashad Al-Alimi, who enjoys the backing of Saudi Arabia and has close ties to the major political group, the Islamist Islah party.
Saudi Arabia and coalition partner UAE will each invest $1 billion in Yemen's central bank, with the kingdom providing an additional $1 billion for oil products and development.