ԼՂ բանակցությունների ամեն փուլից հետո մանրամասն տեղեկությունները կիսում եմ Հայաստանի իշխանական, քաղաքական ամենատարբեր շրջանակների հետ, մշտապես պատրաստակամությունն եմ ցուցաբերել նաեւ այդ տեղեկատվությունը կիսել նաեւ խորհրդարանական ընդդիմության հետ, բայց վերջիններս մշտապես հրաժարվում են նմանօրինակ քննարկումներից, թերեւս հասկանալի պատճառներով, որպեսզի այլազան դավադրության տեսությունների» մասին լեգենդներ ստեղծեն եւ դրանք դնեն իրենց գործունեության հիմքում: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 22-ին, կառավարության նիստում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
«Մասնավորապես, 2020-ի նոյեմբերի 9-ից հետո գործնականում իմ ամեն օտարերկրյա այցից առաջ բոլոր հնարավոր ռեսուրսներով լուրեր  են տարածվել, թե պատրաստվում եմ ԼՂ կարգավորման վերաբերյալ ինչ-որ փաստաթուղթ ստորագրել, որով Արցախը պետք է հանձնվի Ադրբեջանին:
Պատասխանատու կերպով ասում եմ, որ այս այս ընթացքում, այս պահին չի եղել եւ չկա ԼՂ կարգավորման ոչ մի նախագիծ կամ սեւագիր, որը սեղանի վրա լինի կամ շրջանառության մեջ դրված լինի:
Ինչ վերաբերում է Արցախը հանձնելուն, հազար անգամ ներողություն խնդրելով պետք է ասեմ՝ Արցախը իր չէ, առարկա չէ, որ հանձնես կամ չհանձնես։ Արցախը առաջին հերթին, այնտեղ ապրող մարդն է:
Եթե մենք Արցախը հանձնող լինեինք 44–օրյա պատերազմից հետո տասնյակ–միլիարդավոր դրամներ չէինք ծախսի, որ ապահովենք արցախցիների վերադարձն իրենց տներ։ Արցախը հանձնողն, ընդհակառակը, պատերազմի հետո պարզապես ոչինչ չէր ձեռնարկի և Արցախի հանձնումն, ըստ էության, իրականություն դարձած կլիներ։ Մենք, ընդհակառակը, աննախադեպ ծավալի ներդրումներ ենք  իրականցնում Արցախում, որովհետև Արցախը պահել նշանակում է  արցախցուն պահել Արցախում: Հայաստանը պահել նշանակում է հայաստանցուն պահել Հայաստանում և մի բան էլ հեռացածներին վերադարձնել, իսկ դա առանց խաղաղության հնարավոր չէ»,–ասաց Փաշինյանը։
Նա նաև նշեց, որ բացառում է, որ ստորագրվի որևէ փաստաթուղթ առանց հանրային լայն քննարկման. «Բացառում եմ, որ գոյություն ունենա ստորագրմանը շատ, թե քիչ մոտիկ մի փաստաթուղթ, որը ստորագրվի առանց լայն հանրային քննարկման, այդ թվում Արցախի հանրության բոլոր շերտերի հետ: Սա երկաթյա երաշխիք է, որ Արցախի ճակատագիրը չի կարող որոշվել ժողովրդի թիկունքում:
Այս առումով հոռետեսները բերում են 2020-ի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ  հայտարարության օրինակը, որը ստորագրվեց առանց լայն հանրային քննարկման: Սա տարօրինակ համեմատություն է, որովհետեւ  պատերազմի ընթացքում ժամերի, երբեմն րոպեների ընթացքում պետք է որոշում կայացվեր հազարավոր արցախցիների, 25 հազար զինվորի կյանքը եւ Արցախը հայաթափումից փրկելու  համար եւ համեմատությունները տեղին չեն: Մյուս կողմից  մեր բոլոր քայլերը հենց դրանց են ուղղված, որ ստիպված չլինենք նմանատիպ պայմաններում որոշում կայացնել»,-ասաց վարչապետը:

После каждого раунда переговоров по Нагорному Карабаху я делюсь подробной информацией с различными провластными, политическими кругами Армении. Всегда проявлял готовность поделиться данными сведениями и с парламентской оппозицией, но она всегда отказывается от подобных обсуждений, по понятным причинам, чтобы создавать легенды о «разных заговорщических теориях» и закладывать их в основу своей деятельности. Об этом заявил на заседании правительства 22 апреля премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«В частности, после 9 ноября 2020 года до каждого моего зарубежного визита всеми возможными ресурсами распространялись слухи о том, что я собираюсь подписать какой-то документ по урегулированию карабахского конфликта, по которому Арцах должен быть сдан Азербайджану.
Ответственно заявляю, что за этот период, на данный момент не было и нет ни одного проекта или черновика по части урегулирования карабахского конфликта, который лежит на столе или находится в обращении.
Что касается сдачи Арцаха, то я должен тысячу раз извиниться и сказать, что Арцах – это не вещь, не предмет, чтобы его сдать или не сдать. Арцах - это прежде всего человек, который там живет.
Если бы мы сдавали Арцах, то после 44-дневной войны не стали тратить десятки миллиардов драмов, чтобы обеспечить возвращение карабахцев в свои дома. Сдающий Арцах после войны ничего бы вообще не предпринимал, и его сдача, по сути, уже была бы реальностью.
Мы, наоборот, осуществляем беспрецедентные инвестиции в Арцахе, потому что его сохранение означает удержание карабахца в Арцахе. Сохранение Армении означает удержание ее жителей в РА, еще и возвращение уехавших, а это без мира просто невозможно», - заявил Пашинян.
Он также упомянул о том, что исключает возможность подписания какого-либо документа без широкого общественного обсуждения, в том числе со всеми общественными слоями Арцаха. «Это железная гарантия того, что судьба Арцаха не может решиться за спиной народа. В этом плане скептики приводят в пример трехстороннее заявление от 9 ноября 2020 года, которое было подписано без широкого общественного обсуждения. Это странное сравнение, потому что в ходе войны в течение часов, иногда и минут, приходилось принимать решения о спасении жизни тысяч арцахцев, 25 тысяч солдат и выселении армян из Арцаха, и сравнения тут просто неуместны. С другой стороны, все наши шаги направлены на то, чтобы не принимать решения в подобных условиях», - заключал премьер-министр.