Իլհամ Ալիեւը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակիչներին Ադրբեջանի քաղաքացի է համարում։ Այս մասին Ադրբեջանի նախագահը տեղեկացրել է՝ ելույթ ունենալով «Հարավային Կովկաս. զարգացում եւ համագործակցություն» միջազգային համաժողովում։ Հատկապես խորհրդանշական է, որ համաժողովը տեղի է ունենում օկուպացված հայկական Շուշի քաղաքում։
«Մենք  Ղարաբաղում ապրող հայերին ընկալում ենք որպես մեր քաղաքացիներ։ Հույս ունենք, որ նրանք եւս շուտով կհասկանան, որ, որպես Ադրբեջանի քաղաքացիներ, ունեն անվտանգության բոլոր իրավունքներն ու երաշխիքները», ասել է Ալիեւը, որի խոսքերը փոխանցել է APA-ն։
«Ադրբեջանը, ի տարբերություն Հայաստանի, երկիր է, որտեղ ապրում են բազմաթիվ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ»,- ասել է նա՝ ավելացնելով, որ «նրանք բոլորն ապրում են մեր երկրում հաշտ ու համերաշխ։ Ադրբեջանում ապրում էին նաեւ հայ ժողովրդի ներկայացուցիչները, եւ նրանք երբեք չեն բախվել որեւէ խնդրի։ Ուստի, ադրբեջանատյացության քարոզին Հայաստանում պետք է վերջ դրվի։ Մեր մասին Հայաստանում ստեղծված առասպելները երբեք չեն նպաստի խաղաղությանը»։
Անցած դարավերջին Ադրբեջանի հայ բնակչությունը էթնիկ զտումների մի քանի ալիքների հետեւանքով արտաքսվեց Ադրբեջանից։ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը հռչակեց իր անկախությունը եւ հաղթեց Ադրբեջանի կողմից իրեն պարտադրված պատերազմում։

Ilham Aliyev considers the Armenians of Nagorno-Karabakh (Artsakh) as citizens of Azerbaijan. The latter’s president stated about this speaking at the international conference, entitled "South Caucasus: Development and Cooperation," which is being held in the Azerbaijani-occupied Armenian city of Shushi, Artsakh.
“We accept Armenians living in Karabakh, as our citizens. We hope that they will soon understand that they have all the rights and security guarantees as citizens of Azerbaijan,” Aliyev said, APA reported.
"Unlike Armenia, Azerbaijan is a country where many national minorities live," the Azerbaijani president added, claiming that all of them live in peace and tranquility in Azerbaijan. "Representatives of the Armenian people also lived in Azerbaijan, and they have never faced any problems. Therefore, Armenia must stop the propaganda of Azerbaijanophobia. Myths created by Armenia about us will never contribute to peace."
At the end of the last century, however, the Armenian population of Azerbaijan was deported from the country as a result of several waves of ethnic cleansing. And Nagorno-Karabakh declared its independence and won the war imposed on it by Azerbaijan.