Օգոստոսի 4-ին հայ գործարարը հանցանքի խոստովանություն է արել Բրանսուիքի իր բժշկական ընկերության եւ երկու այլ նահանգներում ֆիկտիվ հիվանդանոցների միջոցով բազմամիլիոնանոց «Medicare» խարդախության քողարկման համար: Այդ մասին գրում է «The Florida Times-Union»-ը:
49-ամյա Արթուր Մանասարյանն իրեն մեղավոր է ճանաչել առողջապահության ոլորտում խարդախության եւ անձնական տվյալների գողության համար: 2007-2008 թվականներին այդ տվյալներն օգտագործվել են  «Brunswick Medical Supply Inc.» միջոցով:
Թեեւ Մանասարյանն ընդունել է մեղքը, սակայն «Brunswick Medical»-ի եւ Սավանայում, Նյու Մեքսիկոյում, Կալիֆորնիայում այլ 8 հիմնարկությունների միջոցով «Medicare»-ին 7,5 միլիոն դոլարից մինչեւ 20 միլիոն դոլարի կեղծ ապահովագրական պահանջագրեր ներկայացնելու վերաբերյալ ոչ մի բացատրություն չի տվել:
«Brunswick»-ի գործով երկու համաամբաստանյալների հետ դատարանի առջեւ կանգնելուց 10 օր առաջ Մանասարյանը համաձայնեց կառավարական գործարքի եւ ընդունեց մեղքը:
Նրան սպառնում է մինչեւ 10 տարվա ազատազրկում հանցավոր համաձայնության եւ 2 տարվա ազատազրկում անձնական տվյալների գողության համար: Երկու հանցագործությունների համար էլ նախատեսված է նաեւ 250 հազար դոլար տուգանք:
Այդ երկու հանցագործություննեի խոստովանման եւ հետագա համագործակցության, մյուսների դեմ վկայություններ տալու դիմաց կառավարությունը Մանասարյանին ազատել է ութ այլ մեղադրանքներից:
Երկու համաամբաստանյալներ, 44-ամյա Սահակ Թումանյանն ու նրա կինը` 39-ամյա Հասմիկ Թումանյանը օգոստոսի 15-ին Բրանսուիքում փողերի լվացման նպատակով հանցավոր համաձայնության մեղադրանքով կկանգնեն դատարանի առաջ:
Թումանյանները Լոս Անջելեսի շրջանում ունեցել են առնվազն 4 ֆիկտիվ ընկերություններ, որոնք փողերի լվացման սխեմայի մասն են եղել: Այս զույգի դատավարությունը կտեւի երկու շաբաթից ոչ քիչ: Մեղավոր ճանաչվելու դեպքում նրանց սպառնում է մինչեւ 20 տարվա ազատազրկում եւ կես միլիոն դոլարի տուգանք:
Լոս Անջելեսում բնակվող Մանասարյանն ու Թումանյանները այն 73 ամբաստանյալներից են, որոնք ներգրավված են եղել «Medicare» համակարգով 163 միլիոն դոլարի կեղծ ապահովագրական  պահանջագիր փոխանցած  համազգային կազմակերպված հանցավոր խմբավորման մեջ:
Մանասարյանը դատավոր Վուդին պատմել է, որ մինչեւ 1990 թվականին ԱՄՆ-ը ներգաղթելը, Հայաստանում սովորել է քոլեջում եւ ծառայել է բանակում: ԱՄՆ քաղաքացիություն ստացած Մանասարյանը նախքան բժշկական ապահովագրությամբ զբաղվելը աշխատել է պահեստում, եղել է բեռնատարի վարորդ:

Бизнесмен-армянин 4 августа признал себя виновным по федеральным обвинениям в использовании своей медицинской компании в Брансуике и фиктивных клиник в двух других штатах как прикрытие для многомиллионной мошеннической схемы «Medicare». Об этом сообщает «The Florida Times-Union».
49-летний Артур Манасарян признал себя виновным в сговоре с целью совершения мошенничества в сфере здравоохранения и в краже личных данных при отягчающих обстоятельствах по схеме, которую он использовал через «Brunswick Medical Supply Inc.» в 2007 и 2008 гг.
Хотя Манасарян признал свою вину, он не дал никаких объяснений главному окружному судье Лизе Годби Вуд о передаче им фальшивых страховых требований на сумму от $7,5 млн. до $20 млн. «Medicare» через «Brunswick Medical» и 8 других его предприятий в Саванне, Нью-Мексико и Калифорнии.
Манасарян согласился на правительственную сделку о признании вины за 10 дней до того, как предстать перед судом с двумя сообвиняемыми в схеме «Brunswick».
Ему грозит до 10 лет лишения свободы по обвинению в преступном сговоре. Обвинение в краже личных данных предусматривает 2-летний срок. Оба преступления наказываются также штрафом до $250 000.
Правительство снимет восемь других обвинений с Манасаряна в обмен на признание им двух преступлений и продолжение сотрудничества, в том числе дачу свидетельских показаний в случае необходимости против других, заявил суду помощник федерального прокурора США Брайан Рафферти.
Два сообвиняемых, 44-летний Саак Туманян и его 39-летняя жена Асмик Туманян, с 15 августа предстанут перед окружным судом США в Брансуике по обвинению в сговоре с целью отмывания денег.
Туманяны имели и управляли по крайней мере 4 фиктивными фирмами в районе Лос-Анджелеса, которые были частью схемы по отмыванию денег.
Суд по делу этой пары, как ожидается, продолжится не менее 2 недель. Если их признают виновными, им грозит до 20 лет тюремного заключения и штраф в размере до $500 000.
Армянские выходцы, живущие в Лос-Анджелесе, Манасарян и Туманяны, были в числе 73 обвиняемых в общенациональной организованной преступной группировке, которая передала фальшивые страховые требования по системе «Medicare» на сумму более $163 млн.
В четверг Манасарян рассказал судье Вуд, что он учился в колледже и служил в армии в Армении до эмиграции в США в 1990 году. Манасарян сказал, что он, будучи натурализованным американским гражданином, работал на складе, а также водителем грузовика, прежде чем начать бизнес в сфере медицинского оборудования и снабжения.
Манасарян будет оставаться под стражей без освобождения под залог до того, как судья Вуд вынесет приговор.