Ուկրաինայում քրեական գործ է հարուցվել Մոլդովայում Ադրբեջանի դեսպան Գուդսի Օսմանովի դեմ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Նշվում է, որ գործը բացվել է Օսմանովի՝ Ղրիմ այցի պատճառով։ Այդ մասին ուկրաինացի իրավապահները տեղեկացել են «մատնությունից»։ Համապատասխան փաստաթղթերը ռուս զինծառայողները հայտնաբերել են Խերսոնում։
2021 թվականի մարտի 6-ին «Ղրիմի եւ Սեւաստոպոլի Ինքնավար Հանրապետության» դատախազություն էր դիմել Ovqat.com պորտալի գլխավոր խմբագիր Հեյդար Օգուզը։ Նա հայտնել էր, որ, իր տեղեկություններով, քրեական գործ է հարուցվել Մոլդովայում Ադրբեջանի դեսպան Գուդսի Օսմանովի՝ Ղրիմ այցի փաստի առթիվ եւ խնդրել է ճշտել, թե որքանով է այդ տեղեկությունը համապատասխանում իրականությանը։
Չորս օր անց գլխավոր խմբագիրը պատասխան էր ստացել «Ղրիմի եւ Սեւաստոպոլի Ինքնավար Հանրապետության» դատախազությունից։ Դրանում ասվում է, որ դիմում է ստացվել Մոլդովայում Ադրբեջանի դեսպանի՝ Ղրիմ այցի վերաբերյալ, եւ որ դատախազությունը ղեկավարում է թերակղզի մուտք գործելու ընթացակարգի խախտման փաստով գործը, փոխանցում է ՄԿ-ն:

В Украине завели уголовное дело против посла Азербайджана в Молдавии Гудси Османова, сообщает РИА Новости.
Уточняется, что дело заведено из-за посещения Османовым Крыма. Украинские правоохранители узнали об этом из «доноса». Соответствующие  документы нашли российские военнослужащие в Херсоне.
6 марта 2021 года в прокуратуру по «Автономной республике Крым и Севастополю» обратился главный редактор портала Ovqat.com Гейдар Огуз. Он сообщил, что, по его данным, было возбуждено уголовное дело по факту визита в Крым посла Азербайджана в Молдове Гудси Османов и просил пояснить, насколько верна эта информация.
Через четыре дня на имя главреда пришел ответ прокуратуры по «Автономной республике Крым и Севастополю». Там сказано, что поступило обращение о посещении послом Азербайджана в Молдавии Крыма, и что прокуратура руководит делом по факту нарушения порядка въезда на полуостров, передает МК.