Ռուսաստանի դեմ Արեւմուտքի խստացված պատժամիջոցները կհանգեցնեն մինչեւ 2023թ․ ռուսական արտադրության հետագա զգալի անկմանը մինչեւ 17 տոկոսով։ Այս մասին հայտարարել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գլխավոր տնտեսագետ Պիեռ-Օլիվյե Գուրինշան:
Գուրինշան հայտնել է, որ Հիմնադրամի ներկայիս կանխատեսումը նախատեսում է 2022թ․ Ռուսաստանի ՀՆԱ-ի կրճատում 8,5 տոկոսով։ «Այսպիսով, պատժամիջոցներն արդեն շատ էական ազդեցություն են ունեցել Ռուսաստանի տնտեսության վրա եւ կարող են էլ ավելի մեծ ազդեցություն ունենալ, եթե դրանք խստացվեն»,-ասել է նա։
Ուկրաինական ճգնաժամը մեծացրել է ֆինանսական կայունության ռիսկերը «մի քանի ուղղություններով» եւ կստուգի համաշխարհային ֆինանսական համակարգի ճկունությունը տոկոսադրույքների բարձրացման պահին, նախազգուշացրել է ԱՄՀ-ն։

A tightening of Western sanctions against Russia to target energy exports over its war in Ukraine would cause a significant further drop in Russia’s economic output by as much as 17% by 2023, the International Monetary Fund’s (IMF) chief economist Pierre-Olivier Gourinchas said on Tuesday, Reuters reported.
Gourinchas told a news briefing that the IMF’s current forecast is for an 8.5% contraction in Russian GDP for 2022.
“So the sanctions already have a very significant impact on the Russian economy, and they could have an even larger impact if they are tightened further,” he added.