Ժամանակին Ռուսաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունները շատ ավելի կրիտիկական էին, քան հայ-թուրքական հարաբերությունները։ Բայց, այնուամենայնիվ, Թուրքիայի հետ հարաբերություններ դեռ կան։ Այս մասին ապրիլի 21-ին Երեւանում մամուլի ասուլիսի ժամանակ, մեկնաբանելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը, հայտարարեց ՌԴ Դաշնային ժողովի Պետդումայի պատգամավոր, «Արդար Ռուսաստան» սոցիալիստական կուսակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարի առաջին տեղակալ Օլեգ Նիլովը։
Ընդ որում, նա չբարձրաձայնեց Կրեմլի միանշանակ դիրքորոշումն ու քաղաքականությունն այս հարցում։ «Մոսկվան բարդ մի բան է: Բավականին դժվար է պատասխանատվություն կրել Մոսկվայի դիրքորոշման համար որեւէ հարցում։ Այնուամենայնիվ, Թուրքիայի հետ հարաբերությունները կան, դրանք զարգանում են տնտեսապես, եւ Մոսկվան, իհարկե, կողմ է, որ Երեւանը կարգավորի հարաբերություններն Անկարայի եւ իր հարեւանների հետ, ընդ որում՝ թե՛ Ռուսաստանի հետ, թե՛ առանձին։ Իմ անձնական դիրքորոշումն այն է, որ Ռուսաստանը պետք է շահագրգռված լինի դրանում»,- ընդգծեց Նիլովը։
Ռուսաստանի եւ նրա դաշնակիցների շուրջ կոնֆլիկտային իրավիճակների եւ տարածաշրջանների առկայությունը, ըստ պատգամավորի, ոչ մի լավ բանի չի հանգեցնի։ Այդ իսկ պատճառով, ինչպես նշեց ռուս պատգամավորը, Մոսկվան կողմ է, որպեսզի առկա հակասությունները լուծվեն բացառապես բանակցությունների սեղանի շուրջ։

Когда-то отношения России и Турции были куда более критическими, нежели армяно-турецкие отношения. Но, тем не менее, отношения с ней по-прежнему существуют. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил 21 апреля депутат Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации, первый заместитель руководителя парламентской фракции Социалистической политической партии «Справедливая Россия – патриоты – за правду» Олег Нилов, комментируя процесс нормализации армяно-турецких отношений.
При этом он не стал озвучивать однозначную позицию и политику Кремля по указанному вопросу. «Москва – это нечто сложное. Отвечать за позицию Москвы по какому-либо из вопросов достаточно сложно. Тем не менее, отношения с Турцией существуют, они экономически развиваются, и Москва, конечно же, выступает за то, чтобы Ереван нормализовал свои отношения с Анкарой и со своими соседями. Причем как с Россией, так и отдельно. Моя личная позиция заключается в том, что Россия должна быть в этом заинтересована», - подчеркнул Нилов.
Наличие конфликтных ситуаций и регионов вокруг России и ее союзников, по мнению депутата, ни к чему хорошему не приведет. Именно по этой причине, как указал российский парламентарий, Москва выступает за то, чтобы имеющиеся противоречия решались исключительно за столом переговоров.