Freedom House միջազգային կազմակերպությունը, ի դեմս նախագահ Դեւիդ Կրամերի, կտրուկ պատասխանել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի հասարակական-քաղաքական բաժնի վարիչ, այդ երկրի փոխվարչապետ Ալի Հասանովին։
Կրամերը մասնավորապես հայտարարել է. «Մինչեւ Freedom House-ի մեթոդոլոգիան եւ իմ օբյեկտիվությունը կասկածի տակ առնելը պարոն Հասանովը եւ նրա գործընկերները պետք է հարց տան իրենց. ինչու են միջազգային դիտորդներն անհանգստացած Ադրբեջանում կատավող իրադարձություններով։
Եթե նրանք ավելի օբյեկտիվ լինեին, կտեսնեին, որ իրենց կառավարությունը չի հարգում մարդու հիմնարար սկզբունքներն ու ազատությունները։
Վերջին անգամ Ադրբեջանում եղել եմ 2008 թվականին՝ ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության հարցերով օգնականի կարգավիճակում։ Իմ ջանքերը՝ կառուցողական համագործակցություն հարթել իշխանությունների հետ, անհաջողության մատնվեցին։
Այժմ, որպես Freedom House-ի նախագահ, կցանկանայի վերականգնել նախկին փորձերը, եթե վստահ լինեի, որ ադրբեջանական կառավարությունը դրանք լուրջ կընդունի», հայտնում է Turan-ը։
Նշենք, որ Հասանովը հանդես էր եկել Կրամերի հասցեին արված քննադատությամբ՝ նրան մեղադրելով ոչ կոմպետետնտ եւ սուբյեկտիվ լինելու մեջ նրա համար, որ ԱՄՆ կոնգրեսի լսումներում Freedom House-ի նախագահը բարձրացրել էր Ադբեջանում մարդու իրավունքների եւ ազատությունների խախտման հարցը։

Международная неправительственная организация Freedom House в лице своего председателя Дэвида Крамера резко ответила вице-премьеру, заведующему отделом по общественно-политическим вопросам администрации президента Азербайджана Али Гасанову.
В частности, Крамер заявил следующее: «Прежде чем ставить под сомнение методологию Freedom House и мою объективность, господин Гасанов и его коллеги должны задать вопрос себе: почему большинство международных наблюдателей, правительственных и неправительственных, обеспокоены происходящим в Азербайджане?
Если бы они были более объективны, то увидели бы, что их правительство не уважает основные права и свободы человека.
В последний раз я был в Азербайджане в 2008 г. в качестве помощника Госсекретаря США по вопросам демократии и прав человека. Мои попытки наладить конструктивное сотрудничество с властями по этим вопросам, к сожалению, оказались неудачными.
Сейчас, в качестве президента Freedom House я хотел бы возобновить прежние попытки, если бы был уверен, что правительство воспримет их всерьез», передает Turan.
Азербайджанский вице-премьер Гасанов выступил с критикой в адрес Дэвида Крамера, обвинив его в некомпетентности и субъективности за то, что на слушаниях в Конгрессе США глава Freedom House поднял вопрос нарушения прав и свобод человека в Азербайджане.