Իտալիան գազի պահեստները լցնելու հետ կապված լուրջ խնդիրների առաջ կկանգնի, եթե ռուսական գազի մատակարարումներն հիմա դադարեցվեն, եւ դա խնդիր կստեղծի ձմեռվա սեզոնին։ Այս մասին հայտարարել է Իտալիայի էկոլոգիայի նախարար Ռոբերտո Ցինգոլանին, փոխանցում է Reuters-ը։
«Կարեւոր կլիներ պահպանել ռուսական բեռնափոխադրումները մինչեւ 2022 թվականի վերջը, որպեսզի ձմռանը դիմակայելու եւ անվտանգ միջավայրում Ռուսաստանից մատակարարումների աստիճանաբար դադարեցումը ապահովելու հնարավորություն լինի»,- Պատգամավորների պալատում ունեցած ելույթի ժամանակ ասել է Չինգոլանին:
Նախարարը հավելել է, որ Իտալիայի համար գազի գնի ազգային շեմ սահմանելը «չափազանց բարդր» կլինի եւ պետք է արվի Եվրամիության մակարդակով։

Italy will face serious problems filling its gas storages if Russian gas supplies are cut off now, and this will create a problem in the winter season, said Italian Minister of Ecology Roberto Cingolani, Reuters reported.
It would be important to keep Russian shipments until the end of 2022 to be able to withstand the winter and ensure that supplies from Russia are phased out in a safe environment, Cingolani said during a speech before the Chamber of Deputies.
The minister added that setting a national gas price cap for Italy would be extremely difficult and should be done at the level of the European Union (EU).