Եկեք դեռեւս սպասենք որոշ ժամանակ, տեսնենք, թե ինչպիսի ընթացք է ստանում այդ գործընթացը. Համենայնդեպս, Մինսկի խմբի համանախագահությունը այն հարթակն է եղել, որը տարիներ շարունակ զբաղվում է ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ: Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը՝ անդրադառնալով ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի աղմկահարույց հայտարարությանը, թե Մինսկի խումբը չեղարկվում է, քանի որ ԱՄՆ-ն եւ Ֆրանսիան չեն ցանկանում այս ձեւաչափում Ռուսաստանի հետ շփումներ ունենալ:
«Միգուցե այդ կարգավորման գործընթացը ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահության շրջանակում սառեցվի, մենք դա կանխատեսել էինք, բայց դեռեւս վաղ է խոսել Մինսկի խմբի վերացման կամ ապամոնտաժման մասին, դեռ պետք է սպասենք, տեսնենք՝ ինչպիսի զարգացումներ են լինելու հետագայում:
Մենք մտածում էինք, որ կարող է սառեցվի այդ ձեւաչափը՝ հաշվի առնելով տեղի ունեցող գործընթացները հարաբերությունների սառեցումը կամ թեժացումը, բայց եկեք սպասենք: Սա մի հարթակ է, որ միջազգայնորեն է հաստատվել: Տեսնենք՝ ինչպես է գործընթացը զարգանում: Նույնիսկ եթե սառեցվի, բնական է, որ իրավիճակը տարածաշրջանում այդ կայունությունն ու խաղաղությունը պահպանվում է ռուսական խաղաղապահների, Ռուսաստանի ներդրմամբ, շատ մեծ գործ է անում, վճռորոշ դերակատարություն ունի»,-ասաց նա:
Դիտարկմանը, թե արդյոք բրյուսելյան հանդիպումն էլ այդ համատեքստում էր, նա ասաց. «Ոչ, չեմ կարծում, սդա բոլորովին այլ գործընթաց է, իսկ Բրյուսելի հանդիպումը ավելի շուտ Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններն էին: Իհարկե, դա փոխկապակցված է ղարաբաղյան հակամարտության հետ, բայց այնուամենայնիվ, դրանք առանձին գործընթացներ է:
Կան հարցեր, որոնք չեն առնչվում կամ շատ թույլ են առնչվում Ղարաբաղյան խնդրին, կան հարցեր, որոնք անմիջականորեն են առնչվում: Այն, որ այդ հանդիպմանը Արցախի մասին խոսք չի եղել, նշանակում է, որ զուտ կենտրոնացել են Հայաստանի եւ Ադրբեջան հարաբերությունների վրա»:
Հարցին,թ ե այդ դեպքում որտե՞ղ պետք է խոսվի Արցախի մասին, Դավիթ Բաբայանը պատասխանեց. «Այդ հարցերը պետք է քննարկվեն ավելի լայն շրջանակում, նույն Մինսկի խմբի եռանախագահության շրջանակում, պետք է քննարկվի ՌԴ-ի ներգրավմամբ եւ այլն: Շատ ենք խոսել, որ չի բացառվում տարբեր հարթակներ ձեւավորվեն աշխարհաքաղաքական իրավիճակի կամ հավասարակշռվածության պահպանման ներքո:
Մեզ համար ամենակարեւորն այն է, որ խաղաղությունն ու կայունությունը պահպանվի: Տվյալ դեպքում վճռորոշ դերակատարություն ունի Ռուսաստանը: չեմ կարծում, որ ԱՄՆ-ն ու Ֆրանսիան կցանկանան ապակայունացնել իրավիճակը այս գոտում: Այսինքն եթե նույնիսկ նրանք չշփվեն, կան ընդհանուր շահեր, որը խաղաղության եւ կայունության պահպանումն է»:
Ինչ վերաբերում է նրան, որ Բրյուսելի հանդիպմանը Արցախի մասին խոսք չեղավ, Արցախի ԱԳ նախարարը նկատեց. «Այս հանդիպումը եղել է Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների համատեքստում: Ես չեմ պատկերացնում, չեմ էլ ուզում պատկերացնել, որ կարող է լինի որեւէ ՀՀ իշխանություն, որը կճանաչի Արցախն Ադրբեջանի մաս: Դա հնարավոր չէ»:
Նա նկատեց, որ Մինսկի խումբը պաշտոնապես չի լուծարվել, կարող է սառեցվել նրա աշխատանքը, որն իմիջիայլոց, երկար ժամանակ սառեցված է 2020-ից հետո:
Անդրադառնալով նրան, որ վերջին շրջանում ընդհանրապես չի խոսվու, Արցախի ինքնորոշման իրավունքի մասին, նա ասաց. ««Մենք միշտ ասել ենք, որ ունենք մեր կարմիր գծերը եւ ամենավառ արտահայտված կարմիր գիծը այն է, որ Արցախը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում: Մենք ունենք մեր կարգավիճակը, ինքնորոշվել ենք բազմաթիվ անգամ»:
Հարցին, թե Արցախում կա՞ն մտահոգություններ, որ Արեւմուտքի եւ Ռուսաստանի հարաբերությունները լարվում են, առանցքային միջնորդ խաղա Արեւմուտքը, կարող է ռուս խաղաղապահների դուրսբերման հարց դրվի սեղանին, Դավիթ Բաբայանն արձագանքեց. «Չեմ կարծում, որովհետեւ խաղաղապահները տեղակայվել են Հայաստանի եւ Ադրբեջանի համաձայնությամբ: Մենք եւս կողմ ենք, որ Արցախում ռուս խաղաղպահները լինեն: Հենց ռուս խաղաղապահների առկայությունն է, որ պահպանում է եւ թույլ չի տալիս, որ լինի լայնածավալ պատերազմ: Եթե Նորվեգիայից կամ ուրիշ տեղից խաղաղապահներ գան, Ադրբեջանի չի փորձելո՞ւ խախտել զինադադարի ռեժիմը: Ավելին, շատ ավելի ազատ է լինելու եւ կարող է լայնածաված պատերազմ էլ սկսել:
Իսկ ներկա իրավիճակում սադրանքներ եղել են, կան կլինեն, բայց մենք դրանով չպետք է որեւէ ձեւով սա մեզ անակնկալ լինի կամ վհատվենք: Ամոթ է ուղղակի: Ռուս խաղաղապահների դուրս բերումը կբերի Արցախի ոչնչացման»:

Давайте подождем еще какое-то время, посмотрим, как пойдет этот процесс. В любом случае сопредседательство Минской группы было той площадкой, которая годами занималась урегулированием азербайджано-карабахского конфликта. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am глава МИД Арцаха Давид Бабаян, касаясь скандального заявления министра иностранных дел России Сергея Лаврова о том, что Минская группа отменяется, поскольку США и Франция не хотят иметь контакты с Россией в таком формате.
«Возможно, процесс этого урегулирования будет заморожен в рамках сопредседателей МГ ОБСЕ, мы это прогнозировали, но о ее ликвидации или демонтаже говорить пока рано, надо еще подождать и посмотреть, какие будут развития в дальнейшем.
Мы думали, что этот формат может быть заморожен, но давайте подождем. Речь о платформе, которая утверждена на международном уровне. Посмотрим, как будет развиваться процесс. Даже если ее заморозят, ситуацию в регионе, стабильность и мир поддерживают российские миротворцы. Россия делает большую работу и имеет решающую роль», - заявил Бабаян.
На вопрос, была ли брюссельская встреча в этом контексте, он ответил: «Нет, не думаю, это совсем другой процесс. Встреча в Брюсселе скорее касалась отношений Армения-Азербайджан. Конечно, это взаимосвязано с карабахским конфликтом, но, тем не менее, это отдельные процессы.
Есть вопросы, которые не связаны или очень слабо связаны с карабахской проблемой, есть вопросы, которые непосредственно касаются ее. То, что на этой встрече не было речи об Арцахе, означает, что они сосредоточились только на отношениях между Арменией и Азербайджаном», - сказал глава МИД Карабаха.
На вопрос, а где в этом случае должны вестись разговоры об Арцахе, он ответил: «Эти вопросы должны обсуждаться в более широком контексте, в рамках того же сопредседательства Минской группы, с привлечением России и так далее. Мы много говорили о том, что не исключено и формирование различных площадок.
Для нас самое важное - сохранить мир и стабильность. В этом случае решающую роль играет Россия. Не думаю, что США и Франция захотят дестабилизировать ситуацию в данной зоне. То есть если даже они не будут общаться, все равно имеются общие интересы - сохранение мира и стабильности».
Что касается того, что на брюссельской встрече не говорили о Карабахе, то глава МИД республики сказал: «Эта встреча была в контексте отношений Армения-Азербайджан. Я не представляю того, чтобы какая-либо власть Армении признала Арцах частью Азербайджана. Это просто невозможно».
Бабаян отметил, что Минская группа официально не распущена, может быть заморожена ее работа, которая, кстати, заморожена уже давно, после 2020 года.
Говоря же о том, что в последнее время вообще не говорится о праве Арцаха на самоопределение, чиновник сказал: «Мы всегда говорили, что у нас есть свои красные линии, и самая ярко выраженная красная линия заключается в том, что Арцах не может быть в составе Азербайджана. У нас есть свой статус, мы много раз самоопределялись».
На вопрос, беспокоятся ли в Арцахе в связи с тем, что отношения между Западом и Россией ухудшаются, и Запад может сыграть ключевого посредника, из-за чего может быть поставлен вопрос о выводе российских миротворцев, Бабаян ответил: «Не думаю, потому что миротворцы были размещены в Карабахе с согласия Армении и Азербайджана. Мы и сами за то, чтобы в Арцахе были российские миротворцы. Мы и сами выступаем за присутствие российских миротворцев в республике. Именно присутствие российских миротворцев предотвращает широкомасштабную войну. А что, если миротворцы прибудут из Норвегии или откуда-то еще, Азербайджан не станет нарушать режим прекращения огня? Более того, он будет намного свободнее и может начать даже широкомасштабную войну.
А в нынешней ситуации провокации были, есть и будут, но мы из-за этого ни в коем случае не должны отчаиваться. Просто стыдно. А вывод российских миротворцев приведет к уничтожению Арцаха».