Միացյալ Նահանգները պատրաստ է օգնել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին, որ համապարփակ խաղաղության հասնեն, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջոցով։ Այս մասին լրագրողների համար հերթական ճեպազրույցում հայտարարել է Պետդեպարտամենտի մամուլի ծառայության ղեկավար Նեդ Փրայսը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք հավատարիմ ենք մնում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի խաղաղ, ժողովրդավարական եւ բարգավաճ ապագայի խթանման գործին: Մենք ողջունել ենք <...> ապրիլի 6-ին Բրյուսելում վարչապետ Փաշինյանի եւ նախագահ Ալիեւի հանդիպումը՝ ներառյալ խաղաղ բանակցությունների նախապատրաստման դրական դինամիկան եւ սահմանների զատման հարցերով երկկողմ հանձնաժողովի ձեւավորումը։ Ինչպես երկու առաջնորդների հետ նախորդ օրը՝ ապրիլի 5-ին, բանակցությունների ժամանակ ընդգծել է պետքարտուղարը [Էնթոնի Բլինքենը] մենք շարունակում ենք խրախուսել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հետագա խաղաղ բանակցությունները։ Եվ պետքարտուղարը հաստատել է, որ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է համախոհ գործընկերների հետ երկկողմ համագործակցության, այդ թվում՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, որպեսզի օգնի երկրներին հասնել երկարաժամկետ համապարփակ խաղաղության»,- նշել է դիվանագետը։

The United States stands ready to assist Armenia and Azerbaijan in achieving comprehensive peace, including through the OSCE Minsk Group. Spokesperson Ned Price of the US Department of State noted about this at Thursday’s press briefing.
“Well, we remain committed to promoting a peaceful, democratic, and prosperous future for the South Caucasus region. And we welcome, as you’ve heard from us before in the readouts from Secretary Blinken, the April 6 meeting between Prime Minister Pashinyan and President Aliyev in Brussels, including the positive momentum on preparations for peace talks and the formation of a bilateral commission on border delimitation.
As the [US] Secretary [of State Antony Blinken] emphasized in the calls he had with those two leaders the day before on April 5th, we continue to encourage further peace negotiations between Armenia and Azerbaijan, and we reiterated—and the Secretary reiterated—that the United States stands ready to engage bilaterally and with likeminded partners, including through the role as an OSCE Minsk group co-chair to help the countries find a long-term comprehensive peace,” said the spokesperson of the US Department of State.