Ուկրաինայում քրեական գործ է հարուցվել Մոլդովայում Ադրբեջանի դեսպան Գուդսի Օսմանովի դեմ, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Նշվում է, որ գործը բացվել է Օսմանովի՝ Ղրիմ այցի պատճառով։ Այդ մասին ուկրաինացի իրավապահները տեղեկացել են «մատնությունից»։ Համապատասխան փաստաթղթերը ռուս զինծառայողները հայտնաբերել են Խերսոնում։
2021 թվականի մարտի 6-ին «Ղրիմի եւ Սեւաստոպոլի Ինքնավար Հանրապետության» դատախազություն էր դիմել Ovqat.com պորտալի գլխավոր խմբագիր Հեյդար Օգուզը։ Նա հայտնել էր, որ, իր տեղեկություններով, քրեական գործ է հարուցվել Մոլդովայում Ադրբեջանի դեսպան Գուդսի Օսմանովի՝ Ղրիմ այցի փաստի առթիվ եւ խնդրել է ճշտել, թե որքանով է այդ տեղեկությունը համապատասխանում իրականությանը։
Չորս օր անց գլխավոր խմբագիրը պատասխան էր ստացել «Ղրիմի եւ Սեւաստոպոլի Ինքնավար Հանրապետության» դատախազությունից։ Դրանում ասվում է, որ դիմում է ստացվել Մոլդովայում Ադրբեջանի դեսպանի՝ Ղրիմ այցի վերաբերյալ, եւ որ դատախազությունը ղեկավարում է թերակղզի մուտք գործելու ընթացակարգի խախտման փաստով գործը, փոխանցում է ՄԿ-ն:

A criminal case has been opened in Ukraine against Azerbaijani Ambassador to Moldova Gudsi Osmanov, RIA Novosti reports.
The case was opened because of Osmanov's visit to the Crimea. Ukrainian law enforcement officers learned about this from a “denunciation”. The relevant documents were found by Russian servicemen in Kherson.
On March 6, 2021, Heydar Oguz, editor-in-chief of the Ovqat.com portal, applied to the prosecutor’s office for the Autonomous Republic of Crimea and Sevastopol. He said that, according to his information, a criminal case was initiated on the fact of the visit of the Azerbaijani Ambassador to Moldova Gudsi Osmanov to Crimea and asked to clarify how true this information was.
Four days later, the editor-in-chief received a response from the prosecutor's office for the Autonomous Republic of Crimea and Sevastopol. It says that an appeal was received about the visit of the Azerbaijani ambassador to Moldova to Crimea, and that the prosecutor's office is leading the case on the fact of violation of the procedure for entering the peninsula, MK reports.