ԱՄՆ-ում Ռուսաստանի դեսպան Անատոլի Անտոնովը Newsweek-ին ներկայացրել է պատճառները, թե ինչու է Ռուսաստանը ռազմական հատուկ գործողություն սկսել Ուկրաինայում եւ մանրամասն նկարագրել այն պահանջները, որոնց իրականացումը կարող է վերջ դնել Եվրոպայի երկու խոշորագույն երկրների մասնակցությամբ հակամարտությանը։
«Ուկրաինայում հատուկ գործողության պատճառն այն է, որ Կիեւի ռեժիմը չի ցանկանում դադարեցնել ռուսաստանցիների ցեղասպանությունը եւ իրականացնել միջազգային պարտավորություններով ստանձնած պարտավորությունները»,- ասել է նա։
Անտոնովը նշել է, որ փետրվարի 24-ի իրադարձությունները սկսվել են 8 տարի առաջ, երբ ապստամբությունը, որը հայտնի է որպես «Եվրամայդան», տապալեց Մոսկվայի հետ սերտ կապեր ունեցող Ուկրաինայի կառավարությունը եւ իշխանության բերեց արեւմտամետ վարչակազմը, որը ձգտում էր ավելի սերտ կապեր ունենալ ՆԱՏՕ-ի եւ Եվրամիության հետ։
Նա նաեւ մեկնաբանել է Ուկրաինային սպառազինություն մատակարարելու հարցը։
«Արեւմտյան պետություններն ուղղակիորեն ներգրավված են այս իրադարձություններին, քանի որ նրանք շարունակում են զենք եւ զինամթերք ուղարկել Ուկրաինա՝ դրանով հրահրելով հետագա արյունահեղություն»,- ասել է Անտոնովը։
«Զգուշացնում ենք, որ նման գործողությունները վտանգավոր են եւ սադրիչ, քանի որ ուղղված են մեր պետության դեմ։ Նրանք կարող են ԱՄՆ-ին եւ Ռուսաստանի Դաշնությանը ռազմական առճակատման ճանապարհի վրա դնել։ Արեւմուտքից զենքի եւ ռազմատեխնիկայի ցանկացած մատակարարում օրինական ռազմական թիրախ է մեր Զինված ուժերի համար»,- հավելել է նա։

Посол РФ в США Анатолий Антонов изложил изданию Newsweek причины, по которым Россия начала военную спецоперацию в Украине, и подробно описал требования, выполнение которых могло бы положить конец конфликту с участием двух крупнейших стран Европы.
«Спецоперация на Украине является результатом нежелания киевского режима остановить геноцид русских, выполняя свои обязательства по международным обязательствам», - сказал Антонов в интервью Newsweek - Очевидно и желание стран-членов НАТО использовать территорию соседнего государства для создания плацдарма в борьбе против России».
Антонов отметил, что события 24 февраля берут свое начало восемью годами ранее, когда восстание, известное своим сторонникам как «евромайдан», свергло украинское правительство, тесно связанное с Москвой, и привело к власти прозападную администрацию, стремящуюся к более тесным связям с НАТО и Евросоюзом.
Он также прокомментировал факт снабжения Украины оружием и боеприпасами.
«Западные государства непосредственно причастны к происходящим событиям, поскольку продолжают накачивать Украину оружием и боеприпасами, тем самым провоцируя дальнейшее кровопролитие», - сказал Антонов.
«Мы предупреждаем, что такие действия опасны и провокационны, поскольку направлены против нашего государства. Они могут вывести США и Российскую Федерацию на путь прямой военной конфронтации. Любые поставки оружия и военной техники с Запада, осуществляемые транспортными колоннами через территорию Украины, являются законной военной целью для наших Вооруженных Сил», - добавил он.