Վերլուծաբանները զարմանալի վիճակագրություն են արձանագրել. Apple կորպորացիան ավելի շատ կանխիկ գումար ունի, քան ԱՄՆ կառավարությունը: Համաձայն ԱՄՆ գանձապետարանի հուլիսի 27-ի հաշվետվության, երկրում շրջանառության մեջ գտնվող փողի քանակը 73,77 մլրդ դոլար է, մինչդեռ Apple –ի պահուստները կազմում են 76,16 մլրդ դոլար, հաղորդում է Digital Trends-ը:
Ըստ պարբերականի` այդ փաստը վկայում է այն մասին, որ Apple-ը կարողանում է ավելի շատ վաստակել, քան ծախսել, այն դեպքում, երբ կառավարությունը հակառակն է անում:
Նշենք, որ 2011թ. երկրորդ եռամսյակի արդյունքներով` Apple վաստակել է ռեկորդային` 28,57 մլրդ դոլար: Իհարկե, ցուցանիշները բարելավելուն օգնել են iPhone սմարթֆոնները, որոնց վաճառքից նշված ժամանակահատվածում ընկերությունն ստացել է 5,5 մլրդ դոլար:
«Իհարկե, մենք Apple-ի ղեկավար Սթիվ Ջոնսին չենք կարող խնդրել Ամերիկան դուրս բերել ճգնաժամից, սակայն միգուցե հնարավո~ր կլինի նրան հրավել որեւէ պետական պաշոտն զբաղեցնելու»,-գրում է Digital Trends-ը:

Аналитики констатируют удивительную статистику: корпорация Apple имеет больше наличных денег, чем правительство США. Согласно отчету казначейства США от 27 июля, в стране количество денег в обращении составляет сумму $73,77 млрд., у  Apple же резервы в $76,16 млрд, сообщает Digital Trends.
Как пишет издание, этот факт свидетельствует, в частности, о том, что Apple умеет зарабатывать больше, чем тратить, в то время как правительство разбрасывается большими суммами, нежели имеется в наличии за счет налоговых поступлений.
Отметим, что согласно отчету компании за второй квартал 2011 года, Apple заработала рекордные $28,57млрд. По сравнению с тем же периодом за прошлый год, выручка возросла на 82 % , а чистая прибыль — на 125 %. Конечно, улучшить показатели помогли смартфоны iPhone, на продаже которых компания за отчетный период заработала $5,5 млрд.
«Конечно, мы не можем попросить главу Apple Стива Джобса вывести Америку из кризиса, однако, может быть, станет возможным пригласить его на какую-либо государственную должность?» - пишет Digital Trends.