Մայիսի 3-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն ընդունել է Ճապոնիայի ԱԳ նախարարի խորհրդարանական տեղակալ Տարո Հոնդայի գլխավորած պատվիրակությանը, NEWS.am–ին տեղեկացնում են ԱԳՆ–ից։
Հանդիպման սկզբում կողմերը շնորհավորանքներ են փոխանակել երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ՝ նշելով տարելիցի կարևորությունը երկկողմ օրակարգն առավել զարգացնելու համար։
Մնացական Սաֆարյանը կարևորել է հայ-ճապոնական հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու ամրապնդումը, տնտեսական համագործակցության ակտիվացումը՝ արժևորելով Ճապոնիայի կառավարության կողմից Հայաստանում իրականացվող պաշտոնական օգնության ծրագրերը։
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալը ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից իրականացվող բացահայտ ոտնձգությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, ինչպես նաև՝ Լեռնային Ղարաբաղի համակարտության շուրջ վերջին զարգացումները, և վերահաստատել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատի ներքո ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը։
Տարո Հոնդան նշել է, որ իր այցը նպտակ ունի ակտիվացնելու հայ-ճապոնական երկխոսությունը և գոհունակություն հայտնեց «Օսակա 2025» միջազգային ցուցահանդեսին ՀՀ մասնակցության հաստատման վերաբերյալ։ Նա վերահաստատել է Ճապոնիայի դիրքորոշումն առ այն, որ ԼՂ հիմնահարցը պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցությունների միջոցով՝ կարևորելով կարգավորման գործում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև բազմակողմ հարթակներում հայ-ճապոնական համագործակցությանը, կարևորվեցին հետագա մշակութային փոխանակումները, համագործակցությունը զբոսաշրջության ոլոտում։

Заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян 3 мая принял делегацию во главе с заместителем министра иностранных дел Парламента Японии Таро Хондой. Об этом Новости Армении-NEWS.am сообщили в пресс-службе МИД республики. В начале встречи стороны обменялись поздравлениями по случаю 30-летия установления дипломатических отношений между двумя странами, отметив важность юбилея в контексте дальнейшего развития двусторонней повестки дня.
Сафарян подчеркнул важность дальнейшего развития и укрепления армяно-японских отношений, активизации экономического сотрудничества, высоко оценив программы поддержки, осуществляемые правительством Японии в Армении.
Заместитель министра иностранных дел Армении представил ситуацию, сложившейся вследствие вопиющих посягательств Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения, а также последние развития вокруг нагорно-карабахского конфликта, подтвердив безотлагательность мирного урегулирования нагорно-карабахского вопроса в рамках мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Таро Хонда отметил, что целью визита является продвижение армяно-японского диалога, и выразил удовлетворение подтверждением участия Армении в международной выставке «Осака 2025». Он подтвердил позицию Японии о том, что нагорно-карабахский конфликт должен быть урегулирован путем мирных переговоров, а также подчеркнул роль сопредседательства Минской группы ОБСЕ в процессе урегулирования. В ходе встречи были затронуты армяно-японское сотрудничество на многосторонних площадках, а также дальнейшие культурные обмены и сотрудничество в сфере туризма.