Հայոց ցեղասպանության մասին կրթական օրինագիծը ներկայացվել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ։ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբը հայտնում է, որ երկու կուսակցություններից ավելի քան 45 կոնգրեսականներ են աջակցել Հայոց ցեղասպանության կրթական ակտին (Armenian Genocide Education Act):
Օրինագիծը 10 մլն դոլարի ֆինանսավորում է նախատեսում Հայոց ցեղասպանության պատմության, դասերի եւ հետեւանքների վերաբերյալ Կոնգրեսի գրադարանի կրթական ծրագրերի համար։
«Ինչպես ասում են, եթե պատմությունից դասեր չքաղենք, մենք դատապարտված ենք դրա կրկնվելուն»,- ասել է կոնգրեսական Քերոլին Մելոնին։ «Ահա թե ինչու եմ ես հպարտ, որ ներկայացնում եմ Հայոց ցեղասպանության հարցերով կրթության մասին օրենքը, որպեսզի ճշգրիտ եւ արդյունավետ ներկայացվեն Հայոց ցեղասպանության սարսափներն ու դասերը:
Կոնգրեսի երկու պալատներն էլ ճնշող մեծամասնությամբ քվեարկեցին Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու օգտին, իսկ անցյալ տարի նախագահ Ջո Բայդենը հստակ հասկացրեց, որ Միացյալ Նահանգների պաշտոնական դիրքորոշումն այն է, որ այդ համակարգված սպանությունները ցեղասպանություն են եղել: Շատ կարեւոր է, որ մենք այժմ ապահովենք, որ ամերիկացիները հասանելիություն ունենան ռեսուրսներին, որոնք անհրաժեշտ են այդ վայրագության մասին իմանալու եւ բարձրաձայնելու համար»,- ասել է նա:
«Մարդկային ցեղի ամենամռայլ պահերը եկան այն ժամանակ, երբ նրանք, ովքեր լավագույնս տեղյակ էին, լուռ կանգնած էին՝ արդարացնելով իրենց պասիվությունը եւ թույլ տալով, որ տիրեն անարդարությունն ու հետապնդումները: Մենք պետք է ընդունենք անցյալի վայրագությունները, որպեսզի հույս ունենանք կանխել դրանք ապագայում: Այս նպատակին հասնելու լավագույն միջոցներից մեկը կրթությունն ու իրազեկման բարձրացումն է, այդ իսկ պատճառով ես հպարտ եմ, որ Քերոլին Մելոնիի հետ համատեղ ներկայացնում եմ Հայոց ցեղասպանության հարցերով կրթական օրենքը»,- ասել է կոնգրեսական Գաս Բիլիրակիսը:
Այս կարեւոր օրենքը, որն ընդունվել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային օրվան՝ ապրիլի 24-ին ընդառաջ, նպատակ ունի հինգ տարվա ընթացքում 10 մլն դոլար հատկացնել Կոնգրեսի գրադարանին՝ 1915-1923թթ. Օսմանյան Թուրքիայում համակարգված եւ կանխամտածված զանգվածային սպանությունների եւ միլիոնավոր հայերի, հույների, ասորիների, քաղդեացիների, սիրիացիների, արամեացիների, մարոնիների եւ այլ քրիստոնյաների արտաքսումների մասին ամերիկացիներին իրազեկելու համար։

Законопроект о просвещении по вопросам Геноцида армян представлен в Палату Представителей. Как сообщает Армянский национальный комитет Америки, законопроект о просвещении по вопросам Геноцида армян (Armenian Genocide Education Act) поддержали более 45 конгрессменов от обеих партий.
Законопроект предусматривает финансирование в размере $10 млн на образовательные программы Библиотеки Конгресса об истории, уроках, последствиях Геноцида армян.
«Как говорится, если мы не извлекаем уроков из истории, мы обречены на ее повторение», — заявила конгрессмен Кэролин Мэлони. «Вот почему я горжусь тем, что представляю Закон о просвещении по вопросам Геноцида армян, чтобы точно и эффективно представить ужасы и уроки Геноцида армян.
Обе палаты Конгресса подавляющим большинством голосов проголосовали за официальное признание Геноцида армян, а в прошлом году президент Джо Байден ясно дал понять, что официальная позиция Соединенных Штатов состоит в том, что эти систематические убийства были геноцидом. Крайне важно, чтобы сейчас мы обеспечили американцам доступ к ресурсам, которые им необходимы, чтобы узнать и рассказать об этом зверстве», - отметила она.
«Самые мрачные моменты человеческой расы наступили во времена, когда те, кто знал лучше, молча стояли, оправдывая свою пассивность и позволяя царить несправедливости и преследованиям. Мы должны признать зверства прошлого, чтобы могли надеяться предотвратить их в будущем. Одним из лучших способов достижения этой цели является образование и повышение осведомленности, поэтому я горжусь тем, что совместно с Кэролин Мэлони представляю Закон о просвещении по вопросам Геноцида армян», - заявил конгрессмен Гас Билиракис
Этот знаменательный закон, принятый накануне международного дня Геноцида армян 24 апреля, направлен на выделение 10 миллионов долларов в течение пяти лет Библиотеке Конгресса для просвещения американцев о систематических и преднамеренных массовых убийствах в Османской Турции, и изгнание миллионов армян, греков, ассирийцев, халдеев, сирийцев, арамеев, маронитов и других христиан между 1915 и 1923 годами.