Հայոց ցեղասպանության մասին կրթական օրինագիծը ներկայացվել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատ։ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբը հայտնում է, որ երկու կուսակցություններից ավելի քան 45 կոնգրեսականներ են աջակցել Հայոց ցեղասպանության կրթական ակտին (Armenian Genocide Education Act):
Օրինագիծը 10 մլն դոլարի ֆինանսավորում է նախատեսում Հայոց ցեղասպանության պատմության, դասերի եւ հետեւանքների վերաբերյալ Կոնգրեսի գրադարանի կրթական ծրագրերի համար։
«Ինչպես ասում են, եթե պատմությունից դասեր չքաղենք, մենք դատապարտված ենք դրա կրկնվելուն»,- ասել է կոնգրեսական Քերոլին Մելոնին։ «Ահա թե ինչու եմ ես հպարտ, որ ներկայացնում եմ Հայոց ցեղասպանության հարցերով կրթության մասին օրենքը, որպեսզի ճշգրիտ եւ արդյունավետ ներկայացվեն Հայոց ցեղասպանության սարսափներն ու դասերը:
Կոնգրեսի երկու պալատներն էլ ճնշող մեծամասնությամբ քվեարկեցին Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչելու օգտին, իսկ անցյալ տարի նախագահ Ջո Բայդենը հստակ հասկացրեց, որ Միացյալ Նահանգների պաշտոնական դիրքորոշումն այն է, որ այդ համակարգված սպանությունները ցեղասպանություն են եղել: Շատ կարեւոր է, որ մենք այժմ ապահովենք, որ ամերիկացիները հասանելիություն ունենան ռեսուրսներին, որոնք անհրաժեշտ են այդ վայրագության մասին իմանալու եւ բարձրաձայնելու համար»,- ասել է նա:
«Մարդկային ցեղի ամենամռայլ պահերը եկան այն ժամանակ, երբ նրանք, ովքեր լավագույնս տեղյակ էին, լուռ կանգնած էին՝ արդարացնելով իրենց պասիվությունը եւ թույլ տալով, որ տիրեն անարդարությունն ու հետապնդումները: Մենք պետք է ընդունենք անցյալի վայրագությունները, որպեսզի հույս ունենանք կանխել դրանք ապագայում: Այս նպատակին հասնելու լավագույն միջոցներից մեկը կրթությունն ու իրազեկման բարձրացումն է, այդ իսկ պատճառով ես հպարտ եմ, որ Քերոլին Մելոնիի հետ համատեղ ներկայացնում եմ Հայոց ցեղասպանության հարցերով կրթական օրենքը»,- ասել է կոնգրեսական Գաս Բիլիրակիսը:
Այս կարեւոր օրենքը, որն ընդունվել է Հայոց ցեղասպանության միջազգային օրվան՝ ապրիլի 24-ին ընդառաջ, նպատակ ունի հինգ տարվա ընթացքում 10 մլն դոլար հատկացնել Կոնգրեսի գրադարանին՝ 1915-1923թթ. Օսմանյան Թուրքիայում համակարգված եւ կանխամտածված զանգվածային սպանությունների եւ միլիոնավոր հայերի, հույների, ասորիների, քաղդեացիների, սիրիացիների, արամեացիների, մարոնիների եւ այլ քրիստոնյաների արտաքսումների մասին ամերիկացիներին իրազեկելու համար։

Representatives Carolyn Maloney (D-NY) and Gus Bilirakis (R-FL) were joined by close to 50 US House of Representatives members in introducing the Armenian Genocide Education Act, a bipartisan measure that would fund Library of Congress educational programs about the history, lessons, consequences, and ongoing costs of the Armenian Genocide, reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
“As the saying goes, if we do not learn from history, we are doomed to repeat it,” said Congresswoman Maloney. “That is why I am proud to introduce the Armenian Genocide Education Act to teach the horrors and lessons of the Armenian Genocide accurately and effectively. Both chambers of Congress voted with overwhelming bipartisan majorities to officially recognize the Armenian Genocide, and last year President Biden made it clear that it is the official position of the United States that these systematic killings were genocide. It is imperative that we now ensure Americans have access to the resources they need to learn and teach about this atrocity.”
Rep. Bilirakis concurred, noting, “our darkest moments as a human race have come during times when those who knew better stood silently, making excuses for passivity and allowing injustice and persecution to reign. We must acknowledge the atrocities of the past so that we might hopefully prevent them in the future. One of the best ways to achieve this goal is through education and awareness, which is why I am proud to co-introduce the Armenian Genocide Education Act with Carolyn Maloney.”
This landmark legislation, introduced on the eve of the international commemoration of the Armenian Genocide on April 24th, seeks to provide $10 million in funding over five years for the Library of Congress to educate Americans about Ottoman Turkey’s systematic and deliberate state-sponsored mass murder, national dispossession, cultural erasure, and exile of millions of Armenians, Greeks, Assyrians, Chaldeans, Syriacs, Arameans, Maronites, and other Christians, between 1915 and 1923.