Եմենի նախագահ Աբդ-Ռաբու Մանսուրա Խադին իր լիազորությունները պատվիրակել է նախագահական խորհրդին, ինչն արժանացել է Սաուդյան Արաբիայի հավանությանը։ Դա հեշտացրել է յոթնամյա պատերազմի դադարեցման բանակցությունների վերսկսմանն ուղղված ՄԱԿ-ի ջանքերը, տեղեկացրել է Reuters-ը։
Էր Ռիյադը հայտարարել է Սաուդյան Արաբիայի աջակցությունը վայելող կառավարությանը 3 մլրդ դոլարի չափով ֆինանսական օգնության մասին՝ նախագահ Աբդ-Ռաբու Մանսուրա Խադիի հայտարարությունից հետո։ Թագավորությունը նաեւ հուսիների հետ, որոնք պայքարում են Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած կոալիցիայի դեմ, բանակցությունների կոչ է արել։
«Ես անշրջելիորեն նախագահական խորհրդին եմ պատվիրակում իմ բոլոր լիազորությունները՝ սահմանադրության, Պարսից ծոցի նախաձեռնության եւ նրա գործադիր մեխանիզմի համապատասխան»,- ասել է Խադին։
Սաուդյան Արաբիան խորհրդին կոչ է արել «բանակցություններ սկսել հուսիների հետ՝ Միավորված Ազգերի Կազմակերպության հովանու ներքո, վերջնական եւ համապարփակ որոշման հասնելու համար»։
Նոր ղեկավարող խորհուրդը, որն ունի նախագահ եւ յոթ փոխնախագահ, կգլխավորի Ռաշադ ալ-Ալիմին, որը վայելում է Սաուդյան Արաբիայի աջակցությունը եւ սերտ կապեր ունի քաղաքական խոշոր խմբավորման՝ «Իսլահ» իսլամիստական կուսակցության հետ։
Սաուդյան Արաբիան եւ կոալիցիայի գծով նրա գործընկեր ԱՄԷ-ն 1-ական մլրդ դոլար կներդնեն Եմենի կենտրոնական բանկում, իսկ թագավորությունը լրացուցիչ 1 մլրդ դոլար կհատկացնի նավթամթերքների եւ դրանց մշակման համար։

Президент Йемена Абд-Раббу Мансура Хади делегировал свои полномочия президентскому совету, что  поддержала Саудовская Аравия. Это устранило некоторые препятствия на пути усилий ООН по возобновлению переговоров по прекращению семилетней войны, передает Reuters.
Эр-Рияд объявил о финансовой помощи правительству, поддерживаемому Саудовской Аравией, в размере 3 миллиардов долларов после заявления президента Абд-Раббу Мансура Хади. Королевство также призвал к переговорам хуситами, которые борются с коалицией, возглавляемой Саудовской Аравией.
«Я безвозвратно делегирую президентскому совету все свои полномочия в соответствии с конституцией, Инициативой Персидского залива и ее исполнительным механизмом», — заявил Хади.
Саудовская Аравия призвала совет «начать переговоры с хуситами под эгидой Организации Объединенных Наций для достижения окончательного и всеобъемлющего решения».
Новый руководящий совет, состоящий из председателя и семи заместителей председателя, возглавит Рашад Аль-Алими, пользующийся поддержкой Саудовской Аравии и имеющий тесные отношения с крупной политической группировкой — исламистской партией «Ислах».
Саудовская Аравия и партнер по коалиции ОАЭ вложат по 1 млрд долларов в центральный банк Йемена, а королевство предоставит дополнительно 1 млрд долларов на нефтепродукты и разработку.