Ֆինլանդիան եւ Շվեդիան կարող են համատեղ որոշել՝ անդամակցել ՆԱՏՕ-ին, թե ոչ: Այս մասին հայտարարել է Ֆինլանդիայի արտգործնախարար Պեկկա Հաավիստոն, փոխանցում է Reuters-ը։
«Այժմ, երբ Շվեդիան որոշել է մի փոքր առաջ մղել խորհրդարանական գործընթացը, միանգամայն հնարավոր է, որ անդամակցության հետ կապված որոշումները ընդունվեն նույն օրերին, կամ՝ գոնե նույն շաբաթներին»,- ասել է Հաավիստոն:
Որոշման ստույգ ժամկետ նա չի նշել՝ պատճառաբանելով երկու երկրների խորհրդարաններին հարցը քննարկելու համար ժամանակ տալու անհրաժեշտությունը։
Ստոկհոլմն անվտանգության քաղաքականության վերանայում է իրականացնում, որը ներառում է նաեւ ՆԱՏՕ-ի հնարավոր անդամակցության վերաբերյալ դիրքորոշումը, որի արդյունքները պետք է ներկայացվեն մայիսի կեսերին: Երկրի արեւելյան հարեւան Ֆինլանդիան հայտարարել է, որ նախատեսում է որոշել՝ դիմել դաշինքին միանալու համար «մի քանի շաբաթվա ընթացքում», թե ոչ:
Հաավիստոն խոստովանել է, որ անդամակցության համար դիմելն ինքնին երկու սկանդինավյան երկրներին ՆԱՏՕ-ի 5-րդ հոդվածին չի ենթարկի, որը երաշխավորում է, որ մեկ դաշնակցի վրա հարձակումը հարձակում է բոլորի վրա: «Բայց, միեւնույն ժամանակ, ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրները շահագրգռված են ապահովելու, որպեսզի հայտի ընթացքում անվտանգության խախտումներ չլինեն»,- ասել է Հաավիստոն:
Նրա խոսքով՝ Ֆինլանդիան բանակցություններ է վարում ՆԱՏՕ-ի անդամ տարբեր երկրների հետ համատեղ զորավարժությունների վերաբերյալ, որոնք կարող են բարելավել երկրի անվտանգությունը անցումային շրջանում։

Finland and Sweden can jointly decide whether to join NATO, Finnish Foreign Minister Pekka Haavisto, Reuters reported.
"Now that Sweden has decided to bring forward somewhat their own parliamentary process, it is possible that the decisions related to joining, if they are taken, will take place on the same days or at least within the same weeks," Haavisto told reporters, commenting on media reports on Monday about the timing of the move
He did not give an exact date for the decision, citing the need to give the parliaments of both countries time to discuss the issue.
Stockholm is conducting a security policy review that includes a position on possible NATO membership, with results due by mid-May. Its eastern neighbor Finland said it plans to decide whether to apply to join the alliance within a few weeks.
Haavisto acknowledged that applying for membership alone would not bring the two Scandinavian countries under NATO Article 5, which ensures that an attack on one ally is an attack on all. "But at the same time NATO member countries have an interest in that no security breaches would take place during the application period," Haavisto said.
According to him, Finland is in talks with various NATO member countries to strengthen joint exercises that can improve the country's security during the transition period.