Իլհամ Ալիեւը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակիչներին Ադրբեջանի քաղաքացի է համարում։ Այս մասին Ադրբեջանի նախագահը տեղեկացրել է՝ ելույթ ունենալով «Հարավային Կովկաս. զարգացում եւ համագործակցություն» միջազգային համաժողովում։ Հատկապես խորհրդանշական է, որ համաժողովը տեղի է ունենում օկուպացված հայկական Շուշի քաղաքում։
«Մենք  Ղարաբաղում ապրող հայերին ընկալում ենք որպես մեր քաղաքացիներ։ Հույս ունենք, որ նրանք եւս շուտով կհասկանան, որ, որպես Ադրբեջանի քաղաքացիներ, ունեն անվտանգության բոլոր իրավունքներն ու երաշխիքները», ասել է Ալիեւը, որի խոսքերը փոխանցել է APA-ն։
«Ադրբեջանը, ի տարբերություն Հայաստանի, երկիր է, որտեղ ապրում են բազմաթիվ ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչներ»,- ասել է նա՝ ավելացնելով, որ «նրանք բոլորն ապրում են մեր երկրում հաշտ ու համերաշխ։ Ադրբեջանում ապրում էին նաեւ հայ ժողովրդի ներկայացուցիչները, եւ նրանք երբեք չեն բախվել որեւէ խնդրի։ Ուստի, ադրբեջանատյացության քարոզին Հայաստանում պետք է վերջ դրվի։ Մեր մասին Հայաստանում ստեղծված առասպելները երբեք չեն նպաստի խաղաղությանը»։
Անցած դարավերջին Ադրբեջանի հայ բնակչությունը էթնիկ զտումների մի քանի ալիքների հետեւանքով արտաքսվեց Ադրբեջանից։ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը հռչակեց իր անկախությունը եւ հաղթեց Ադրբեջանի կողմից իրեն պարտադրված պատերազմում։

Ильхам Алиев воспринимает жителей Нагорно-Карабахской Республики в качестве граждан Азербайджана. Об этом азербайджанский лидер сообщил, выступая на международной конференции на тему «Южный Кавказ: развитие и сотрудничество». Особо символично, что конференция проходит в оккупированном армянском карабахском городе Шуши.
«Мы воспринимаем армян, проживающих в Карабахе, как своих граждан. Надеемся, что и они скоро поймут, что, как граждане Азербайджана, имеют все права и гарантии безопасности», заявил Алиев, передает АПА.
«Азербайджан, в отличие от Армении, является страной, где проживают представители многочисленных национальных меньшинств», - сказал он, добавив, что «все они живут в нашей стране в мире и согласии. В Азербайджане проживали и представители армянского народа, и они никогда не сталкивались с какими-либо проблемами. Поэтому пропаганде азербайджанофобии в Армении должен быть положен конец. Мифы, созданные Арменией о нас, никогда не будут способствовать миру».
В конце прошлого века армянское население Азербайджана было изгнано по итогам нескольких волн этнических чисток. Нагорно-Карабахская Республика провозгласила независимость и победила в навязанной ей Азербайджаном войне.