Երեք տարի առաջ Իսրայելի վարչապետի աշխատասենյակում Բենիամին Նեթանյահուի (այժմ՝ ընդդիմության ղեկավարի) պաշտոնավարման ժամանակների տասը տարվա վաղեմություն գաղտնալսման սարքեր են հայտնաբերվել, գրում է Jpost-ը։
Սարքը, որը տեղադրվել է դեռ 2008 թվականին, երբ վարչապետ էր Էհուդ Օլմերտը, մոտ երեք տարի աննկատ էր մնաց Նեթանյահուի կողմից, ինչը նշանակում է, որ այն ձայնագրել է խոսակցությունները վարչապետի 12-ամյա կառավարման ընթացքում:
Հաղորդվում է, որ 2019 թվականին հայտնաբերված ձայնագրող սարքը կապված է Իսրայելի պաշտպանության նախկին շտաբի պետ Գաբի Աշքենազիի եւ պաշտպանության նախարարներ Ամիր Պերեցի եւ Էհուդ Բարաքի գրասենյակներում տեղադրված նմանատիպ սարքերի հետ, երբ նրանք զբաղեցնում էին այդ պաշտոնները Հարփազի գործի շրջանակներում:
Հարփազի գործը սկսվում է 2010 թվականի օգոստոսին եւ սկսվել է Բարաքի եւ Աշքենազիի միջեւ անվտանգության եւ իշխանության մի շարք խնդիրների շուրջ պայքարի արդյունքում: Երկու կողմերն էլ լրտեսում էին միմյանց, եւ Իսրայելի պաշտպանության բանակի սպա Բոազ Հարփազը դավադրություն նախաձեռնեցին՝ փաստաթուղթը կեղծելու եւ այն Աշքենազին Իսրայելի պաշտպանության բանակի ղեկավարի պաշտոնում փոխարինելու թեկնածու Յոավ Գալանտի դիրքերը խաթարելու նպատակով:
Հարփազը մեղավոր է ճանաչվել դավադրության մեջ 2018 թվականին մեղքի խոստովանման մասին գործարքի շրջանակներում, որի արդյունքում նա 220 ժամ հասարակական աշխատանքի էր դատապարտվել:

A decade-old recording device was found in the Israeli prime minister's office three years ago, during opposition head Benjamin Netanyahu's tenure, The Jerusalem Post reported.
The device, reportedly installed back in 2008 when Ehud Olmert was prime minister, was left unnoticed by Netanyahu until three years ago, meaning it recorded 11-years'-worth of the opposition head's conversations during his 12-year reign as prime minister.
The recording device found in 2019 is reportedly connected to similar devices installed in the offices of former IDF chief of staff Gabi Ashkenazi and defense ministers Amir Peretz and Ehud Barak during their tenures in their respective roles, as part of the Harpaz Affair.
The Harpaz Affair dates back to August 2010 and started as the result of fighting between Barak and Ashkenazi over a variety of security issues and powers. The two sides allegedly spied on each other. IDF officer Boaz Harpaz initiated an elaborate plot to forge a document and use it to undermine Yoav Gallant, Barak’s first choice to succeed Ashkenazi as IDF chief, who Ashkenazi opposed.
Harpaz pleaded guilty to the plot in 2018 as part of a plea deal that saw him sentenced to 220 hours of community service.