ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը եւ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը միջազգային անվտանգության ոլորտում իրավիճակի վատթարացման հետ կապված մտահոգություն են հայտնել։ Այս մասին ասվում է հանդիպման արդյունքներով երկու առաջնորդների հայտարարության մեջ։
«Այս առումով կողմերը մտադիր են էլ ավելի ամրապնդել փոխգործակցությունը՝ տվյալ ոլորտում բացասական միտումներին դիմակայելու նպատակով։ Առաջնորդները ելնում են նրանից, որ ոչ մի պետություն, միություն կամ կոալիցիա չի կարող և չպետք է ապահովի իր անվտանգությունն այլ պետությունների անվտանգության հաշվին։ Առաջնորդները նշել են նաեւ, որ անթույլատրելի են  սպառազինությունների վերահսկման ճարտարապետությունը ոչնչացնելուն եւ ի վնաս այլոց անվտանգության ռազմական միակողմանի առավելություններ ստանալուն ուղղված գործողությունները, որոնք խաթարում են անվտանգության անքակտելի հիմնարար սկզբունքը, հանգեցնում հակասությունների եւ առճակատման»,-ասվում է հայտարարության մեջ։
Հայտարարության մեջ ասվում է, որ կողմերը՝ ընդունելով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության առանցքային դերը տարածաշրջանային կայունության ապահովման գործում, վերահաստատել են իրենց պատրաստակամությունը՝ հաշվի առնելով Կազմակերպությունում Հայաստանի ներկայիս նախագահությունը, ակտիվացնել հավաքական անվտանգության միջոցների եւ ուժի ներուժի ավելացմանն ուղղված ջանքերը, կատարելագործել Կազմակերպության ճգնաժամային արձագանքման մեխանիզմները, ամրապնդել համակարգումը եւ նպաստել ՀԱՊԿ գործընկերության ընդլայնմանը։
Պուտինն ու Փաշինյանը կողմ են հանդես եկել ԵԱՏՄ շրջանակում ինտեգրացիոն գործընթացների առաջմղմանը, ինտեգրացիայի զարգացման ռազմավարական ուղղությունների իրականացմանը, ներառյալ՝ առանց սահմանափակումների, խոչընդոտների ներքին շուկայի ստեղծումը, ազգային արժույթով հաշվարկների մասնաբաժնի ավելացումը։
Առաջնորդները կողմ են արտահայտվել բոլոր ուղղություններով ԱՊՀ ձեւաչափով փոխգործակցության հետագա խորացման օգտին, այդ թվում՝ միջազգային արդի հարցերի շուրջ դիրքորոշումների համակարգման, սոցիալ-տնտեսական զարգացման մակարդակի բարձրացման եւ Համագործակցության մշակութային ու հումանիտար կապերի ընդլայնման նպատակով:
Առաջնորդները նշել են, որ հանձնառու են ներառական, իրավահավասար եւ ներկայացուցչական միջազգային համակարգի զարգացմանը՝ ՄԱԿ-ի կանոնակարգի սկզբունքներին եւ նպատակներին համահունչ եւ ուղղված բոլոր ժողովուրդների խաղաղությանը, ժողովրդավարությանը եւ բարգավաճմանը: Կողմերն անհրաժեշտ ջանքեր կգործադրեն՝ խորացնելու համագործակցությունը ՄԱԿ-ի շրջանակում եւ այլ հարթակներում՝ Ռուսաստանի եւ Հայաստանի դիրքորոշումները համահունչ դարձնելու համար։
Կողմերն ընդգծել են միջազգային ահաբեկչությանը բոլոր ձեւերով եւ դրսեւորումներով հակազդելու համար համատեղ ջանքերի ավելացման անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ համաձայնել են ավելացնել ջանքերը՝ ուղղված ահաբեկչության ֆինանսական աջակցության աղբյուրները թաքցնելու դեմ ուղղված պայքարին, հակազդելու ապօրինի թրաֆիքինգի, թմրանյութերի, զենքի, պայթուցիկ նյութերի ապօրինի շրջանառության, անդրսահմանային կազմակերպված հանցավորության դեմ։

Russian President Vladimir Putin and Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan have expressed concern over the deteriorating situation in international security. This is noted in a statement by the two leaders following their meeting in Moscow Tuesday.
"In this regard, the parties intend to further strengthen cooperation in order to resist negative trends in this domain. Leaders assume that no state, union or coalition can or should ensure its security at the expense of the security of other states. The leaders also noted the inadmissibility of actions aimed at destroying the arms control architecture and gaining unilateral military advantage to the detriment of others, which undermine the inalienable principle of security, lead to controversy and confrontation," the statement also said.
The statement added that the parties, recognizing the key role of the Collective Security Treaty Organization in ensuring regional stability, reaffirmed their readiness—taking into account the current presidency of Armenia in the Organization—to intensify efforts to increase collective security measures and potential force, to improve the Organization's crisis response mechanisms, to strengthen coordination and contribute to the expansion of the CSTO partnership.
Putin and Pashinyan spoke also about the promotion of integration processes within the EEU, the implementation of strategic directions for the development of integration—including the creation of an internal market without restrictions and barriers, the increase of the share of calculations in the national currency.
The leaders spoke in favor of further deepening cooperation in the CIS format in all directions—including the coordination of positions on current international issues, raising the level of socioeconomic development, and expanding the cultural and humanitarian ties of the Commonwealth.
The leaders noted their commitment to the development of an inclusive, equitable and representative international system consistent with the principles and objectives of the Charter of the United Nations and aimed at peace, democracy and prosperity for all peoples. The parties will make the necessary efforts to deepen cooperation within the UN and other platforms in order to harmonize the positions of Russia and Armenia.
The parties stressed the need to increase joint efforts to combat international terrorism in all its forms and manifestations, as well as agreed to increase efforts to combat the concealment of sources of financial support for terrorism, counter-trafficking, trafficking of drugs, weapons, explosives, and cross-border organized crime.