Եվրահանձնաժողովն աշխատում է էներգիայի այլընտրանքային աղբյուրների հասանելիությունն արագացնելու ուղղությամբ՝ նպատակ ունենալով նվազեցնել ծախսերը ռուսական նավթի ներմուծման արգելքի պատճառով եւ համոզել Գերմանիային եւ ԵՄ այլ դիմադրող երկրներին ձեռնարկել այդ միջոցը, հաղորդում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով ԵՄ աղբյուրը:
ԵՄ որոշ երկրներ պնդում են նաեւ այլ նոր սահմանափակումներ կիրառել: Դրանց թվում են Ռուսաստանի խոշորագույն վարկատուների՝ «Սբերբանկ»-ի եւ «Գազպրոմ Նեֆտ»-ի բացառումը SWIFT բանկային համակարգից, Ռուսաստանից միջուկային վառելիքի ներմուծման դադարեցումը, ավելի շատ ռուսական լրատվական ալիքների արգելումը, ռուսների համար վիզաների կասեցումը եւ Կրեմլի հետ կապված լրացուցիչ անձանց եւ ընկերությունների՝ սեւ ցուցակում ներառումը, հայտնել են դիվանագետները:
Այդ միջոցներից որեւէ մեկը պաշտոնապես չի առաջարկվել, եւ երկրները տարբեր դիրքորոշումներ ունեն դրանց հարցում:
Չի նշվում նաեւ, թե երբ Եվրահանձնաժողովը կառաջարկի Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների վեցերորդ փաթեթը: Սակայն աշխատանքներ են տարվում ռուսական նավթն այլ մատակարարներից ներմուծմամբ փոխարինելու ծախսերի գնահատման ուղղությամբ, ասել է աղբյուրներից մեկը՝ նշելով, որ Հանձնաժողովը բանակցություններ է վարում նավթ արդյունահանող երկրների հետ՝ օգնելու համար ազգային գործարքներ կնքել արագ, էժան այլընտրանքների համար:
Բրյուսելը ռուսական նավթի ներմուծման արգելքի հետեւանքների ամբողջական գնահատական է նախապատրաստում հնարավոր հետագա պատժամիջոցների շրջանակներում, հայտնել է աղբյուրը։
Աղբյուրի խոսքով՝ Գերմանիան նավթային էմբարգոյի հիմնական հակառակորդն է, եւ թեեւ այն միակը չէ, սակայն դրա դիրքորոշման փոփոխությունը կխրախուսի մյուսներին հետեւել իր օրինակին։
Գերմանիայի կառավարությունը հայտարարել է, որ աշխատում է այս տարի դադարեցնել ներմուծումը Ռուսաստանից, բայց նաեւ աստիճանական մոտեցման կոչ է արել՝ խոշոր տնտեսական ցնցումներից խուսափելու համար: 2021 թվականին Գերմանիայի հում նավթի մոտ մեկ երրորդը ստացվել է Ռուսաստանից։
Մեկ այլ ռազմավարություն, որը, ինչպես սպասվում է, կկիրառվի կասկածողներին համոզելու համար, գոյություն ունեցող պայմանագրերի դադարեցման ժամկետի երկարաձգումն է կամ նավթի աստիճանական ամբողջական արգելքի սահմանումը, հայտնել է աղբյուրը:
Գերմանիան հաջողությամբ պնդեց երկարաձգել դադարեցման ժամկետը երեքից մինչեւ չորս ամիս, երբ ԵՄ-ն այս ամսվա սկզբին ընդունեց ռուսական ածխի արգելքը:
Երբ Եվրահանձնաժողովն ապրիլի 6-ին ԵՄ անդամ երկրների ներկայացուցիչներին ներկայացրեց պատժամիջոցների իր հինգերորդ փաթեթը, Բալթյան երկրները եւ Լեհաստանը կոչ արեցին, բացի այդ միջոցներից, նավթի անհապաղ արգելք սահմանել:
Գերմանիայի դեսպանն ապրիլի 6-ին կայացած հանդիպման ժամանակ ասել էր, որ Ռուսաստանից միջուկային վառելիքի ներմուծման արգելքը կարող է որպես հետագա պատժամիջոցների մաս դիտարկվել:
Արեւելյան Եվրոպայի երկրները, այդ թվում՝ Հունգարիան, Չեխիան եւ Սլովակիան, կախված են ռուսական միջուկային վառելիքից՝ իրենց ռուսական նախագծման միջուկային ռեակտորների գործարկման հարցում, որոնք իրենց հերթին ապահովում են այդ երկրների էլեկտրաէներգիայի մեծ մասը:
Մյուս միջոցները, որոնք նշվել են որոշ պետությունների կողմից, բայց միաձայն աջակցություն չեն ստացել, վերաբերում են ռուսական լրատվական ալիքների հետագա արգելմանը, որոնք մեղադրվում են Ուկրաինայում պատերազմի մասին ապատեղեկատվություն տարածելու մեջ։
Պաշտոնյաների խոսքով՝ սա հատկապես զգայուն հարց է Արեւելյան Եվրոպայի երկրներում, որտեղ ռուսալեզու մեծ բնակչություն կա, հատկապես՝ Բալթյան երկրներում, քանի որ այն պոտենցիալ կերպով հակասում է տեղեկատվության հասանելիության հիմնարար իրավունքին:

Европейская комиссия работает над тем, чтобы ускорить доступность альтернативных источников энергии, чтобы попытаться сократить расходы в связи с запретом на импорт российской нефти и убедить Германию и другие сопротивляющиеся страны ЕС принять эту меру, сообщает Reuters со ссылкой на источник в ЕС.
Некоторые страны ЕС также настаивают на других новых ограничениях. К ним относятся исключение крупнейших российских кредиторов Сбербанка и Газпромнефти из банковской системы SWIFT, прекращение импорта ядерного топлива из России, запрет большего количества российских новостных каналов, приостановка действия виз для россиян и внесение в черный список дополнительных лиц и компаний, связанных с Кремлем, заявили дипломаты.
Ни одна из этих мер не была официально предложена, и страны имеют разные позиции по ним.
Также не назначена дата, когда Европейская комиссия предложит шестой пакет санкций ЕС против России.
Однако ведется работа по оценке затрат на замену российской нефти импортом от других поставщиков, сказал один из источников, отметив, что Комиссия ведет переговоры со странами-производителями нефти, чтобы помочь в заключении национальных сделок по быстрым и недорогим альтернативам.
Брюссель готовит полную оценку последствий запрета на импорт российской нефти в рамках возможных дальнейших санкций, сообщил источник.
По словам источника, Германия является главным противником нефтяного эмбарго, и хотя она не единственная, изменение ее позиции побудит других последовать ее примеру.
Правительство Германии заявило, что работает над прекращением импорта из России в этом году, но также призвало к постепенному подходу, чтобы избежать серьезных экономических потрясений. В 2021 году около трети сырой нефти Германии поступило из России.
По словам источника, еще одна стратегия, которая, как ожидается, будет использоваться для убеждения сомневающихся, заключается в продлении периода прекращения действия существующих контрактов или постепенном введении полного запрета на нефть.
Германия успешно настояла на продлении периода свертывания с трех до четырех месяцев, когда в начале этого месяца ЕС принял запрет на российский уголь.
По словам дипломатов, когда Европейская комиссия представила свой пятый пакет санкций представителям стран-членов ЕС 6 апреля, страны Балтии и Польша призвали к немедленному запрету нефти в дополнение к мерам.
По словам дипломатов, посланник Германии был одним из самых откровенных противников, заявив, что этот вопрос может быть рассмотрен в ходе последующих раундов санкций и должен быть тщательно откалиброван, поскольку это может сильно повлиять на экономику Германии.
Посол Германии заявил на встрече 6 апреля, что запрет на импорт ядерного топлива из России может рассматриваться как часть дальнейших санкций.
Страны Восточной Европы, в том числе Венгрия, Чехия и Словакия, зависят от российского ядерного топлива для работы своих атомных реакторов российской конструкции, которые, в свою очередь, обеспечивают большую часть их электроэнергии.
Другие меры, отмеченные некоторыми государствами, но не поддержанные единогласно, касаются дальнейшего запрета российских новостных каналов, которые обвиняются в распространении дезинформации о войне на Украине.
По словам официальных лиц, это особенно деликатный вопрос в восточноевропейских странах с большим русскоязычным населением, особенно в странах Балтии, поскольку он потенциально противоречит основному праву на доступ к информации.