Հայաստանը անարդյունավետ է տնօրինում իր ջրային ռեսուրսները։ Լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց աշխարհագրական գիտությունների դոկտոր Աշոտ Խոյեցյանը։
Նրա խոսքով, յուրաքանչյուր տարի Հայաստանի միլիադավոր խորանարդ մետրերի հասնող ջրային պաշարների մեծ մասը գնում է հարեւան հանրապետություններ։
«Գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանի ջրային ռեսուրսների 40-50 տոկոսը ձեւավորվում է Հայաստանում,սակայն մենք մեր ջուրը երբեմն թողնում ենք «ինքնահոսի»»,- ավելացրեց նա։
Թուրքիան, հակառակը, ունենալով ֆինանասական եւ տեխնիկական մեծ հնարավորություններ, Տիգրիսի եւ Եփրատի վերին հոսանքներում՝ Սիրիայի եւ Հորդանանի ջրի հիմնական աղյուր հանդիսացող հատվածում, հզոր հիդրոտեխնիակական հանգույցներ են տեղադրել եւ ամռանը, որպես ազդեցության միջոց, փակելով ջրի հոսքը՝ կարող է սուր ճգնաժամի մեջ գցել այդ երկրներին»,- նշեց նա։

YEREVAN. - Armenia disposes the abundance of its water resources not effectively, said expert in Physical Geography and Hydrometeorology Ashot Khoetsyan to a press conference on Saturday.
According to him, most of water supplies of Armenia freely flow to the neighboring republics.
"It is not a secret that 40 - 50% of the water resources of Azerbaijan are formed in Armenia but we simply let this water go without even using it for the benefit of agriculture,” he said.
In contrast to Armenia, Turkey, having greater financial and technical capabilities, has established powerful hydraulic units on the upper reaches of Tigris and Euphrates, the major sources of water for neighboring Syria and Jordan.
"During the summer months, when neighboring countries are particularly dependent on water, Turkey might anytime close the sluices on these rivers and put these countries on the brink of acute crisis,” noted Khoetsyan.