Ապրիլի 23-ին Հայոց ցեղասպանության107-րդ տարելիցի նախօրեին Ուրուգվայ է այցելելու Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն։
Ուրուգվայն ու Թուրքիան ամենաբարձր մակարդակով քննարկում են ազատ առևտրի համաձայնագիր ստորագրելու հնարավորությունը:
Հայ համայնքում Չավուշօղլուի այցելությունը ապրիլ 24-ից մեկ օր առաջ վրդովմունք է առաջացրել, և, նկատի ունենալով Թուրքիայի բարձրաստիճան ներկայացուցիչների անվտանգության աշխատակիցների կողմից տարբեր երկիրներում կատարված վայրագությունները, խնդրվել է ներքին գործերի նախարարին ուժեղացնել Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ձեռնակների ապահովությունը։
Ապրիլի 24- ին Արմենիա հրապարակում կատարվելիք միջոցարմանը ելույթ է ունենալու Ուրուգվայի արտգործնախարարը և ապրիլի 26-ին խորհրդարանում երկրի փոխնախագահը։ Նախատեսված են նաև կրոնական արարողութնյուններ, մարդասիրական միջոցառումներ, քայլարշավ և ցույցեր։

Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu will pay a visit to Uruguay on Saturday, the eve of the 107th anniversary of the Armenian Genocide.
Uruguay and Turkey are discussing, at the highest level, the possibility of signing a free trade agreement.
Cavusoglu’s visit to Uruguay on the eve of the Armenian Genocide remembrance day has caused outrage in the local Armenian community. And considering the atrocities committed in various countries by the security officers of high-ranking Turkish officials, the Uruguayan interior minister has been asked to beef up security during events to be held dedicated to the Armenian Genocide anniversary.
Separately, the Uruguayan foreign minister will address the event to be held at Armenia Square in the capital Montevideo on Sunday, and the country's vice president will address the parliament on April 26.