ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ապրիլի 24-ին Կիեւում տեղի ունեցած հանդիպումից հետո հեռախոսազրույց է ունեցել Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Դմիտրի Կոլեբայի հետ: Այս մասին ասվում է ԱՄՆ Պետքարտուղարության մամուլի քարտուղար Նեդ Փրայսի հայտարարության մեջ:
«Բլինքենն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն վճռականորեն աջակցում է Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանն ու ինքնաիշխանությանն՝ ընդդեմ Ռուսաստանի դաժան ագրեսիայի»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
ԱՄՆ պետքարտուղարը ներկայացրել է թարմացված տեղեկությունն ամերիկացի դիվանագետների՝ Ուկրաինա վերադառնալու ծրագրերի մասին, այդ թվում՝ այս շաբաթ Լվով կատարելիք այցելությունների:
Երկու երկրի արտաքին քաղաքականության գերատեսչությունների ներկայացուցիչները քննարկել են նաեւ անվտանգության ապահովման նպատակներով Ուկրաինային 33 մլրդ դոլար հատկացնելու մասին ԱՄՆ վարչակազմի դիմումը Կոնգրեսին:

US Secretary of State Antony Blinken had a telephonic conversation Saturday with Ukrainian Foreign Minister Dmytro Kuleba to follow up on their April 24 meeting in Kyiv. This is noted in a US Department of State readout attributable to Department spokesperson Ned Price.
“The Secretary emphasized the United States’ robust support for Ukraine’s sovereignty and territorial integrity in the face of Russia’s brutal aggression. The Secretary provided an update on plans for U.S. diplomats to return to Ukraine, including initial visits to Lviv this week and plans to return to Kyiv as soon as possible. The Secretary and Foreign Minister discussed the Administration’s April 28 request to Congress for $33 billion in security, economic, and humanitarian aid to empower Ukraine to defeat the Kremlin’s unconscionable war,” the statement added.