Ղարաբաղի, ինչպես նաեւ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման շուրջ շուրջ ընթացող գործընթացները տեղափոխվել են Ռուսաստանի եւ Արեւմուտքի ամենադաժան առճակատման ոլորտ։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Վիգեն Հակոբյանը՝ մեկնաբանելով ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի վերջին հայտարարությունները։
Նրա խոսքով՝ չնայած բոլոր հակասություններին ու հակամարտություններին՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափը տասնամյակներ շարունակ մնացել է համագործակցության ձեւաչափ։ «Բացառիկ ձեւաչափ էր։ Այժմ այս դիմակայության տրամաբանությունը տեղափոխվել է հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման ոլորտ։ Պետք է արձանագրել նաեւ, որ Մինսկի խումբն իսկապես դե ֆակտո գոյություն չունի։ Դե յուրե, իհարկե, կա, բայց դե ֆակտո գործնականում չկա։ Եվ մենք դա տեսնում ենք»,-ասաց Հակոբյանը։
Այժմ, ինչպես նշեց քաղաքագետը, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահող յուրաքանչյուր երկիր փորձում է վերմակը քաշել իր վրա։

Процессы, протекающие вокруг Карабаха, а также вокруг нормализации армяно-азербайджанских отношений, перешли в сферу жесточайшего противостояния между Россией и Западом. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил политтехнолог Виген Акопян, комментируя недавние заявления официального представителя Министерства иностранных дел России Марии Захаровой.
По его словам, несмотря на все противоречия и конфликты, формат Минской группы ОБСЕ на протяжении десятков лет оставался форматом сотрудничества. «Это был исключительный формат. Теперь же логика данного противостояния перешла в сферу нормализации армяно-азербайджанских отношений. Также необходимо зафиксировать, что Минской группы действительно де-факто уже не существует. Де-юре она, конечно же, есть, но де-факто ее практически нет. И мы это видим», - сказал Акопян.
Теперь же, как отметил политтехнолог, каждая страна-сопредседатель МГ ОБСЕ пытается потянуть одеяло на себя, выступив неким модератором начавшегося процесса.