Մոսկվան կաջակցի Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցմանը , տրամադրված է կողմերի միջեւ վստահության եւ փոխըմբռնման մթնոլորտ ստեղծել, «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հարցազրույցում ասել է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի ԱՊՀ երկրների չորրորդ դեպարտամենտի տնօրեն Դենիս Գոնչարը։
«Կաջակցենք Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցմանը։ Ռուսական կողմը տրամադրված է այսուհետ եւս ամեն կերպ օգնել Բաքվին եւ Երեւանին՝ գտնելու շփման կետեր, ստեղծելու վստահության եւ փոխըմբռնման մթնոլորտ։ Ընդ որում՝ մենք ողջունում ենք երրորդ երկրների նախաձեռնությունները, որոնք կարող են լրացնել մեր եռակողմ ջանքերը, այլ ոչ թե հիմնվել աշխարհաքաղաքական խաղերի տրամաբանության վրա»,- ասել է Գոնչարը։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի եւ Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ պայմանավորվածությունների իրագործման շրջանակում լուծվում է խնդիրների մի ամբողջ համալիր, այդ թվում՝ ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատման եւ դրան հաջորդող սահմանագծման, տարածաշրջանում տնտեսական եւ տրանսպորտային ապաշրջափակման գործընթացի մեկնարկը։

We will assist the agreement on a peace accord between Azerbaijan and Armenia. Denis Gonchar, Director of the Fourth Department of the CIS Countries of the Russian Ministry of Foreign Affairs, told this to RIA Novosti.
"The Russian side is ready to continue to help Baku and Yerevan in every way to find points of contact, to create a climate of trust and mutual understanding. At the same time, we welcome the initiatives of third countries, which can complement our trilateral efforts and not be based on the logic of geopolitical games," Gonchar added.
He noted that a whole complex of tasks—including the delimitation and subsequent demarcation of the Azerbaijan-Armenia border, as well as the launch of the process of economic and transport unblocking in the region—is being carried out within the framework of the implementation of the trilateral agreements between the leaders of Russia, Azerbaijan, and Armenia.