Թալիբներն ԱՄՆ-ին խնդրել են այլեւս չանհանգստանալ Աֆղանստանում մարդու իրավունքների պահպանման կապակցությամբ, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
Ծայրահեղական շարժման ներկայացուցիչ Զաբիհուլլահ Մուջահիդը մեկնաբանել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի զեկույցը, որը վերաբերում է աֆղանական պետությունում մարդու իրավունքների պահպանման վերաբերյալ մտահոգություններին։
Ըստ Մուջահիդի՝ մարդու իրավունքներն Աֆղանստանում վերացել են, երբ ամերիկյան բանակն «օրական սպանում էր 200 աֆղանստանցու», ավերում նրանց տները եւ «հալածում կանանց ու երեխաներին»։ Նա ընդգծել է, որ ամերիկյան «կառավարման» ընթացքում երկրի բանտերում եղել է մինչեւ 15 քաղբանտարկյալ։
Թալիբների ներկայացուցիչն ընդգծել է, որ այժմ Աֆղանստանում այդ «անմարդկային դրսեւորումներից» ոչ մեկը չկա, եւ մարդու բոլոր օրինական իրավունքները երաշխավորված են։

The representative of the radical Afghan Taliban movement, Zabihullah Mujahid, appealed to the United States with a demand not to worry about human rights in Afghanistan, TASS reports.
Thus, he commented on the report of the US State Department, which refers to concerns about human rights in the Afghan state.
According to Mujahid, human rights were lost in Afghanistan when the US army killed 200 Afghans a day, destroyed their homes and persecuted women and children. He stressed that during the American rule in the country's prisons were up to 15 political prisoners.
The Taliban spokesman stressed that at present there are none of these inhuman manifestations in Afghanistan, and all legitimate human rights are guaranteed.