Ճապոնիան եւ Ֆիլիպինները համատեղ զորավարժություններ կանցկացնեն Ուկրաինայի շուրջ լարվածության ֆոնին, հաղորդում է Reuters-ը։
Ասիական երկու երկրների արտաքին գործերի եւ պաշտպանության նախարարների հանդիպումը Տոկիոյում առաջինն էր 2+2 ձեւաչափով ԱՄՆ երկու առանցքային դաշնակիցների միջեւ։
Ճապոնիայի արտգործնախարար Յոսիմասա Հայասիի խոսքով՝ հանդիպումից հետո երկու երկրները կքննարկեն համագործակցության ընդլայնման եւ մատակարարումների փոխանակման հնարավորությունը։
Տոկիոն եւ Մանիլան մարտնչում են Չինաստանի դեմ Արեւելաչինական եւ Հարավչինական ծովերում նրա վարքագծի հետ կապված, մինչդեռ Ռուսաստանի գործողություններն Ուկրաինայում եւ Հյուսիսային Կորեայի հրթիռային փորձարկումները նույնպես փոխադարձ մտահոգություն են առաջացնում:
Ճապոնիան եւ Ֆիլիպինները 2015թ․ հունվարին ստորագրել են պաշտպանական կապերի ամրապնդման մասին համաձայնագիր եւ դրանից հետո անցկացրել շուրջ 20 համատեղ ռազմածովային զորավարժություն: Նրանք նաեւ համատեղ ռազմաօդային զորավարժություններ են անցկացրել 2021թ․։
Ճապոնիան նաեւ նվիրաբերել է պաշտպանական եւ տեխնոլոգիական սարքավորումներ, որոնք կարող են օգնել Ֆիլիպիններին ուժեղացնել պարեկությունը Հարավչինական ծովում, որտեղ նա տարածքային վեճեր ունի Չինաստանի հետ:
Հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ Ճապոնիայի պաշտպանության նախարար Նոբուո Կիսին, Ֆիլիպինների արտաքին գործերի նախարար Թեոդորո Լոքսին-կրտսերը եւ Ֆիլիպինների պաշտպանության նախարար Դելֆին Լորենզանան։

Japan and the Philippines agreed on Saturday to consider further expanding defense cooperation against a backdrop of regional tensions and Russia’s invasion of Ukraine, Reuters reported.
The meeting in Tokyo of the two Asian nations’ foreign and defense ministers was the first in the “2+2” format between the key US allies.
The two countries will look at potentially enhancing cooperative activity and sharing supplies, Japanese Foreign Minister Yoshimasa Hayashi said after the meeting.
Tokyo and Manila have been at odds with China over its conduct in the East and South China Seas, while Russia’s actions in Ukraine and North Korea’s missile tests also of mutual concern.
Japan and the Philippines signed an agreement to forge closer defense ties in January 2015 and have since conducted nearly 20 joint naval drills. In 2021 they also held joint air force exercises.
Japan has also transferred defense and technology equipment that could help the Philippines boost patrols in the South China Sea, where it has territorial disputes with China.