Իրանը եւ Թուրքիան, որպես իսլամական երկրներ, պետք է ակտիվացնեն պաղեստինցի ժողովրդի վրա Իսրայելի հարձակումները դադարեցնելու իրենց ջանքերը՝ օգտագործելով տարբեր միջազգային հնարավորություններ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին, գրում է Mehr-ը։
Ռայիսին ընդգծել է, որ Իսլամական Հանրապետության քաղաքականությունն ուղղված է տարածաշրջանի երկրների, առաջին հերթին՝ Թուրքիայի հետ լիարժեք հարաբերությունների էական ամրապնդմանը։
Պաղեստինում տեղի ունեցած վերջին իրադարձություններն անընդունելի համարելով՝ Ռայիսին ասել է. «Մեզ, որպես իսլամական երկրի, անհրաժեշտ է ակտիվացնել մեր ջանքերը՝ միջազգային տարբեր հնարավորությունների միջոցով վերջ դնելու պաղեստինյան ժողովրդի դեմ սիոնիստական ռեժիմի անմարդկային հարձակումներին»։
Իր հերթին Էրդողանը հայտարարել է Թեհրան այցելելու պատրաստակամության մասին։ «Թուրքիան շահագրգռված է տարածաշրջանային եւ միջազգային իրադարձությունների շուրջ քննարկումների եւ կարծիքների փոխանակման, ինչպես նաեւ երկկողմ եւ միջազգային հարաբերությունների զարգացման համար համակարգման մեջ, հատկապես Իրանի Իսլամական Հանրապետության հետ առեւտրաշրջանառության ծավալների մեծացման հարցում»,- նշել է նա։

Ирану и Турции, как исламским странам, необходимо активизировать усилия по прекращению бесчеловечных нападений Израиля на палестинский народ с использованием различных международных возможностей. Об этом заявил президент ИРИ Эбрагим Раиси с беседе с турецким коллегой Реджепом Тайипом Эрдоганом, передает Mehr.
Раиси подчеркнул, что политика Исламской Республики направлена на существенное укрепление полноценных отношений со странами региона, прежде всего с Турцией.
Назвав недавние события в Палестине неприемлемыми, Раиси сказал: «Нам, как исламским странам, необходимо активизировать усилия по прекращению бесчеловечных нападений сионистского режима на палестинский народ с использованием различных международных возможностей».
В свою очередь Эрдоган заявил о готовности посетить Тегеран. «Турция заинтересована в обсуждении и обмене мнениями о региональных и международных событиях, а также в координации для развития двусторонних и международных отношений, особенно в увеличении торговли с Исламской Республикой Иран», - отметил он.