ԱՄՆ Սենատը հինգշաբթի միաձայն ընդունել է Ռուսաստանից նավթի եւ գազի ներմուծումն արգելելու մասին օրենքը, հաղորդում է CNBC-ը։
Ընդունված օրենքի համաձայն՝ արգելվում է Ռուսաստանից նավթի, գազի, ածխի եւ այլ արտադրանքի ներմուծումը։ Օրենքն ընդունվել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից հրամանի ստորագրումից գրեթե մեկ ամիս անց։
Նավթի ներմուծման արգելքի մասին օրենքն ընդունվել է անմիջապես այն բանից հետո, երբ Սենատը միաձայն հավանություն է տվել ԱՄՆ-ի հետ Ռուսաստանի մշտական բնականոն առեւտրային հարաբերությունները կասեցնելու մասին օրինագծին, որը նաեւ նախատեսում բնականոն առեւտրային հարաբերությունների խզում Բելառուսի հետ, որը Ռուսաստանի առանցքային դաշնակիցն է։
«Միջոցառումների այս փաթեթը նպատակ ունի ամբողջ գործիքակազմն օգտագործել՝ տնտեսական ճնշում գործադրելու Վլադիմիր Պուտինի եւ նրա մերձավոր օլիգարխների դեմ»,- ասել է սենատոր Ռոն Ուայդենը։
Ակնկալվում է, որ նավթի մատակարարումների արգելքի մասին օրինագիծը եւ առեւտրային կարգավիճակի մասին օրենքը կներկայացվեն Ներկայացուցիչների պալատում հինգշաբթի ուշ երեկոյան: Ակնկալվում է, որ երկու օրինագծերն էլ կընդունվեն ձայների ճնշող մեծամասնությամբ։

Сенат США в четверг единогласно принял закон о запрете импорта нефти и газа из России, сообщает CNBC.
Согласно принятому закону, запрещается импорт нефти, газа, угля и других энергетических продуктов из России. Это произошло почти через месяц после подписания президентом США Джо Байденом указа, предписывавшего практически те же самые меры.
Запрет на импорт нефти был принят сразу после единогласного одобрения Сенатом законопроекта об отмене постоянных нормальных торговых отношений России с США, часто называемых статусом «наиболее благоприятствуемой нации». Законопроект также предусматривает разрыв нормальных торговых отношений с Беларусью, которая является ключевым союзником России.
«Этот пакет мер направлен на то, чтобы использовать все инструменты экономического давления на Владимира Путина и его приближенных олигархов», - отметил сенатор Рон Уайден в своем заявлении по поводу этих мер.
Ожидается, что и законопроект о запрете на поставки нефти, и закон о торговом статусе пройдут голосование в Палате представителей в четверг в конце дня. Ожидается, что оба законопроекта будут приняты с подавляющим большинством голосов.