Դանիայի վարչապետը խոստացել է ավելի շատ զենք ուղարկել Ուկրաինա Կիեւ այցի ժամանակ, որտեղ նա եւ իր իսպանացի գործընկեր Պեդրո Սանչեսը հանդիպել են նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։
«Մենք մտադիր ենք ավելի շատ զենք հասցնել Ուկրաինա, քանի որ դա է ամենաանհրաժեշտը»,- ասել է Ֆրեդերիկսենը դանիական TV2 հեռուստաալիքին՝ զինված զինվորներով քաղաքով քայլելիս:
Ֆրեդերիկսենի գրասենյակում հայտարարել են, որ Զելենսկու հետ բանակցությունները կկենտրոնանան ուկրաինացիներին հետագա աջակցության եւ «ռազմական հանցագործությունների եւ մարդու իրավունքների ոտնահարման» համար քրեական հետապնդման թեմայի վրա։

Премьер-министр Дании пообещала отправить Украине больше оружия во время поездки в Киев, где она и ее испанский коллега Педро Санчес встретились с президентом Владимиром Зеленским.
«Мы намерены доставить в Украину больше оружия, потому что это то, что больше всего необходимо», — сказала Фредериксен датскому каналу TV2, прогуливаясь по городу в окружении вооруженных солдат.
В офисе Фредериксена заявили, что переговоры с Зеленским будут сосредоточены на дальнейшей поддержке украинцев и преследовании «военных преступлений и нарушений прав человека».