Գերմանիայի կառավարությունը պետք է հնարավորություն ունենա էներգետիկ ճգնաժամի դեպքում միջամտել շուկայի իրավիճակին եւ անհրաժեշտության դեպքում օտարել ընկերությունների ունեցվածքը։ Դա նախատեսված է Էներգետիկ անվտանգության մասին օրենքի փոփոխությամբ, որն առաջին անգամ քննարկվել է Բունդեսթագում ուրբաթ օրը, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
Գերմանիայի տնտեսական հարցերի եւ կլիմայի պաշտպանության նախարարի խորհրդարանական պետքարտուղար Օլիվեր Կրիշերն ասել է, որ փոփոխությունները պետք է ուժի մեջ մտնեն որքան հնարավոր է շուտ։
Կրիշերի խոսքով՝ նորամուծությունները կարող են հիմք դառնալ, որպեսզի Շվեդտում (Բրանդենբուրգ) գտնվող PCK Raffinerie գործարանը, որը գրեթե ամբողջությամբ վերահսկվում է ռուսական «Ռոսնեֆտ»-ի կողմից, հայտնվի գերմանական պետական վերահսկողության տակ։
Տնտեսական հարցերի եւ կլիմայի պաշտպանության նախարար Ռոբերտ Հաբեկն ավելի վաղ ասել էր, որ Ուկրաինայում ռուսական պատերազմի մեկնարկից անցած ութ շաբաթվա ընթացքում Գերմանիայի կախվածությունը ռուսական նավթից 35 տոկոսից կրճատվել է մինչեւ 12 տոկոս։ Այս գործընթացի շարունակությունը կասկածի տակ է դնում Շվեդտում նավթավերամշակման գործարանի հետագա դերը։ Հաբեկը Ռուսաստանի դեմ նավթի արեւմտյան հնարավոր էմբարգոն «լուծելի» խնդիր է համարում։
Օլիվեր Կրիշերն իր հերթին նշել է, որ օտարումը, որպես «վերջին միջոց», պետք է հնարավոր լինի հստակ սահմանված եւ շատ սահմանափակ պայմաններում։ Պետքարտուղարը հավելել է, որ անընդունելի է, որպեսզի էներգետիկ ենթակառուցվածքի սեփականատերը վտանգի ենթարկի մատակարարումները։
Նրա կարծիքի հետ համաձայն է Ազատ դեմոկրատական կուսակցությունից քաղաքական գործիչ Մայքլ Կրուզը, ով մասնագիտացած է էներգետիկայի հարցերում։
2021 թվականին Գերմանիա Ռուսաստանից ներկրված 28.1 միլիոն տոննա նավթից ավելի քան երկու երրորդն անցել է «Դրուժբա» խողովակաշարով։ Գերմանիայի արեւելքում 2022 թվականի սկզբի դրությամբ «Դրուժբա»-յից ամբողջովին կախված էին երկու խոշոր նավթավերամշակման գործարաններ՝ PCK Raffinerie-ն Շվեդտում՝ Լեհաստանի հետ սահմանին, եւ գործարանը Լոյնայում՝ Բեռլինից հարավ-արեւմուտք:
Ինչպես ավելի վաղ DW-ի հետ զրույցում պարզաբանել էր Քյոլնի գերմանական տնտեսագիտության ինստիտուտի (IW) հետազոտության հեղինակ Թոմաս Պուլսը, Շվեդտի գործարանը կարող է իրեն անհրաժեշտ հում նավթի մոտ երկու երրորդը ստանալ խողովակաշարով Ռոստոկ նավահանգստից: Վերջինս, սակայն, այդ պայմաններում ստիպված կլինի աշխատել տեխնիկական հնարավորությունների եզրին:

Правительство ФРГ должно иметь возможность в случае энергетического кризиса вмешаться в ситуацию на рынке и - при необходимости - экспроприировать имущество компаний. Это предусмотрено поправкой к Закону об энергетической безопасности, которая в пятницу впервые обсуждалась в бундестаге, сообщает «Немецкая волна».
Парламентский статс-секретарь при министре ФРГ по делам экономики и защиты климата Оливер Кришер заявил, что изменения должны вступить в силу как можно скорее.
По словам Кришера, нововведения могут стать основой для того, чтобы нефтеперерабатывающий завод (НПЗ) PCK Raffinerie в Шведте (земля Бранденбург), практически полностью контролируемый российской «Роснефтью», перешел под госконтроль Германии.
Министр по делам экономики и защиты климата Роберт Хабек ранее сообщил, что за восемь недель, прошедших с начала войны РФ в Украине, удалось снизить зависимость Германии от российской нефти с 35% до 12%. Продолжение данного процесса ставит под вопрос дальнейшую роль НПЗ в Шведте. Хабек считает возможное нефтяное эмбарго Запада в отношении России «решаемым» вопросом.
Оливер Кришер, в свою очередь, отметил, что экспроприация в качестве «крайней меры» должна быть возможна при четко определенных и очень ограниченных условиях. Недопустимо, чтобы владелец критически важной энергетической инфраструктуры ставил под угрозу поставки, добавил статс-секретарь.
С его мнением солидарен и специализирующийся на вопросах энергетики политик Свободной демократической партии Михаэль Крузе.
В 2021 году из 28,1 млн тонн нефти, которые Германия импортировала из России, более двух третей поступили по нефтепроводу «Дружба». На востоке ФРГ на начало 2022 года от «Дружбы» полностью зависели два крупных НПЗ - PCK Raffinerie в Шведте на границе с Польшей и завод в Лойне к юго-западу от Берлина.
Как ранее пояснил DW Томас Пульс, автор исследования Института немецкой экономики в Кельне (IW), завод в Шведте мог бы получать примерно две трети необходимой ему сырой нефти по трубопроводу из порта Ростока. Последнему, однако, в этих условиях придется работать на грани технических возможностей.