Ընդգծելով խաղաղ միջուկային էներգիան օգտագործելու Իրանի իրավունքը՝ նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին ասել է, որ Իրանի միջուկային տեխնոլոգիաներն «անշրջելի» են, եւ այս ոլորտում հետազոտությունները կապված չեն լինի ուրիշների խնդրանքների հետ, գրում է Mehr-ը։
Նա նաեւ հպարտություն է հայտնել միջուկային տեխնոլոգիաների ոլորտում իրանցի երիտասարդ գիտնականների առաջընթացի համար եւ այդ ձեռքբերումներն ինքնավստահության ու ներքին ուժերին ապահովելու խորհրդանիշ անվանել, ինչպես նաեւ կոչ է արել տարածել այդ ոգին երկրի այլ բնագավառների եւ ռազմավարական ոլորտների վրա։
Ռայիսին ասել է, որ Իրանը կշարունակի հետազոտությունները խաղաղ միջուկային ոլորտներում՝ անկախ ուրիշների կարծիքներից եւ խնդրանքներից։
«Բարեբախտաբար, ատոմային էներգիայի խաղաղ օգտագործման բնագավառում գիտնականների հետազոտական աշխատանքները լավ արագանում են, եւ կառավարությունը կաջակցի այդ գործընթացին»,- ընդգծել էնա։

Подчеркнув право Ирана на использование мирной ядерной энергии, президент страны Эбрахим Раиси сказал, что ядерные технологии Ирана «необратимы» и исследования в этой области не будут связаны с чужими запросами, пишет Mehr.
Он также выразил гордость по поводу прогресса иранских молодых ученых в области ядерных технологий и назвал эти достижения символом уверенности в себе и опоры на внутренние силы, а также призвал распространить этот дух на другие отрасли и стратегические области страны.
Раиси заявил, что Иран продолжит исследования в мирных ядерных областях независимо от чужого мнения или просьб.
«К счастью, исследовательская работа ученых в области мирного использования ядерной энергии хорошо ускоряется, и правительство будет поддерживать этот процесс», подчеркнул он.