Եվրամիության երկրները կշարունակեն ռուսական գազի համար վճարել եվրոյով կամ դոլարով, հայտարարել է Ֆրանսիայի էներգետիկայի եւ շրջակա միջավայրի նախարար Բարբարա Պոմպիլին, փոխանցում է Reuters-ը։
«Մենք բոլորս համաձայն ենք, որ կշարունակենք վճարել եվրոյով եւ թույլ չենք տա, որ պայմանագրերը միակողմանի փոխվեն»,- Բրյուսելում ԵՄ էներգետիկայի նախարարների արտակարգ հանդիպման ժամանակ ասել է Պոմպիլին:
Սպասվում է, որ երեքշաբթի օրը Եվրահանձնաժողովը կավարտի Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների հաջորդ՝ վեցերորդ փաթեթը, որը կներառի ռուսական նավթի գնման արգելքը։

European Union countries will continue to pay in euros or dollars for Russian gas, French Energy and Environment Minister Barbara Pompili said, Reuters reported.
"We are all in agreement that we will continue to pay in euros and we will not allow contracts to be changed unilaterally," Pompili said in Brussels at an emergency meeting of EU energy ministers.
The European Commission is expected to finalize the next, sixth, package of EU sanctions against Russia on Tuesday, which will include a ban on the purchase of Russian oil.