Հայաստանը բարձր է գնահատում ԱՄՆ-ի աջակցությունը էներգետիկ ոլորտի զարգացման գործում։ Այս մասին Վաշինգտոնում ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ Քաղաքացիական միջուկային ռազմավարական համագործակցության փոխըմբռնման հուշագրի (NCMOU) ստորագրման արարողության ժամանակ ասել է արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը։
Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի եւ ջերմ ընդունելության համար՝ Միրզոյանը հիշեցրել է, որ այս տարի Հայաստանն ու ԱՄՆ-ը նշում են երկու երկրների միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը, եւ այս տարիների ընթացքում հաջողվել է կառուցել շատ ամուր հարաբերություններ՝ հիմնված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության ընդհանուր ու առանձին արժեքների վրա:
«Այժմ՝ 2018 թվականի ժողովրդավարական Թավշյա հեղափոխությունից հետո, համատեղ ջանքերով մենք մեր փոխգործակցության, համագործակցության մակարդակը հասցրել ենք Ռազմավարական երկխոսության։ Եվ շատ կարեւոր է, որ ես այստեղ եմ Ռազմավարական երկխոսության նստաշրջանի շրջանակներում։ Եվ այս նստաշրջանի ընթացքում մենք կենտրոնացել ենք մեր ժողովրդավարական բարեփոխումների, բանկային համագործակցության, պաշտպանական ոլորտում համագործակցության խորացման ուղիների որոնման եւ, իհարկե, կոռուպցիայի կանխարգելման եւ դրա դեմ պայքարի ու շատ այլ ոլորտների վրա։ Եվ մենք բարձր ենք գնահատում մեր բարեփոխումներին աջակցելու Միացյալ Նահանգների ջանքերը։
Հայաստանը բարձր է գնահատում նաեւ Միացյալ Նահանգների աջակցությունը Հայաստանի էներգետիկ ոլորտի զարգացման գործում։ Ես խոսեցի նաեւ նոր ոլորտներ ուսումնասիրելու մասին, եւ ինձ համար պատիվ է մեր քաղաքացիական միջուկային համագործակցության վերաբերյալ ձեզ հետ փոխըմբռնման հուշագիր ստորագրելը:
Ուզում եմ նաեւ նշել, որ մենք գնահատում ենք մեր գործընկերությունը՝ ուղղված մեր տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանը, եւ այս առումով ուզում եմ ընդգծել ԱՄՆ-ի կարեւոր դերը՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, որը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը նպաստելու միջազգային մանդատ ունի։
Բարձր եմ գնահատում նաեւ Միացյալ Նահանգների աջակցությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում եւ Միացյալ Նահանգների վճռական դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման առնչությամբ եւ այս տարի նույնպես այս դիրքորոշման հաստատումը»,- նշել է Միրզոյանը։

Армения ценит поддержку Соединенных Штатов в развитии энергетического сектора. Об этом заявил глава МИД Армении Арарат Мирзоян на церемонии подписания Меморандума о взаимопонимании в отношении стратегического сотрудничества в области гражданской ядерной энергетики (NCMOU) в Вашингтоне с госсекретарем США Энтони Блинкеном.
Поблагодарив за приглашение и теплый прием Мирзоян напомнил, что в этом году Армения и США отмечают 30-летие установления дипломатических отношений между двумя странами, и за эти годы им удалось построить очень прочные отношения, основанные на общих и разделяемых ценностях демократии, прав человека и верховенства закона.
«Сейчас, после демократической Бархатной революции 2018 года, совместными усилиями мы подняли уровень нашего взаимодействия, сотрудничества до Стратегического диалога. И очень важно, что я здесь также в рамках сессии Стратегического диалога. И в ходе этой сессии мы сосредоточились на наших демократических реформах,  сотрудничестве в банковской сфере, поиске путей углубления сотрудничества в сфере обороны, и, конечно же, предотвращении и борьбе с коррупцией и многих других областях. И мы ценим усилия Соединенных Штатов по поддержке наших реформ.
Армения также ценит поддержку Соединенных Штатов в развитии энергетического сектора Армении. Я говорил также об изучении новых областей, и для меня будет честью подписать с вами Меморандум о взаимопонимании по нашему сотрудничеству в области гражданской ядерной энергетики.
Я также хочу отметить, что мы ценим наше партнерство, направленное на мир и стабильность в нашем регионе, и в этой связи я хочу подчеркнуть важную роль, которую играют США в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ, которая мандат международного сообщества по содействию мирному урегулированию нагорно-карабахского конфликта.
Я также высоко ценю поддержку Соединенных Штатов в процессе нормализации армяно-турецких отношений и твердую позицию Соединенных Штатов в отношении признания и осуждения Геноцида армян и подтверждения этой позиции и в этом году», - отметил Мирзоян.