ԱՄՆ Սենատը հինգշաբթի միաձայն ընդունել է Ռուսաստանից նավթի եւ գազի ներմուծումն արգելելու մասին օրենքը, հաղորդում է CNBC-ը։
Ընդունված օրենքի համաձայն՝ արգելվում է Ռուսաստանից նավթի, գազի, ածխի եւ այլ արտադրանքի ներմուծումը։ Օրենքն ընդունվել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից հրամանի ստորագրումից գրեթե մեկ ամիս անց։
Նավթի ներմուծման արգելքի մասին օրենքն ընդունվել է անմիջապես այն բանից հետո, երբ Սենատը միաձայն հավանություն է տվել ԱՄՆ-ի հետ Ռուսաստանի մշտական բնականոն առեւտրային հարաբերությունները կասեցնելու մասին օրինագծին, որը նաեւ նախատեսում բնականոն առեւտրային հարաբերությունների խզում Բելառուսի հետ, որը Ռուսաստանի առանցքային դաշնակիցն է։
«Միջոցառումների այս փաթեթը նպատակ ունի ամբողջ գործիքակազմն օգտագործել՝ տնտեսական ճնշում գործադրելու Վլադիմիր Պուտինի եւ նրա մերձավոր օլիգարխների դեմ»,- ասել է սենատոր Ռոն Ուայդենը։
Ակնկալվում է, որ նավթի մատակարարումների արգելքի մասին օրինագիծը եւ առեւտրային կարգավիճակի մասին օրենքը կներկայացվեն Ներկայացուցիչների պալատում հինգշաբթի ուշ երեկոյան: Ակնկալվում է, որ երկու օրինագծերն էլ կընդունվեն ձայների ճնշող մեծամասնությամբ։

The US Senate on Thursday unanimously passed a law banning oil and gas imports from Russia, CNBC reported.
Under the adopted law, imports of oil, gas, coal and other energy products from Russia are banned. This came almost a month after US President Joe Biden signed a decree mandating virtually the same measures.
The ban on oil imports came just after the Senate unanimously approved a bill to end Russia's permanent normal trade relations with the United States, often referred to as "most-favored-nation" status. The bill also calls for severing normal trade relations with Belarus, a key Russian ally.
“This package is about bringing every tool of economic pressure to bear on Vladimir Putin and his oligarch cronies,” Senator Ron Wyden said in a statement about the measures.
Both the oil blackout bill and the Trade Status Act are expected to be voted on by the House later Thursday. Both bills are expected to pass with overwhelming majorities.