Հայաստանը բարձր է գնահատում ԱՄՆ-ի աջակցությունը էներգետիկ ոլորտի զարգացման գործում։ Այս մասին Վաշինգտոնում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ Քաղաքացիական միջուկային ռազմավարական համագործակցության փոխըմբռնման հուշագրի (NCMOU) ստորագրման արարողության ժամանակ ասել է արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար՝ Միրզոյանը հիշեցրել է, որ այս տարի Հայաստանն ու ԱՄՆ-ը նշում են երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, եւ այս տարիների ընթացքում հաջողվել է կառուցել շատ ամուր հարաբերություններ՝ հիմնված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության ընդհանուր ու առանձին արժեքների վրա:
«Այժմ՝ 2018 թվականի ժողովրդավարական Թավշյա հեղափոխությունից հետո, համատեղ ջանքերով մենք մեր փոխգործակցության, համագործակցության մակարդակը հասցրել ենք Ռազմավարական երկխոսության։ Եվ շատ կարեւոր է, որ ես այստեղ եմ Ռազմավարական երկխոսության նստաշրջանի շրջանակներում։ Եվ այս նստաշրջանի ընթացքում մենք կենտրոնացել ենք մեր ժողովրդավարական բարեփոխումների, բանկային համագործակցության, պաշտպանական ոլորտում համագործակցության խորացման ուղիների որոնման եւ, իհարկե, կոռուպցիայի կանխարգելման եւ դրա դեմ պայքարի ու շատ այլ ոլորտների վրա։ Եվ մենք բարձր ենք գնահատում մեր բարեփոխումներին աջակցելու Միացյալ Նահանգների ջանքերը։
Հայաստանը բարձր է գնահատում նաեւ Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի զարգացման գործում։ Ես խոսեցի նաեւ նոր ոլորտներ ուսումնասիրելու մասին, եւ ինձ համար պատիվ է մեր քաղաքացիական միջուկային համագործակցության վերաբերյալ ձեզ հետ փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրելը:
Ուզում եմ նաեւ նշել, որ մենք գնահատում ենք մեր գործընկերությունը՝ ուղղված մեր տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը, եւ այս առումով ուզում եմ ընդգծել ԱՄՆ-ի կարեւոր դերը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, որը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նպաստելու միջազգային մանդատ ունի։
Բարձր եմ գնահատում նաեւ Միացյալ Նահանգների աջակցությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում եւ Միացյալ Նահանգների վճռական դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման առնչությամբ եւ այս տարի նույնպես այս դիրքորոշման հաստատումը»,- նշել է Միրզոյանը։

Armenia appreciates the United States support for developing Armenia’s energy sector. Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan stated this in his remarks at Monday’s signing ceremony—in Washington, D.C.—for a Memorandum of Understanding Concerning Strategic Civil Nuclear Cooperation between the two countries, the US Department of State informed in a press release.
“Dear Secretary Blinken, it is a great pleasure for me to be here. Thank you for your invitation and also for a very warm welcome. This year we celebrate the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between our two countries, and during these years we have succeeded to build very strong relations based on common and shared values of democracy, human rights, and the rule of law.
“Now after the democratic Velvet Revolution of 2018, through joint efforts, we elevated the level of our collaboration, cooperation to Strategic Dialogue. And it is very significant that I am here also in scope of the capstone session of the Strategic Dialogue. And during this session, we focused on our democratic reforms, justice reforms, cooperation in banking sphere, looking ways of deepening cooperation in the sphere of defense, and of course prevention and fight against corruption, and many other areas. And we appreciate United States efforts to support our reforms.
Armenia also appreciate United States support for developing Armenia’s energy sector, and I was talking about – I was speaking also about exploring new areas, and here it will be honor for me to sign with you the Memorandum of Understanding on our civil nuclear cooperation.
And I also want to note that we value our partnership aimed at peace and stability in our region, and in this regard I want to highlight the important role the United States of America play as a co-chair of the OSCE Minsk Group, which has a mandate from the international community to facilitate a peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict.
I also appreciate United States support through the Armenia-Turkish normalization process and United States strong stance on the recognition on the condemnation of the Armenian genocide and confirmation of this stance this year, too,” Mirzoyan stated in his remarks.