Ռուսաստանը պատրաստ է մասնակցել Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքի, այդ թվում՝ Սյունիքի եւ հանրապետության այլ մարզերի երկաթուղու վերականգնման նախագծերին։ Այս մասին ասվում է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի համատեղ հայտարարության մեջ։
«Առաջնորդները մտքեր են փոխանակել Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակի շուրջ։ Կողմ են արտահայտվել Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի ղեկավարների կանոնավոր հանդիպումների շրջանակներում կառուցողական աշխատանքի շարունակմանը եւ երեք ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, հունվարի 11-ի եւ 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի պայմանավորվածությունների հետեւողական իրականացմանը՝ ի շահ տարածաշրջանում կայունության, անվտանգության եւ տնտեսական զարգացման ապահովման։ Ընդգծել են ռուսական խաղաղապահ զորախմբի վճռորոշ ներդրումը անվտանգության ապահովման, Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության կյանքի համար բարենպաստ եւ անվտանգ պայմանների ստեղծման գործում։ Ընդգծել են հրատապ հումանիտար խնդիրների արագ լուծման եւ արցախյան հիմնախնդրի քաղաքական ու դիվանագիտական ճանապարհով կարգավորման անհրաժեշտությունը։ Այս համատեքստում նրանք նշել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ինստիտուտի ներուժի եւ փորձի օգտագործման կարեւորությունը՝ համաձայն նրա միջազգային մանդատի։
Պուտինն ու Փաշինյանը նշել են Եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեության կարեւորությունը Հարավային Կովկասում բոլոր տնտեսական կապերի եւ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման համար՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի փոխվարչապետների համանախագահության ներքո։
Ռուսական կողմը պատրաստ է մասնակցել Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքի, այդ թվում՝ Սյունիքի եւ Հայաստանի Հանրապետության այլ մարզերի երկաթուղու վերականգնման ծրագրերին։
Կողմերը պայմանավորվել են, համաձայն 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի եռակողմ պայմանավորվածությունների, արագացնել Ռուսաստանի Դաշնության խորհրդատվական աջակցությամբ հայ-ադրբեջանական սահմանի տարածքում սահմանազատման եւ անվտանգության հարցերի երկկողմ հանձնաժողովի ստեղծումը։
Ղեկավարները միակարծիք էին Ռուսաստանի աջակցությամբ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի կրոնական գործիչների եւ հասարակական ներկայացուցիչների միջեւ շփումների բարձր օգտակարության հարցում, ինչը նպաստում է երկու երկրների ժողովուրդների միջեւ «կամուրջների կառուցմանը»։ Այս պրակտիկան կշարունակվի։
Կողմերը պայմանավորվել են ակտիվացնել եռակողմ համագործակցությունը Հայաստանի, Ռուսաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ՝ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի հարաբերությունների եւ ընդհանուր առմամբ տարածաշրջանում կարգավորմանը նպաստելու համար։
Նշել են բոլոր շահագրգիռ խաղացողների, ինչպես նաեւ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի եւ ՄԱԿ-ի մասնագիտացված գործակալությունների, այդ թվում՝ ՄԱԿ-ի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հասանելիության եւ մասնակցության կարեւորությունը մարդասիրական խնդիրների լուծման եւ տարածաշրջանի բոլոր կարիքավորներին համապարփակ օգնության տրամադրման գործում»։
Նշվում է, որ Պուտինն ու Փաշինյանը ողջունել են Ռուսաստանի օգնությամբ մեկնարկած հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
«Կողմերը նշել են «3+3» տարածաշրջանային խորհրդատվական հարթակի հաջող մեկնարկը, որը կոչված է լրացուցիչ հնարավորություններ ընձեռել տարածաշրջանի բոլոր երկրների միջեւ երկխոսության եւ բազմազան համագործակցության խթանման համար:
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահն ու Հայաստանի Հանրապետության վարչապետը վստահություն են հայտնել, որ Մոսկվայում կայացած արդյունավետ բանակցություններն էլ ավելի կամրապնդեն ռուս-հայկական բազմակողմ արտոնյալ դաշինքը։
Փաշինյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Պուտինի ջերմ ընդունելության համար եւ կրկնել է իր հրավերը Ռուսաստանի ղեկավարին՝ 2022 թվականի երկրորդ կեսին ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նստաշրջանի օրերին Երեւան այցելելու համար։ Հրավերը երախտագիտությամբ է ընդունվել»։

Russia is ready to participate in the railway infrastructure restoration projects of Armenia, including Syunik and other provinces of the republic. This is noted in the joint statement Tuesday by Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia and President Vladimir Putin of Russia.
"The leaders exchanged views on the situation in the South Caucasus. They supported the continuation of constructive work within the framework of regular meetings of the leaders of Azerbaijan, Armenia and Russia, and the consistent implementation of the agreements of the three leaders—on November 9, 2020 and January 11 and November 26, 2021—for the benefit of stability, security and economic development in the region. security. They stressed the decisive contribution of the Russian peacekeeping contingent in ensuring security, creating favorable and safe conditions for the life of the people of Nagorno-Karabakh. They stressed the need for a quick solution to urgent humanitarian issues and a political and diplomatic settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. In this context, they noted the importance of using the potential and experience of the institute of OSCE Minsk Group Co-Chairs—in accordance with its international mandate.
Putin and Pashinyan noted the importance of the activities of the Tripartite Working Group—under the co-chairmanship the Deputy Prime Ministers of Azerbaijan, Armenia and Russia—for the unblocking of all economic ties and transport communications in the South Caucasus,.
The Russian side is ready to participate in the railway infrastructure restoration projects of Armenia, including Syunik and other provinces of the Republic of Armenia.
The parties agreed, in accordance with the trilateral agreements of November 26, 2021, to accelerate the establishment—with the advisory assistance of the Russian Federation—of a bilateral commission on delimitation and security issues in the territory of the Armenian-Azerbaijani border.
The leaders agreed on the high usefulness of contacts—with the support of Russia—between religious figures and public representatives of Azerbaijan and Armenia, which contributes to the ‘construction of bridges’ between the peoples of the two countries. This practice will continue.
The parties agreed to intensify trilateral cooperation between Armenia, Russia and Azerbaijan in order to promote relations between Azerbaijan and Armenia and the settlement in the region in general.
The noted the importance of access and participation of all stakeholders, as well as the International Committee of the Red Cross and the specialized agencies of the United Nations—including the Office of the United Nations High Commissioner for Refugees and UNESCO—in addressing humanitarian issues and providing comprehensive assistance to all those in need in the region."
It is noted that Putin and Pashinyan welcomed the process—launched with the help of Russia—of normalization of Armenian-Turkish relations.
“The parties noted the successful launch of the ‘3+3’ regional consulting platform, which is called to provide additional opportunities for the promotion of dialogue and diverse cooperation between all countries in the region.
The President of the Russian Federation and the Prime Minister of the Republic of Armenia expressed confidence that the effective negotiations in Moscow will further strengthen the Russian-Armenian multilateral privileged alliance.
Pashinyan expressed gratitude for Putin's warm reception, and reiterated his invitation to the Russian leader to visit Yerevan in the second half of 2022 during the CSTO Collective Security Council session. The invitation was accepted with gratitude," the aforesaid statement reads.