Գերմանիայի կառավարությունը պետք է հնարավորություն ունենա էներգետիկ ճգնաժամի դեպքում միջամտել շուկայի իրավիճակին եւ անհրաժեշտության դեպքում օտարել ընկերությունների ունեցվածքը։ Դա նախատեսված է Էներգետիկ անվտանգության մասին օրենքի փոփոխությամբ, որն առաջին անգամ քննարկվել է Բունդեսթագում ուրբաթ օրը, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
Գերմանիայի տնտեսական հարցերի եւ կլիմայի պաշտպանության նախարարի խորհրդարանական պետքարտուղար Օլիվեր Կրիշերն ասել է, որ փոփոխությունները պետք է ուժի մեջ մտնեն որքան հնարավոր է շուտ։
Կրիշերի խոսքով՝ նորամուծությունները կարող են հիմք դառնալ, որպեսզի Շվեդտում (Բրանդենբուրգ) գտնվող PCK Raffinerie գործարանը, որը գրեթե ամբողջությամբ վերահսկվում է ռուսական «Ռոսնեֆտ»-ի կողմից, հայտնվի գերմանական պետական վերահսկողության տակ։
Տնտեսական հարցերի եւ կլիմայի պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Հաբեկն ավելի վաղ ասել էր, որ Ուկրաինայում ռուսական պատերազմի մեկնարկից անցած ութ շաբաթվա ընթացքում Գերմանիայի կախվածությունը ռուսական նավթից 35 տոկոսից կրճատվել է մինչեւ 12 տոկոս։ Այս գործընթացի շարունակությունը կասկածի տակ է դնում Շվեդտում նավթավերամշակման գործարանի հետագա դերը։ Հաբեկը Ռուսաստանի դեմ նավթի արեւմտյան հնարավոր էմբարգոն «լուծելի» խնդիր է համարում։
Օլիվեր Կրիշերն իր հերթին նշել է, որ օտարումը, որպես «վերջին միջոց», պետք է հնարավոր լինի հստակ սահմանված եւ շատ սահմանափակ պայմաններում։ Պետքարտուղարը հավելել է, որ անընդունելի է, որպեսզի էներգետիկ ենթակառուցվածքի սեփականատերը վտանգի ենթարկի մատակարարումները։
Նրա կարծիքի հետ համաձայն է Ազատ դեմոկրատական կուսակցությունից քաղաքական գործիչ Մայքլ Կրուզը, ով մասնագիտացած է էներգետիկայի հարցերում։
2021 թվականին Գերմանիա Ռուսաստանից ներկրված 28.1 միլիոն տոննա նավթից ավելի քան երկու երրորդն անցել է «Դրուժբա» խողովակաշարով։ Գերմանիայի արեւելքում 2022 թվականի սկզբի դրությամբ «Դրուժբա»-յից ամբողջովին կախված էին երկու խոշոր նավթավերամշակման գործարաններ՝ PCK Raffinerie-ն Շվեդտում՝ Լեհաստանի հետ սահմանին, եւ գործարանը Լոյնայում՝ Բեռլինից հարավ-արեւմուտք:
Ինչպես ավելի վաղ DW-ի հետ զրույցում պարզաբանել էր Քյոլնի գերմանական տնտեսագիտության ինստիտուտի (IW) հետազոտության հեղինակ Թոմաս Պուլսը, Շվեդտի գործարանը կարող է իրեն անհրաժեշտ հում նավթի մոտ երկու երրորդը ստանալ խողովակաշարով Ռոստոկ նավահանգստից: Վերջինս, սակայն, այդ պայմաններում ստիպված կլինի աշխատել տեխնիկական հնարավորությունների եզրին:

The German government should be able to intervene in the market situation in the event of an energy crisis and, if necessary, expropriate the property of companies.
This is provided for by an amendment to the Energy Security Law, which was discussed for the first time in the Bundestag on Friday, Deutsche Welle reports.
Oliver Krischer, Parliamentary State Secretary to the German Minister for Economic Affairs and Climate Protection, said the changes should come into force as soon as possible.
According to Krischer, innovations can become the basis for the PCK Oil Refinery, Schwed, almost completely controlled by the Russian Rosneft, to come under German state control.
Minister for Economic Affairs and Climate Protection Robert Habeck said earlier that in the eight weeks that have passed since the start of the Russian war in Ukraine, Germany's dependence on Russian oil has been reduced from 35% to 12%. The continuation of this process calls into question the further role of the refinery in Schwedt. Khabek sees a possible Western oil embargo on Russia as a "solvable" issue.
Oliver Krischer, in turn, noted that expropriation as a last resort should be possible under clearly defined and very limited conditions. It is unacceptable for the owner of a critical energy infrastructure to jeopardize supplies, the secretary of state added.
Michael Kruse, a politician of the Free Democratic Party who specializes in energy issues, agrees with his opinion.
In 2021, of the 28.1 million tons of oil that Germany imported from Russia, more than two-thirds came through the Druzhba pipeline. In the east of Germany, at the beginning of 2022, two large refineries were completely dependent on Druzhba - PCK Raffinerie in Schwedt on the border with Poland and a plant in Leuna southwest of Berlin.
As Thomas Pulse, author of the study at the Institute for German Economics in Cologne (IW), previously explained to DW, the Schwedt plant could receive about two-thirds of the crude oil it needs via pipeline from the port of Rostock. The latter, however, under these conditions will have to work on the verge of technical possibilities.