Եվրամիության երկրները կշարունակեն ռուսական գազի համար վճարել եվրոյով կամ դոլարով, հայտարարել է Ֆրանսիայի էներգետիկայի եւ շրջակա միջավայրի նախարար Բարբարա Պոմպիլին, փոխանցում է Reuters-ը։
«Մենք բոլորս համաձայն ենք, որ կշարունակենք վճարել եվրոյով եւ թույլ չենք տա, որ պայմանագրերը միակողմանի փոխվեն»,- Բրյուսելում ԵՄ էներգետիկայի նախարարների արտակարգ հանդիպման ժամանակ ասել է Պոմպիլին:
Սպասվում է, որ երեքշաբթի օրը Եվրահանձնաժողովը կավարտի Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների հաջորդ՝ վեցերորդ փաթեթը, որը կներառի ռուսական նավթի գնման արգելքը։

Cтраны Евросоюза продолжат платить в евро или долларах за российский газ, заявила министр энергетики и окружающей среды Франции Барбара Помпили, передает Reuters.
«Мы все согласны с тем, что будем продолжать платить в евро и не позволим изменять контракты в одностороннем порядке», — заявила Помпили в Брюсселе на экстренном совещании министров энергетики ЕС.
Ожидается, что во вторник Европейская комиссия завершит работу над следующим, шестым, пакетом санкций ЕС против России, который будет включать запрет на покупку российской нефти.