Ֆինլանդիան եւ Շվեդիան կկարողանան արագ մտնել ՆԱՏՕ-ի կազմ, եթե որոշեն խնդրել անդամակցել արեւմտյան ռազմական դաշինքին, հայտարարել է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը, հայտնում է ABC News-ը։
«Եթե նրանք որոշեն հայտ ներկայացնել, Ֆինլանդիան եւ Շվեդիան ջերմորեն կընդունվեն, եւ ես ակնկալում եմ, որ գործընթացը արագ կլինի»,- հինգշաբթի Բրյուսելում լրագրողներին ասել է Սթոլթենբերգը՝ հավելելով, որ ծրագրում է նույն օրը ավելի ուշ խոսել Ֆինլանդիայի նախագահի հետ:
Նա վստահություն է հայտնել, որ կարող են մեխանիզմներ գտնվել՝ սկանդինավյան երկու երկրների կողմից հայտերի ներկայացման եւ ՆԱՏՕ-ի բոլոր 30 անդամների խորհրդարաններում պաշտոնական վավերացման միջեւ ընկած ժամանակահատվածի համար։
«Վստահ եմ, որ կան ուղիներ այս միջանկյալ ժամանակաշրջանը հաղթահարելու այնպիսի ձեւով, որը բավարար լավ եւ հարմար կլինի թե Ֆինլանդիայի, թե Շվեդիայի համար»,- ասել է Սթոլթենբերգը:
ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հասարակական աջակցությունը երկու սկանդինավյան երկրներում աճում է ռուս-ուկրաինական հակամարտության սկսվելուց հետո: Ֆիննական YLE հեռուստաընկերության կողմից մարտին անցկացված հարցումը ցույց է տվել, որ առաջին անգամ ֆինների ավելի քան 50 տոկոսը կողմ է արեւմտյան ռազմական դաշինքին միանալուն:
Հարեւան Շվեդիայում նմանատիպ հարցումը ցույց է տվել, որ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու կողմնակիցների թիվը գերազանցել է հակառակորդների թվին։

Финляндия и Швеция смогут быстро вступить в НАТО, если решат попросить о членстве в западном военном альянсе, заявил генеральный секретарь организации Йенс Столтенберг, передает ABC News.
«Если они решат подать заявку, Финляндию и Швецию встретят с теплотой, и я ожидаю, что процесс пойдет быстро», - сказал Столтенберг журналистам в Брюсселе в четверг, добавив, что планирует поговорить с президентом Финляндии позднее в тот же день.
Он выразил уверенность в том, что могут быть найдены механизмы для промежуточного периода между подачей заявки двумя скандинавскими странами и официальной ратификацией в парламентах всех 30 членов НАТО.
«Я уверен, что есть способы преодолеть этот промежуточный период таким образом, который будет достаточно хорош и устроит как Финляндию, так и Швецию», - сказал Столтенберг.
Общественная поддержка членства в НАТО в двух скандинавских странах растет после начала российско-украинского конфликта. Опрос, проведенный в марте финской телекомпанией YLE, показал, что впервые более 50 процентов финнов поддержали вступление в западный военный альянс.
В соседней Швеции аналогичный опрос показал, что число сторонников вступления в НАТО превысило число противников.